SağlıkYaşam

Baharatların Faydaları ve Fazla Kullanımlarında Oluşan Rahatsızlıklar

Baharatların Faydaları ve Fazla Kullanımlarında Oluşan Rahatsızlıklar yazımızda muskat, kekik, karabiber, tarçın, kimyon, zerdeçal baharatlarının insan sağlığına katkısını ve fazla kullanımlarında oluşan rahatsızlıkları yazdık.

Baharatların Faydaları

Baharatların Faydaları-Muskat

Muskat

Muskat tüketmek sindirimi kolaylaştırmaktadır. Cildi güzelleştirir. Ağız kokusuna engel olur ve gaz giderici özelliği bulunmaktadır. Hamileler ve emziren anneler kullanırken dikkatli olmalıdır. Sürekli ve fazla yemek ise kalp çarpıntısı, mide bulantısı ve halüsinasyon görmeye neden olur.

Baharatların Faydaları-Kekik

Kekik

Kekik tüketmek bronşit ve astıma iyi gelmektedir. Kişinin sakinleşmesini sağlar. Spazm ve idrar söktürücü özelliği vardır. İştah açma özelliği bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır. Fazla kekik kullanımında yüksek tansiyonu tetikleyebilir. Hassas ciltlerde alerjiye neden olabilir. Mukus tabakasına zarar verebilir.

Baharatların Faydaları-Karabiber

Karabiber

Karabiber tüketimi sindirimi kolaylaştırır ve yediklerinizin hızı bir şekilde hazmedilmesini sağlar. Yağ hücrelerinin azaltılmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıkları olanlarda mideyi rahatsız etmektedir. Cilde uygulandığında kızarıklık ve yanmaya yol açar. Yakıcı özelliğinden dolayı terlemenize neden olur.

Lezzetli Tarçınlı Kahve

Tarçın

Tarçın tüketerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlarsınız. Kanın pıhtılaşmasını önler. Tarçının kokusu hafızayı güçlendirmektedir. Sindirim sistemini destekler. Gaz sorunlarında etkilidir. Tarçının uzu süre kullanımı kabızlığa neden olur. Bazı kişilerde fazla kullanımı karaciğeri zorlamaktadır. Bazı ciltlerde kaşıntı ve kızarıklığa neden olmaktadır.

Baharatların Faydaları-Kimyon

Kimyon

Kimyon tüketiminde kas gevşetme özelliği ile kasılma ve krampların geçmesinde etkilidir. Hazımsızlık ve sindirim güçlüklerine karşı olumlu katkısı bulunmaktadır. Midede oluşan şişkinlik için tüketilebilir. Anne sütünü artırır ve hamilelikte mide bulantısını azaltmaya yardımcı olur. İştahı açar ve terletici özelliği vardır. Fazla kimyon tüketmek kan şekerini düşürebilir. Mide rahatsızlıkları olanlarda fazla kimyon tüketmemelidir.

Baharatların Faydaları-Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal tüketiminde iltihap giderici olarak işlev görmektedir. Astım rahatsızlığa faydası vardır. Gaz ve idrar söktürmeye yardımcıdır. Midenin kuvvetlenmesini sağlar. Kolesterolü düşürmek için çok faydalıdır. Soğuk algınlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yararlıdır. Fazla zerdeçal tüketiminde kan hücreleri zarar görebilir. Gaz sancısına neden olabilir. Kanın sıvılaşmasını sağlamaktadır. Hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Baharatları sofranızdan eksik etmeyin, fakat fazla kullanmamaya dikkat edin.

Baharatların Faydaları ve Fazla Kullanımlarında Oluşan Rahatsızlıklar-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir