İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Baharın Gelmesiyle Diyarbakır’da Kenger Toplamak

Baharın Gelmesiyle Diyarbakır’da Kenger Toplamak yazımızda Diyarbakırlı gençlerin kısa zaman içerisinde Diyarbakır’ın Karacadağ eteklerinde zorlu tepelerde dikenli kenger toplayarak para kazanmalarını yazdık.

Diyarbakır’da Kenger Telaşı

Baharın gelmesiyle birlikte Diyarbakır‘ın Karacadağ eteklerinde kenger telaşı başladı. Kenger baharın habercisi olarak toplanmaya hazırdır. Diyarbakırlı köylüler demir çubuklarla toprak altından kenger çıkartıyorlar. Diyarbakırlı gençler bahar geldiği zaman yağmur yağmazsa çobanlığa çıkmaktadır veya evde işsiz bir şekilde oturmaktadırlar. Bahar zamanında yağmur yağdığı zaman gençler toparlanıp kenger toplamaya çıkarlar. Karacadağ eteklerinden topladıkları kengerleri satıp para kazanıyorlar. Kengerleri hem toplayıp hemde yiyorlar. Taşlık arazide vakitlerini kenger toplayıp aynı anda da türkü söyleyerek geçiriyorlar. Kenger toplamaktan elleri nasır tutan Diyarbakırlı gençler, bitkiyi bıçak kullanarak dikenlerinden temizliyorlar. Kengerlerin tüm dikenlerinin temizlenmesi gerekiyor.  Gençlerin bir kısmı akşam sofrasına bir kısmı da satmak için pazara gidiyor.

Kenger
Kenger Kızartması

Kengerin Kazancı ve Yemek Çeşidi

Diyarbakırlı gençler bu sene hiç kenger yemediklerini belirtiyorlar. 2-3 gün süren kenger toplama işleminde 100 kilo topladıklarını ve bunları 300 liraya sattıklarını belirtiyorlar. Kengerin lezzeti etle yarışmaktadır. Kengerin normalde birçok çeşidi bulunmaktadır. 10’a yakın yemek çeşidinden kenger kullanılmaktadır. Kengerin en çok tercih edilen yemek usulü ise yağda, unda ve yumurta ile kızartılan çeşididir. Kengeri seven veya toplamak zorunda olan dikenine katlanmak zorundadır.

Baharın Gelmesiyle Diyarbakır’da Kenger Toplamak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir