Ekonomi ve Para

Avrupa’nın En Zengin Kişileri 2022 Listesi

Avrupa‘nın En Zengin Kişileri 2022 Listesi

Avrupa'nın En Zengin Kişileri 2022 Bernard Arnault
Bernard Arnault

Avrupa’nın En Zengin Kişileri 2022 Listesi İlk 10

Forbes’in 2022 Dünya Milyarderleri listesinde 12.7 trilyon dolar değerindeki küresel toplam 2.668 milyarderden Avrupa, bir yıl önce 628 olan milyarderin 592’sini oluşturuyor. Avrupalı ​​milyarderlerin toplam serveti, tek bir küresel sıcak nokta nedeniyle geçen yılki 3 trilyon dolardan 2,8 trilyon dolara düştü.

Ukrayna’daki Rus savaşı, Rus rublesinin zayıflaması ve Rus şirketleri için daha düşük tahmini değerler, Rus milyarder sayısının geçen yıl 117’den 83’e düşmesine neden oldu. Kalan Rus milyarderlerin değeri 320 milyar dolar, bir yıl öncesine göre 263 milyar dolar daha az.

Bu yıl en çok milyardere sahip Avrupa ülkesi Almanya: 134 toplam 608 milyar dolar değerinde. Fransa, özellikle lüks ve modaya uygun süper evleri için milyarderlerin gözdesi olmaya devam ediyor; Ülkenin 43 milyarderinin toplam serveti geçen yıldan bu yana %7 artarak 550 milyar dolara ulaştı. Bu arada İsveç, sadece 10 milyonluk bir ülkeden 45 milyarder var.

Birleşik Krallık’ta başarılı olanlar İngiliz girişimciler değil, denizaşırı ülkelerden kurucuları olan Londra merkezli işletmelerdir. Londra merkezli ödeme fintech Checkout.com’un kurucusu İsviçreli Guillaume Pousaz, Ocak ayındaki bir yatırım turunun ardından tahmini 23 milyar dolar değerinde Avrupa’nın en zengin teknoloji girişimcisi oldu. Estonya ilk milyarderini Londra merkezli sınır ötesi ödeme girişimi Wise’ın kurucu ortağı Kristo Käärmann’da basarken, Londra merkezli dijital bankacılık girişimi Revolut, Rusya doğumlu Nikolay Storonsky ve Ukraynalı kurucu ortağı Vlad ile değer kazanmaya devam etti. Yatsenko’nun değeri 1,1 milyar dolar.

Eski ve Yeni

Avrupa, dünyanın en zengin üçüncü kişisine ev sahipliği yapıyor, 158 milyar dolarlık servetiyle bir numaralı Elon Musk‘ın 219 milyar dolarla ve iki numaralı Jeff Bezos‘un 171 milyar dolarla arkasında oturan LVMH başkanı Bernard Arnault. L’Oreal’in ünlü isimleri Francoise Bettencourt Meyers ve Zara moda perakende imparatorluğundan Amancio Ortega, sırasıyla dünyanın en zengin 14. ve 23. sıralarında yer alıyor. Bettencourt Meyers dünyanın en zengin kadınıdır.

En zengin on Avrupalı ​​milyarder, geçen yıl 38 milyar dolar artarak toplam 590 milyar dolar değerinde. Karşılaştırıldığında, ABD’nin en zengin on milyarderi toplam 1,2 trilyon dolar değerinde ve en tepedeki milyarder serveti söz konusu olduğunda teknoloji arasındaki büyük farkı gösteriyor. İlk on ABD milyarderinden yedisi, kişisel bilgisayar, internet ve sosyal medyanın kitlesel olarak benimsenmesini takip eden yıllarda para kazanan teknoloji devleridir. Karşılaştırıldığında, Avrupa’nın ilk 10’unda teknoloji milyarderi yok.

Avrupa’nın En Zengin İlk 10 Kişisi

1. Bernard Arnault , Fransa, 158 milyar dolar

2. Francoise Bettencourt Meyers , Fransa, 74 milyar dolar

3. Amancio Ortega , İspanya, 59 milyar dolar

4. Dieter Schwarz , Almanya, 47 milyar dolar

5. Rodolphe Saade , Fransa, 41 milyar dolar

6. Francois Pinault , Fransa, 40 milyar dolar

7. Klaus Michael Kuehne , Almanya, 37 milyar dolar

8. Beate Heister & Karl Albrecht Jr , Almanya, 36 milyar dolar

9. Giovanni Ferrero , İtalya, 36 milyar dolar

10. Alain Wertheimer , Fransa, 31 milyar dolar

10. Gerard Wertheimer , Fransa, 31 milyar dolar

Avrupa’nın En Zengin Kişileri 2022 Listesi-Kaynak: forbes.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir