İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Bademin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bademin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bademin Sağlığa Faydaları

Bademin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Badem Nedir? Bademin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Lezzetli badem, bağırsak dostu lif, kalp için sağlıklı yağlar ve sayısız diğer vitamin ve mineraller dahil olmak üzere temel besinlerle doludur. Bademler aynı zamanda hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde kullanılabildikleri için çok yönlüdür. Bademin sağlığa faydaları hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri öğrenin.

Badem nedir?

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’na göre badem, Akdeniz‘den gelen ağaç kuruyemişleridir . Ayrıca, büyük ağaçlarda etli meyvelerin (aka drupes) içinde büyüdükleri için teknik olarak tohumdurlar. Dahası, badem bir tür çekirdekli meyvedir, yani kayısı, erik, şeftali ve kiraz ile akrabadır. (Bademlerin çekirdekli meyve çekirdeklerine nasıl benzediğini hiç fark ettiniz mi? Bu yüzden!) Ancak, Utah State Üniversitesi’ne göre, sulu muadillerinden farklı olarak, badem tohumları (veya çekirdekleri), etli dış katmanlardan ziyade yediğiniz kısımlardır.

Badem Besin Değerleri

Bademler küçük olabilir, ancak etkileyici miktarlarda protein, tekli doymamış (“iyi”) yağlar, lif, vitaminler ve mineraller (örn. kalsiyum ve magnezyum) ile besleyici bir yumruk oluştururlar . Ayrıca 2021 tarihli bir makaleye göre flavonoidler ve E vitamini de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlarla dolup taşıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre 22 tam bademin (~ 1 ons; kuru kavrulmuş, tuzsuz) beslenme değerleri:

  • 170 kalori
  • 6 gram protein
  • 15 gram yağ
  • 6 gram karbonhidrat
  • 3 gram lif
  • 1 gram şeker
Badem ve Ceviz

Bademin Sağlığa Faydaları

Bademlerin sağlığa birçok faydasına geçmeden önce fitik asitten bahsedelim. Fitik asit bitkilerde (badem dahil) bulunan bir maddedir ve mineral fosforun başlıca depolama şeklidir; Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’na göre vücudunuzdaki demir, çinko, magnezyum ve kalsiyum emilimini azaltabilir. Ancak endişelenmemelisiniz, diyor diyetisyen ve MPM Nutrition’ın kurucusu Marissa Meshulam “Bademlerde biraz fitat olsa bile, bademlerin faydalarından yararlanabilirsiniz” diyor. Optimal beslenme emilimi adına fitik asidi azaltmak istiyorsanız, bademleri yemeden önce ıslatabilirsiniz, diye açıklıyor Meshulam. 2020’de yapılan bir araştırmaya göre, çoğu insan bunu bademleri gece boyunca oda sıcaklığında bir kasede suda bekleterek yapıyor.

Hastalıktan Korunma

İlk olarak, hızlı bir tazeleme: Serbest radikaller, temel hücresel süreçlerin normal bir yan ürünüdür. Ancak sigara dumanı gibi çevresel stresörler ve kirlilik serbest radikallerin üretimini artırabilir oksidatif stres adı verilen hücresel hasara neden olur. Zamanla, bu hasar kalp hastalığı ve kanser gibi kronik durumlara yol açabilir. Meshulam’a göre serbest radikallerin moleküler yapısını değiştiren, esasen onları “kapatıp” zararsız hale getiren antioksidanlar. Ve tahmin et ne oldu? Bademler bu güçlü bileşiklerle yüklüdür, bu da onları hastalıkları savuşturmak için özellikle lezzetli bir yol haline getirir. Özellikle badem, E vitamini gibi antioksidanlar içerir ve flavonoidler(bir tür bitki bileşiği) içerir. Bir araştırmaya göre, flavonoidler ayrıca anti-inflamatuar ve anti-kanser özelliklerine sahiptir. 2016 makalesi, bademlerin hastalıkları yok etme potansiyelini daha da artırıyor.

Bağırsak Sağlığını Teşvik Edin

Kuruyemişler (badem gibi) hem çözünmeyen hem de çözünür lif içerir. Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles. Her iki lif türü de sağlıklı sindirimi desteklediğinden, bu bağırsaklarınız için harika bir haber. İşte anlaşma: Suda çözünmeyen çözünmeyen lif, yiyecekleri gastrointestinal sisteminizden geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca dışkıyı kabartır, kabızlığa yatkınsanız size yardımcı olur. Bu arada, suda çözünen çözünür lif, bağırsağınızda bir jele dönüşür. Bu dışkı kıvamını normalleştirmek — düşünün: gevşek dışkıyı sıkılaştırmak veya sert dışkıyı yumuşatmak.

Badem de dahil olmak üzere fındık benzeri kuruyemişler lif ve flavonoidler de övünür. Prebiyotik özelliklerine göre, 2017 bilimsel inceleme. Bu, bağırsakta iyi bağırsak bakterilerini besleyerek söz konusu mikropların gelişmesine ve büyümesine yardımcı oldukları anlamına gelir. Aslında, 2021 bilimsel incelemeye göre, özellikle badem, bağırsaktaki iyi ve kötü bakteri oranını artırabilir. Bu etkiler, disbiyozu (diğer bir deyişle dengesiz bir bağırsak) önlemeye yardımcı olur, böylece inflamatuar bağırsak hastalığı gibi GI sorunlarını engeller.

Kan Şekeri Kontrolü

Daha önce belirtildiği gibi, çözünür lif, GI yolunda bir jele dönüşür. Bu karbonhidrat emilimini yavaşlatır. Kayıtlı diyetisyen ve kurucusu Charmaine Jones, kan şekerindeki ani yükselmeleri önlüyor, diyor. Bu dikkat çekicidir, çünkü kan şekeri yükselmeleri, daha sonra kan şekeri seviyelerini normalleştirmek için çalışan insülin (glikozu hücrelere taşıyan hormon) üretimini artırır. Kan şekerindeki ani artışlar, insülinin düzgün çalışmamasına neden olarak yetersiz kan şekeri kontrolüne ve tip 2 diyabete neden olabilir. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi. Bununla birlikte, bademlerdeki yüksek lif içeriği kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltın

Badem de destekliyor lif içeriği sayesinde kalp sağlığını olumlu yönde. Bakın, çözünür lif, sindirim sisteminde LDL (“kötü”) kolesterol ile bağlanır ve kan dolaşımına girmesini ve vücudun diğer bölgelerine gitmesini engeller. Bu lif dışkıyla atıldığında, kolesterolü de beraberinde getirir ve nihayetinde vücudunuzun “kötü” maddeleri emmesini (ve kan kolesterol seviyelerini olumsuz yönde etkilemesini) engeller. Jones’a göre bademlerdeki doymamış yağlar ayrıca LDL (“kötü”) kolesterolü düşürürken HDL (“iyi”) kolesterolü yükseltir. Bu etkiler anahtardır, çünkü yüksek LDL kolesterol seviyeleri kalp hastalığı riskini artırır. (Amerikan kalp derneği.)

Düşük LDL kolesterol seviyeleri uygun olsa ve bu size LDL kolesterolü korumak için hala önemlidir do oksidatif stresten var. İşte burada badem antioksidanları devreye giriyor. Esasen, “LDL kolesterol, serbest radikallerle etkileşime girdiğinde oksitlenebilir” diyor Meshulam. Bu riski artırır damar tıkanıklığı veya kalbe giden kan akışını azaltan ve kalp krizi ve/veya felç olasılığını artıran atardamarların sertleşmesi. Bununla birlikte, bademlerdeki antioksidanlar, LDL kolesterol oksidasyonunu engelleyerek kalbinizi koruyabilir.

Beyin Sağlığını Teşvik Edin

Beyin sağlığı için rotasyonunuza badem ekleyin. L-karnitin, bir amino asit olan lizinden türetilen bir bileşik içermektedir. Meshulam, “Bademlerdeki L-karnitin, hafıza ve berrak [düşünme] ile ilgili olan nörotransmitter asetilkolini uyarabilir” diyor. Bademdeki antioksidanlar (düşün: E vitamini ve flavonoidler) beyindeki oksidatif stresle mücadele ettikleri için de yardımcı olur. Aksi takdirde, oksidatif hasar, Meshulam’a göre Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif koşullara yol açabilir.

Dolgunluk Duygularını Arttırın

Bir doyurucu atıştırmalık istersen, biraz badem ye. Jones, daha önce de belirtildiği gibi, badem, protein ve lif içerir – tatmin olmanıza yardımcı olabilecek iki besin maddesi, diyor Jones. Lif de yavaş sindirilir, diye ekliyor, yani GI kanalında daha uzun süre kalıyor. Bu, sizi daha uzun süre tok tutabilir; bu, kapıdan dışarı koşarken veya arka arkaya sanal toplantılara ev sahipliği yaparken gerçek bir can kurtaran olabilir.

Fındıklı Bademli Pasta Yapımı

Bademlerin Potansiyel Riskleri

Besin alerjisi geçmişiniz varsa veya diğer çekirdekli meyvelere (şeftali, erik vb.) alerjiniz varsa, ilk kez badem yemeden önce bir alerji uzmanına görünün. Badem dahil ağaç yemişleri en yaygın alerjenlerden bazılarıdır. (Amerikan Alerji Akademisi Astım ve İmmünoloji.) Jones, bir gıda alerjisinin olası semptomları arasında “döküntüler, kurdeşen, mide bulantısı ve/veya kusma” olduğunu söylüyor. Bademlere alerjiniz olsa bile, diğer ağaç kuruyemişlerini (veya tam tersi) güvenle yiyebilirsiniz. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji. Bununla birlikte, kesin olarak bilmenin en iyi yolu, somunu sıkmadan önce bir doktora görünmektir.

Ayrıca, özellikle yutmakta güçlük çekiyorsanız veya yutma bozukluğunuz varsa (diğer adıyla disfaji), bademlerin sert dokusu boğulma tehlikesi oluşturabilir, diyor Jones. Aynı tavsiye burada da geçerlidir: Bir avuç badem yemeden önce doktorunuzla sohbet edin, çünkü onlar bademlerin veya belirli ürünlerin (örneğin badem yağı) yemenin güvenli olup olmadığını size bildirebilirler.

Bademin Sağlığa Faydaları Nelerdir?-Kaynak: shape.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir