AraçlarBilim ve TeknolojiGirişimciler

Baidu ve Pony, Pekin’de Sürücüsüz Robotaksi Testlerine Başladı

Baidu ve Pony, Pekin’de Sürücüsüz Robotaksi Testlerine Başladı

Baidu ve Pony, Pekin’de Sürücüsüz Robotaksi Testlerine Başladı

Baidu Inc ve Toyota Motor Corp destekli startup Pony. ai, Cuma günü Pekin‘de yedek olarak güvenlik operatörleri olmadan tam otonom araçları test etmek için ilk lisansların kendilerine verildiğini söyledi.

Baidu ve Pony.ai, Çin’in başkentindeki ticari robotaksi hizmetlerine yönelik bir adım olarak Pekin hükümeti tarafından geliştirilen bir teknoloji parkında her biri 10 sürücüsüz aracı test etmeye başlayacaklarını söyledi.

Gelirinin çoğunu internet arama motorundan elde eden Pekin merkezli Baidu, çeşitlendirmek istediği için son beş yılda sürücüsüz teknolojilere odaklandı.

Geçen yıl robotaksi hizmeti Apollo Go için ücret almaya başladı. Bir robot taksi yolculuğunun, sonunda şoförlü ticari bir arabadakinin yaklaşık yarısı kadar mal olacağını tahmin ediyor. Şirket, önümüzdeki yıl Çin’deki ağına 200 robotaks daha ekleyeceğini söyledi.

Baidu, Wuhan ve Chongqing’de güvenlik sürücüsü olmadan faaliyet gösteren Apollo Go’nun üçüncü çeyreğin sonuna kadar toplam 1,4 milyon sürücüsüz yolculuk gerçekleştirdiğini söyledi.

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren rakip Pony.ai, bir taksi hizmeti işlettiği Guangzhou’da otonom sürüş sistemlerini test ediyor. Ayrıca, önlem olarak arabalarda güvenlik sürücüleri kullandığı Kaliforniya ve Arizona’da otonom sürüş araçlarını test ediyor.

Çinli şirketler sürücüsüz otomobiller için bastırırken, Çin dışındaki otomobil üreticileri birkaç yıl önce tahmin edilen iddialı lansman programından geri çekildiler ve yasal engeller ortaya çıktı.

Tesla’nın “Tam Kendi Kendine Sürüş” sistemi, CEO Elon Musk’ın şirketin bir milyon robotaksilik bir filo teslim etme yolunda olduğunu tahmin etmesinden üç yıl sonra, direksiyon başında kontrolü ele almaya hazır bir insan gerektiriyor

Tesla, şirketin elektrikli araçlarının kendi kendine gidebileceği iddiasıyla ABD’de cezai soruşturma altına alındı.

General Motors Co.’nun robotaksi birimi Cruise, önümüzdeki yıl binlerce otonom araç eklemeyi ve hizmetini San Francisco ve diğer ABD şehirlerinde genişletmeyi planladığını söyledi.

ABD otomobil güvenlik düzenleyicileri, bu ayın başlarında, araçların uygun olmayan şekilde fren yaptığı veya hareketsiz kaldığı olayların ardından Cruise tarafından kullanılan otonom sürüş sistemine yönelik bir güvenlik soruşturması başlattıklarını söylediler.

Ford Motor Co ve Volkswagen AG, ticari bir otonom sürüş sisteminin toplu olarak konuşlandırılmasının, şirketlerin 2019’da güçlerini birleştirdiklerinde tahmin ettiklerinden daha fazla zaman ve para gerektireceği sonucuna vardıktan sonra, Ekim ayında ortak otonom sürüş girişimi Argo AI’yı kapattı.

Mart ayında, Pony.ai, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği tarafından yapılan gayri resmi bir soruşturmanın, bir kusurun bir test aracının Kaliforniya’da bir trafik refüjüne çarpmasına neden olduğu sonucuna varmasının ardından, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otonom sürüş yazılımının bir sürümünü onarmayı kabul etti.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir