Bağışıklığı Güçlendiren Çay Tarifi

Bağışıklığı Güçlendiren Çay Tarifi yazımızda ekinezya, zencefil, karanfil gibi şifalı bitkilerin kullanıldığı Bağışıklığı Güçlendiren Çay Tarifi yazdık.

Bağışıklığı Güçlendiren Çay Yapımı

Malzemeler

  • 2 top ekinezya
  • Taze zencefil
  • 3 tane karanfil
  • 1 çay kaşığı tane karabiber
  • 1 diş sarımsak
  • Limon

Hazırlanışı

2 top ekinezyayı kaynar suyun içine atın. 2-3 parça parmak ucu kadar taze zencefili suya atın. 1 diş sarımsağı bir kaşık ile patlatın ve suya atın. Sarımsağın yüksek temizleyici özelliği bulunmaktadır. Doğal antibiyotik yerine geçmektedir. Tansiyonu düşürmek, kanı sulandırmak, mikropların üremesini durdurmak, mantarların üremesini durdurmak ve virüslerin üremesini engellemektedir. Sağlıklı yaşam için sarımsak bolca tüketilmelidir. Diş sarımsak olarak yutulabilir. Çiğnerseniz ciddi anlamda koku yapacaktır. 1 çay kaşığı kadar tane karabiber ekleyin. Zencefil ve karabiber iyi birer toksin atıcıdır. 3 tane de tane halinde karanfili kaynar suya atın.

Tüm malzemeleri suya ekledikten sonra su kabının kapağını kapatın. Aromatik bitkilerin üstünü mutlaka kapatın. Uçucu yağların uçmaması için bu gereklidir. 5 dakika kadar demleyin. Bağışıklığı güçlendiren çay biraz acı olacaktır. Acılığını almak için biraz ılıdıktan sonra bal ekleyin. Çay sıcakken asla bal dökmeyin, balın faydasını göremezsiniz. Bir dilimde limon koyun.

Dr. Ender Saraç’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık sistemimiz iyi bakmamıza bağlı olarak çöker veya iflas edebilir. Bağışıklık sisteminin bakıma, onarıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Eğer siz bağışıklık sistemine gereken önemi vermez iseniz vücudu korumasız bırakabilirsiniz. Bağışıklık sistemi birçok karmaşık yapıdan oluşmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sadece kış çaylarına yüklenilmemesi gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu ne yediğiniz, ne düşündüğünüz ve ne yaptığınız durumlarında saklıdır. Yediklerinizin içerisinde mutlaka protein bakımından zengin gıdalar olması gerekir. Aminoasitlerin vücuda verilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Protein bakımdan zengin yiyeceklerin tüketilmesi ilk sırada gelmektedir. Yumurta, et ürünleri, protein içeren baklagiller ve süt ürünlerini tüketmek protein alımını sağlayacaktır.

Vitamin ve minerallerin de yeterince alınması bağışıklığı güçlendirmede gerekir. Çinko, Selenyum, Magnezyum, C vitamini, D vitamini almak gerekiyor. Renkli meyve ve sebzeleri tüketerek bağışıklığınızı güçlendirin. Uykunun da yeterli ve düzgün alınması önemlidir. (Prof. Dr. Osman Müftüoğlu)

(Okunma: Toplam 12, Bugün 1)

Leave a Reply