Küresel Borsalarda Yıl

Aylardır Yaşanan Çıkışların Ardından Yatırımcılar Yeniden Emtialara Dalıyor!

Ekonomi ve Para

Aylardır Yaşanan Çıkışların Ardından Yatırımcılar Yeniden Emtialara Dalıyor!

Aylardır Yaşanan Çıkışların Ardından Yatırımcılar Yeniden Emtialara Dalıyor!

Yatırımcılar nihayet emtialara karşı antipatilerini yitirdiklerine dair işaretler gösteriyorlar.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, dünyanın en büyük geniş tabanlı emtia borsası yatırım fonlarından 20’si, son iki ayda net nakit girişi sağladı; bu, 2022 başından bu yana ilk kez arka arkaya artış oldu.

Yakın tarihin standartlarına göre, girişler nispeten hafifti. Toplu olarak neredeyse 1 milyar dolar eklediler. Bunu bir bağlamda açıklamak gerekirse, aynı 20 fon önceki beş çeyrekte net 8 milyar dolar kaybetti.

Uluslararası Para Fonu geçen ay, küresel ekonominin daha önce tahmin edilenden biraz daha hızlı büyüyeceğini, özellikle ABD ve İngiltere‘nin daha iyi durumda olacağını tahmin etmişti. Aynı zamanda tüccarlar, Federal Rezerv‘in son nesildeki en agresif parasal sıkılaştırma döngülerinden birinin zirvesine yaklaştığını ve petrolden doğal gaza ve tahıllara kadar her şey için daha sıkı piyasalara olan ilgiyi artırdığına inanıyor.

İki çapraz üründe 7 milyar dolardan fazla varlığa sahip olan Invesco’da emtialar ve alternatif ETF’ler ürün stratejisti Kathy Kriskey, “İnsanlar derin bir durgunluk düşünüyordu” dedi. “Fakat artık insanların bu hikayeden geri adım attığını görüyorsunuz ve bu da insanları biraz daha iyimser hale getiriyor ve emtialara geri dönmeye başlamalarını sağlıyor.”

Kriskey, emtialara yeniden yatırım yapılması konusunda müşterilerden giderek artan sayıda çağrı aldığını söyledi.

Para Çekme

Genel tablo girişlere ilişkin olsa da bazı ETF’ler yine de yatırımcıların çekildiğini gördü. Yatırımcıların son yükselişin ardından kar elde etmesiyle, yalnızca petrol bazlı ETF’ler para çekme işlemlerine tanık oldu. Çin’in kuşatılmış emlak sektörünün endüstriyel emtiaların görünümünü etkilemeye devam etmesi nedeniyle metal piyasalarında da çıkışlar görüldü.

Ancak tüccarların daha geniş ekonomik görünüm konusunda daha iyimser hale gelmesiyle birlikte geniş tabanlı emtia yatırımlarına ilgi yeniden arttı.

Paranın son haftalarda emtia endeksi ürünlerine geri döndüğüne dair işaretler de görüldü. RBC Capital Markets, emtia endekslerinde yönetim altındaki varlıkların Temmuz ayında Ocak 2022 zirvesini aşarak rekor seviyeye ulaştığını söyledi. Banka, bunun hem güçlü fiyat performansını hem de alıcı taraftaki yatırımcıların artan ilgisini takip ettiğini belirtti.

ETF ürünleri sunan Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Yatırımcılar, büyüme kaygılarına rağmen arz sıkışıklığının fiyatları destekleyebileceği inancıyla ya da yapışkan enflasyona karşı potansiyel bir koruma olarak, çeşitli nedenlerden dolayı emtia riskine açık olmaya devam ediyor” dedi.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir