İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Badem ve Ceviz Yemenin Kolon Kanserine Faydası

Badem ve Ceviz Yemenin Kolon Kanserine Faydası

Badem ve Ceviz

Badem ve Ceviz Yemenin Kolon Kanserine Faydası yazımızda kuruyemişlerin bağırsak kanserine karşı etkilerini, yapılan araştırma sonuçlarını ve fıstığında kolon kanserine karşı faydasını yazdık.

Badem ve Ceviz
Badem Ağacı

Badem ve Ceviz Yemenin Faydaları

Haftada 22 civarı badem yemek kolon kanseri ve bağırsak kanseri oluşma riskini azaltmaktadır. Bademin fazlası ise kilo almanıza neden olur. Kanser olduğunuzda ve iyileştiğinizde badem yiyerek tekrar kanser olma riskini de yarı yarıya düşürmektedir. Bademin faydalarına kanserleri engellemeyi de ekleyebiliriz. Antep fıstığının da bu tür kanser engelleyici özellikleri vardır. Fındık tüketmekte sizi kansere karşı koruyan bir etkendir. Fıstık ve fıstık ezmesi yemenin de faydası vardır. Kolon kanseri ameliyatı sonrası düzenli olarak kuruyemiş yiyen kolon kanseri hastalarında erken ölüm riski %57 oranında daha düşük çıkmıştır. Ayrıca kolon kanserinin geri gelme riskini oldukça azalttığı da gözlemlenmiştir. Badem, fındık ve ceviz ağaçlarının meyvelerinin bizlere çok büyük yararları vardır. Abur cubur gıdalar yerine bu doğal kuruyemişleri tüketmek sağlığımız açısından en yararlı besin takviyesi olacaktır. Bağırsak kanseri hastalarına kuruyemiş takviyesi verildiğinde yaşama ömürlerinin uzadığı ve sağlıklarına kavuştukları gözlenmiştir.

Badem ve Ceviz Yemek
Kolon Kanseri

Kolon Kanseri Tedavisi Sonrası Kuruyemiş Etkisi

Amerika’nın Boston şehrinde Dana-Farber Kanser Enstitüsünden araştırmacılar, kolon kanseri tedavisi gören 936 hastayı analiz ettiler. Bu hastaların çoğunda ameliyat ve kemoterapi vardı. Tedavi sürecindeki hastaların hiç birinde kanserleri ilerlemediği görüldü. Bu tür hastalar tedavi sonrası üç yıl hayatta kalabilmektedir. Araştırmacıların söylediğine göre, badem ve ceviz tüketiminin ölüm riskini %53 oranında azalttığı ve kanserin tekrar oluşmasını %46 oranında engellediği bulundu. Kolon kanseri kemoterapi ile durdurulmaktadır ve ek takviyeler ile iyileşme süreci başlatılmaktadır.

Badem ve Ceviz-Antep Fıstığı
Antep Fıstığı

Fıstık Tüketiminin Kansere Karşı Etkisi

Kalp hastalığı ve diyabet alanlarındaki sayısız çalışmaya göre fıstık tüketiminin faydaları olduğu bulundu. Kanser tedavisinde olan hastalar, kemoterapi görmenin yanında hastalıkları tekrar etmemesi veya ölme ihtimalini düşürmek için diyet ve fiziksel aktiviteye önem verilmesi gerekiyor. Fıstık açısından zengin bir diyetin kolon kanseri hastalarının hayatta kalma şansını artırmak için iyi bir etki oluşturduğu açıklanmıştır. Kolon kanserli hastalar iyimser olmalı ve beslenmesine çok dikkat ederek bu kanserden kurtulma ihtimallerinin yüksek olduğunu bilmeleri gerekir. Ayrıca kanserin badem, ceviz, fındık ve fıstık tüketimine bağlı olarak da gerileyebildiğini unutmamaları gerekir.

Ramazan Ayında Beslenme
Ceviz

Amerikan Kanser Derneği’nden araştırmacılar; yetersiz beslenme ve fiziksel hareketsizlik nedeniyle bağırsak kanseri teşhisi konan çok fazla gencin tedavi için hastanelere başvurduğunu söylemektedir. Hareketsizlik ve fast food türü beslenme bağırsaklara oldukça zarar vermektedir. Geçmiş yıllara oranla bağırsak kanserine yakalanan insan sayısında oldukça fazla artış görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir