İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Balık Tüketiminin Faydaları ve Balıkla Yoğurt Tüketilir mi?

Balık Tüketiminin Faydaları ve Balıkla Yoğurt Tüketilir mi?

Balıkların Aylara Göre Yenmesi

Balık Tüketiminin Faydaları ve Balıkla Yoğurt Tüketilir mi? yazımızda ülkemizin etrafında bolca balık olmasına karşın yeteri kadar balık tüketilmediği, balık tüketiminin faydalarını, taze balığı anlamanın yolunu ve yoğurtla balık yenilir mi sorusunun cevabını yazdık.

Balık Tüketiminin Faydaları

Balığı sofralara mümkün olduğunca çok koymak, sağlık açısından çok önemlidir. Haftada 3 gün balık önerilmektedir. Balık çok değerli bir protein kaynağıdır ve omega 3 yağ asidi bakımından da çok zengindir. Balık kaslar için, büyüme çağındaki çocukların gelişimi için, metabolizmanın hızlanması için gerekli bir besindir. Yüksek tok tutucu protein olma özelliği vardır. Kalp damar hastalıklarından korunmak için balık tüketilmesi gerekmektedir. Palamut, sardalya ve hamsinin omega 3 oranı oldukça yüksektir. Omega 3 yağ asidinin ne iyi kaynağı balıklardır. Ceviz, semizotu ve yeşil yapraklı sebzelerde de omega 3 bulunurken balıkta çok daha fazla oranda bulunur. Balığın içinde kalsiyum, magnezyum, fosfor da bolca bulunmaktadır. Ayağında sık sık kramp olanlar bol bol su içmeli ve balık tüketmelidir. Haftada 3 gün faklı usullerle balık pişirip tüketebilirsiniz.

Ton Balıklı Sandviç Yapımı

Balık Hakkında Doğru Bilinen Yanlış

Balıkla yoğurt yenildiğinde zehirlenme yapar. Balık bayatsa zehirlenme yapar aksi halde taze balıkta böyle bir problem yaşanmaz. Balıkla yoğurt arasına bir öğün aralık koymanız ikisininde besinlerini tam olarak almanızı sağlayacaktır. Taze balıkla ayran içilebilir. Burada önemli olan balığın tazeliğidir.

Balığın Taze Olup Olmadığını Anlamak

Balığın tazeliğini, balığın gözüne bakarak anlayabilirsiniz. Balığın gözleri canlı ve parlaksa tazedir. Gözler matlaşmış ve bulanıklaşmış ise bayatlamıştır. Elinizle balığın karnına bastığınızda et hemen içeriye giriyorsa ve çok yumuşamışsa bu balıkta bayatlamış demektir. Solungaçları çok kırmızı olan ve parlak olan balıklar tazedir ama matlaşmış solungaçlar varsa uzak durun.

Doğal Balık mı, Çiftlik Balığı mı?

Doğal balık tavsiye edilmektedir. Doğal balıklar özgürce ve daha sağlıklı beslendikleri için tercih edilebilir. Çiftlik balıkları yemlerle beslendikleri için daha suni yetiştirilmektedir. Mümkün olduğunca doğal balık tercih edilmesi gerekir.

Balık Tüketiminin Faydaları ve Balıkla Yoğurt Tüketilir mi?-Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir