Bağırsakları Çalıştıran Gıdalar

lahana-tursusu

Bağırsakları Çalıştıran Gıdalar yazımızda bağırsak sağlığını olumlu yönde etkileyen ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren 5 önemli gıdayı yazdık.

Bağırsakları Çalıştıran 5 Gıda

Bağırsaklar vücudun ihtiyaç duyduğu tüm maddelerin en son emildiği bölgemizdir. Probiyotik ve prebiyotik besinlerin çokluğu bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını bu nedenle de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Kalp, Karaciğer, Cilt, Pankreas ve Bağırsaklar İçin Gençlik İçecekleri yazımızda ki içecekleri deneyebilirsiniz.

lahana-tursusu

Lahana Turşusu

1.Lahana Turşusu

Bağırsakların çalışmasında lahana turşusu etkin bir gıdadır. Bağırsakları güzel bir şekilde temizlemektedir. Lahana turşusunda bolca lif ve probiyotik bulunmaktadır. Lahana turşusu içeriğinde K2 vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin sayesinde bağırsaklarda bulunan bakteriler yararlı bakterilere dönüşmektedir. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırmaktadır. Bağışıklığı güçlendiren lahana turşusu hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Evinizde hazırlayacağınız lahana turşusu bağışıklığınızı koruyacaktır. Lahana turşusunu kaya tuzu ve temiz içme suyu ile birlikte yapmalısınız. İçerisine limon ve sirke eklememelisiniz.

sarimsak

Çiğ Sarımsak

2.Çiğ Sarımsak

Sarımsak güçlü bir probiyotik gıdasıdır. Sarımsak da bulunan alisin maddesi, bağırsaklar için güçlü bir savunma mekanizması oluşturmaktadır. Sarımsağın çiğ ve az pişmiş bir şekilde tüketilmesi içeriğinin etkisini göstermektedir. Sarımsağın özellikle ezerek tüketilmesi çok faydalıdır.

fistik

Antep Fıstığı

3.Antep Fıstığı

Antep fıstığının içinde bulunan polifenol maddesi bağırsak kaslarını güçlendirmekte ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Her gün tüketmeniz gereken kuru yemişler arasında mutlaka antep fıstığı bulunması gerekiyor.

kelle-paca-corbasi

Kemik Suyu

4.Kemik Suyu

Kemik suyu bağırsakların normal çalışma sisteminde biriktirdiği bakteri, toksin, virüs ve ağır metallerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Kemik suyu bağırsakları güçlendirerek bu işlemlerin daha iyi yapılmasını sağlamaktadır. Kemik suyunda bulunan glisin ve glutamin maddesinde bağırsakları koruyan amino asitler bulunmaktadır. Kemik suyunu kısık ateşte en az 10 saat kaynatarak bu maddeleri ortaya çıkartabilirsiniz. Kolajen maddesi bu şekilde açığa çıkmaktadır.

pirasa

Pırasa

5.Pırasa

Pırasanın içinde bulunan inülin maddesi vücutta bulunan yaralı maddelerin çoğalmasını sağlamaktadır. Lif içeriği de yüksek bir sebzedir. Pırasanın tüketilmesiyle birlikte de bağırsaklar düzenli çalışmaya başlamaktadır. Kabızlık problemi olanlara iyi gelmektedir. Tüm bu malzemelerin birleştirilerek çorba yapılması ve içilmesi bağırsaklar için çok faydalı olacaktır.

Bağırsakları Çalıştıran Gıdalar.