Bağırsakları Çalıştıran Gıdalar

Bağırsakları Çalıştıran Gıdalar yazımızda bağırsak sağlığını olumlu yönde etkileyen ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren 5 önemli gıdayı yazdık.

Bağırsakları Çalıştıran Gıdalar Listesi

Bağırsaklar vücudun ihtiyaç duyduğu tüm maddelerin en son emildiği bölgemizdir. Probiyotik ve prebiyotik besinlerin çokluğu bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını bu nedenle de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Kaynar Su İle Karışık Turşu

1.Lahana Turşusu

Bağırsakların çalışmasında lahana turşusu etkin bir gıdadır. Bağırsakları güzel bir şekilde temizlemektedir. Lahana turşusunda bolca lif ve probiyotik bulunmaktadır. Lahana turşusu içeriğinde K2 vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin sayesinde bağırsaklarda bulunan bakteriler yararlı bakterilere dönüşmektedir. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırmaktadır. Bağışıklığı güçlendiren lahana turşusu hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Evinizde hazırlayacağınız lahana turşusu bağışıklığınızı koruyacaktır. Lahana turşusunu kaya tuzu ve temiz içme suyu ile birlikte yapmalısınız. İçerisine limon ve sirke eklememelisiniz.

Probiyotik-Prebiyotik Besinler

2.Çiğ Sarımsak

Sarımsak güçlü bir probiyotik gıdasıdır. Sarımsak da bulunan alisin maddesi, bağırsaklar için güçlü bir savunma mekanizması oluşturmaktadır. Sarımsağın çiğ ve az pişmiş bir şekilde tüketilmesi içeriğinin etkisini göstermektedir. Sarımsağın özellikle ezerek tüketilmesi çok faydalıdır.

Badem ve Ceviz-Antep Fıstığı

3.Antep Fıstığı

Antep fıstığının içinde bulunan polifenol maddesi bağırsak kaslarını güçlendirmekte ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Her gün tüketmeniz gereken kuruyemişler arasında mutlaka Antep fıstığı bulunması gerekiyor.

Kelle Paça Çorbası Yapımı

4.Kemik Suyu

Kemik suyu bağırsakların normal çalışma sisteminde biriktirdiği bakteri, toksin, virüs ve ağır metallerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Kemik suyu bağırsakları güçlendirerek bu işlemlerin daha iyi yapılmasını sağlamaktadır. Kemik suyunda bulunan glisin ve glutamin maddesinde bağırsakları koruyan amino asitler bulunmaktadır. Kemik suyunu kısık ateşte en az 10 saat kaynatarak bu maddeleri ortaya çıkartabilirsiniz. Kolajen maddesi bu şekilde açığa çıkmaktadır.

Bağırsakları Çalıştıran Gıdalar-Pırasa

Bağırsakları Çalıştıran Gıdalar-5.Pırasa

Pırasanın içinde bulunan insülin maddesi vücutta bulunan yaralı maddelerin çoğalmasını sağlamaktadır. Lif içeriği de yüksek bir sebzedir. Pırasanın tüketilmesiyle birlikte de bağırsaklar düzenli çalışmaya başlamaktadır. Kabızlık problemi olanlara iyi gelmektedir. Tüm bu malzemelerin birleştirilerek çorba yapılması ve içilmesi bağırsaklar için çok faydalı olacaktır.

Bu 5 önemli gıda ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve bağırsaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Dengeli tüketmeye dikkat edin. Her şeyin fazlası zararlıdır.

Yorum yapın