MutfakSağlık

B12 Vitamini ve Folik Asit Yağlı Karaciğer Hastalığını Tersine Çevirmeye Yardımcı Olabilir

B12 Vitamini ve Folik Asit Yağlı Karaciğer Hastalığını Tersine Çevirmeye Yardımcı Olabilir

B12 Vitamini ve Folik Asit Yağlı Karaciğer Hastalığı

Yeni Araştırmalara Göre B12 Vitamini ve Folik Asit Alkolsüz Yağlı Karaciğer Hastalığını Tersine Çevirmeye Yardımcı Olabilir

Sağlıklı bir karaciğer kendisini “temizleme” ve “detoks” konusunda güzel bir iş çıkarır. Bununla birlikte, şaşırtıcı bir sayı – Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne göre ABD’li yetişkinlerin yaklaşık % 25’i – aslında, içindeki aşırı yağ birikimi nedeniyle karaciğerlerinin işlevinin etkilendiği bir duruma sahiptir. Bu arada karaciğer fonksiyonundan bahsetmişken, karaciğer, yediğimiz yiyecekleri parçalamaktan, fazladan kan şekerini daha sonra kullanabileceğimiz glikojene (depolanmış enerjiye) dönüştürmeye ve kandaki amino asitlerin (protein yapı taşları) seviyelerini düzenlemeye kadar ve uyuşturucu ve diğer zehirli şeylerin kandan temizlenmesi de dahil her şeye yardımcı olur. Johns Hopkins Medicine uzmanlarına göredir.

Geçmiş nesillerde, alkol kötüye kullanımı, yağlı karaciğer hastalığının en yaygın nedeniydi. Ancak bu şaşırtıcı 4’te 1 oran, ağırlığının %5’i veya daha fazlası yağdan oluşan bir karaciğer tarafından işaretlenen bir durum olan alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olan Amerikalıları ifade eder. Zamanla bu, siroz ve kanser gibi yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarına yol açabilir ve dünya çapında karaciğer naklinin önde gelen nedenidir.

NAFLD’nin bir başka endişe verici özelliği, genellikle “sessiz bir hastalık” olmasıdır, yani NIDDK, semptomlarının az olduğu anlamına gelir, yani NIDDK onaylar.

Ancak olumlu haber şu ki, NAFLD’nin erken aşamalarında yakalanırsa esasen remisyona girebileceğini öğreniyoruz – yine, hiçbir temizlik veya detoks gerekmez. Journal of Hepatology’de Temmuz 2022’de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yeterince B12 vitamini ve folik asit de dahil olmak üzere ne yediğiniz, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının tersine çevrilmesine yardımcı olabilir.

Sinüzit-Siroz
Karaciğer Kanseri Aşamaları

Karaciğer Sağlığı Çalışmasının Buldukları

NAFLD hakkında erken bir teori olduğu için, Duke National University of Singapore’daki araştırmacılar, Singapur, Hindistan, Çin ve ABD’den meslektaşları ile birlikte, bu çalışma için fareler üzerinde hipotezlerini test ettiler.

NAFLD’li insanlar arasında açıkça daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yine de, bir şeyleri başlatmak için, bu ekip, karaciğerde homosistein birikmesine neden olan bir metabolik bozukluk olan hiperhomosisteinemi adı verilen bir durumun NAFLD’nin ilerlemesiyle bağlantılı olup olmadığını test etmeyi merak ediyordu. MedlinePlus’a göre homosistein vücudun protein üretmesine yardımcı olur. Herhangi bir hiperhomosisteinemi vakası, düşük diyet folat veya Vitamin B12 alımı tarafından tetiklendiğinden, bilim adamları farelerin diyetlerini (tipik Batı diyetini taklit edebilecek yiyecekleri beslemeye çalışarak) bu iki besinle desteklediler.

Bu takviyelerin NAFLD’nin ilerlemesini yavaşlattığını ve karaciğer iltihabı ve fibrozu (siroza yol açabilen skar dokusunun kalınlaşması) tersine çevirdiğini buldular.

Brijesh Singh, “Bulgularımız hem heyecan verici hem de önemlidir, çünkü nispeten ucuz bir tedavi olan B12 vitamini ve folik asidin [NAFLD’nin] ilerlemesini önlemek ve/veya geciktirmek için kullanılabileceğini öne sürüyorlar.” Duke-NUS’ta yardımcı doçent ve çalışma ortak yazarı olan Duke-NUS Tıp Okulu Haberleri’ne anlatıyor.

Bu çok ilk bir bulgu olsa da, karaciğer için bu en iyi besinlerden zengin bir beslenmenin parçası olarak iki besine odaklanmak, organ naklinden kesinlikle çok daha kolay ve daha uygun maliyetlidir.

“Şu anda, son dönem karaciğer hastalığı olan hastalar için tek tedavi bir nakil almaktır. Bulgular, basit, uygun fiyatlı ve erişilebilir bir müdahalenin karaciğerdeki hasarı potansiyel olarak durdurabileceğini veya tersine çevirebileceğini ve bundan muzdarip olanlara yeni bir umut getirebileceğini göstermektedir. Yağlı karaciğer hastalıkları,” Patrick Casey, Ph.D. Duke-NUS’ta araştırmadan sorumlu kıdemli dekan yardımcısı, Duke-NUS Tıp Okulu Haberlerine ekliyor.

Hamilelikte Beslenmenin Önemi Folik Asit

B12 Vitamini ve Folik Asit Açısından Yüksek 4 Gıda

Takviye olarak alabilirsiniz. Ama önce yiyeceğe, ardından boşlukları doldurmaya yardımcı olacak güvenli takviyelere (sağlık uzmanınızın talimatıyla) kesin olarak inanıyoruz.

NIH Diyet Takviyeleri Ofisi, folat/folik asit ve B12 vitamini kılavuzları, bu yiyecek ve içeceklerin, potansiyel olarak NAFLD’yi tersine çeviren besinlerin her ikisinin de katı kaynakları olduğunu doğrular. Bunları Günlük Değer yüzdelerine göre aşağıda listeliyoruz.

 • 3 ons (85.05 g) sığır karaciğeri: %54 DV folat; %2.944 günlük B12 vitamini
 • 1 porsiyon zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrek: %25 DV folat ve B12 vitamini
 • 1 büyük yumurta: %6 DV folat; %19 DV B12 vitamini
 • 1 su bardağı süt: %3 DV folat; %54 DV B12 vitamini

Folat’ı büyük miktarlarda şuralarda da bulabilirsiniz:

 • Ispanak
 • Börülce
 • Beyaz pirinç
 • Kuşkonmaz
 • Brüksel lahanası
 • Zenginleştirilmiş spagetti
 • Marul

Ve B12 vitamini:

 • İstiridye
 • Orkinoz
 • Güçlendirilmiş beslenme mayası
 • Atlantik somonu
 • Dana kıyma
 • Yoğurt
 • Çedar peyniri

Besin açısından zengin bu gıdaların ötesinde, daha önceki araştırmalar, günde üç 6 ons fincan kahve içmenin, tam tahılları rafine olanlar için takas etmenin, yeterince egzersiz yapmanın ve daha çok turpgil sebzeler (Brüksel lahanası, Çin lahanası, lahana ve brokoli dahil) yemenin önermektedir. Ayrıca karaciğerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için uzun bir yol kat edin (Yürüyüş).

Dip Not

Bu yeni çalışma, iki besin maddesinin, folat ve B12 vitamininin, karaciğer sağlığını desteklemeye ve potansiyel olarak alkolsüz yağlı karaciğer hastalığını tersine çevirmeye yardımcı olmak için özellikle faydalı olabileceğini ima ediyor. Bu bulguları doğrulamak için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Daha fazlasını öğrenene kadar, tabağınızı bu besinleri sunan daha fazla yiyecekle doldurmanın kesinlikle zararı olmaz.

B12 Vitamini ve Folik Asit Yağlı Karaciğer Hastalığını Tersine Çevirmeye Yardımcı Olabilir-Kaynak: eatingwell.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir