SağlıkYaşam

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek yazımızda bağışıklık sisteminin vücudumuz için önemi, nasıl güçlendirebileceğimizi, bağışıklık sistemini güçsüz kılan şeyleri yazdık.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık sistemimiz iyi bakmamıza bağlı olarak çöker veya iflas edebilir. Bağışıklık sisteminin bakıma, onarıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Eğer siz bağışıklık sistemine gereken önemi vermez iseniz vücudu korumasız bırakabilirsiniz. Bağışıklık sistemi birçok karmaşık yapıdan oluşmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sadece kış çaylarına yüklenilmemesi gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu ne yediğiniz, ne düşündüğünüz ve ne yaptığınız durumlarında saklıdır. Yediklerinizin içerisinde mutlaka protein bakımından zengin gıdalar olması gerekir. Aminoasitlerin vücuda verilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Protein bakımdan zengin yiyeceklerin tüketilmesi ilk sırada gelmektedir. Yumurta, et ürünleri, protein içeren baklagiller ve süt ürünlerini tüketmek protein alımını sağlayacaktır.

Vitamin ve minerallerin de yeterince alınması bağışıklığı güçlendirmede gerekir. Çinko, Selenyum, Magnezyum, C vitamini, D vitamini almak gerekiyor. Renkli meyve ve sebzeleri tüketerek bağışıklığınızı güçlendirin. Uykunun da yeterli ve düzgün alınması önemlidir. Probiyotik İçecek Tarifleri ve Probiyotik Besinler yazılarına bakarak bağışıklık sistemini güçlendirici tavsiyeler alabilirsiniz.

Bademcik İltihabı

Duygusal Anlamda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Kötü ve iyi duygular bağışıklık sisteminin güç durumunu olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Stres, depresyon, kaygı bozukluğu, korku, gelecek kaygısı ve endişe bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına neden olmaktadır. İyi düşünce, mutluluk, neşe, sevinç, farkındalık, anlık mutluluklar ve daha az stres yaşamak bağışıklığı güçlendirecektir. Grip ve nezle olanlar mutlaka kendilerini mutlu edici şeyler yapmalı ve düşünmelidir. Yoksa ileride bronşit ve daha kötü rahatsızlar meydana gelecektir. Bağışıklık sisteminin güçsüz olması diğer hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır.

Genel Olarak Düşen Psikolojimiz

Aktivitelerin Önemi

Son olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yaptığınız önemlidir. Aktivitesini yapmayanlar bağışıklık sistemini baskılamaktadır. Hareketsiz yaşan en büyük düşman olarak görülmektedir.

Yürümenin Faydaları

Bağışıklık Destekleri

Bağışıklık sistemi için gereken aşıların olunması gerekir. Zona, Hepatit aşıları yapılması gerekir. Çocukluk döneminde yapılan aşıların hepsi önemlidir. Yüksek dozda C vitamini almak bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Sambucus ve Umklaoba bitkileri güçlü birer bağışıklık desteğidir. N-asetil sistein güçlü bir bağışıklık destekleyicidir. Bağışıklık sistemini yiyeceklerden sağlamak isteyenler çarşı pazardan sebze ve meyveleri alarak tüketsin, boşuna eczanelerde bulunan ilaçları almasınlar. Doğal takviyeler bağışıklığı en iyi şekilde güçlendirecektir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir