İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Avrupalı Genine Sahip Olanların Saçı Daha Erken Dökülüyor

Avrupalı Genine Sahip Olanların Saçı Daha Erken Dökülüyor

Avrupalı Genine Sahip Olanlar

Avrupalı Genine Sahip Olanların Saçı Daha Erken Dökülüyor yazımızda yapılan araştırmaya göre Avrupalı genine sahip olanların diğer kıta insanlarına göre saçlarının daha erken döküldüğü, saç dökülme döngüsü ve saç dökülme nedeninin bulunmasını yazdık.

Avrupalı Genine Sahip Olanların Saçı Daha Erken Dökülüyor

Avrupalı insanların genini taşıyanların saçları, Asya ve Afrika insanlarının genini taşıyanlara göre daha sık dökülmektedir. Avrupa genini taşıyan erkekler 50 yaşına geldiğinde yarısının saçları dökülmüş oluyor. Kadınlarda ise saç dökülmesi erkeklere göre daha geç başlamaktadır. Kadınlarda saç dökülmesi başın tepe kısmıyla sınırlı kalmaktadır. İnsanlar genel olarak 100.000 saç köküyle doğmaktadır ve her gün 100 saç teli dökmektedir. Saç dökülmesinin hızının artması strese yol açabilmektedir. Birçok kişi günlük olarak dökülen saç tellerine alışıktır. Yıl içerisinde günlük olarak saç teli dökülmesi değişmektedir. Eğer saç dökülmesi 1-2 ay kadar hızlı bir şekilde geçerse, kan tahlili yaptırmak iyi olabilir.

Avrupalı bir kadın Perimenopozal döneminde saçlarının 3/1’ini dökmüştür. Herkes onun saçlarının gür olduğunu söylüyor, fakat durum göründüğü gibi değildir. Alnının başlangıcından itibaren saçları dökülmeye başlamıştır. Saçlarının her yerinden saç telleri hızlı bir şekilde dökülmeye başlamıştır. Bu tür durumlar için doktora başvurulması gerekir.

Avrupalı Genine Sahip Olanların Saçı

Saç Dökülme Nedenini Tespit Etmek

Gereğinden fazla saç döküldüğünde kelleşme başlamış demektir. Saçlarımız normalde döngüsel olarak uzayıp dökülmektedir. Saç uzama döngüsü 3-5 yıl arası sürmektedir. Daha sonra 100 günlük dinlenme ve saç dökme dönemi başlamaktadır. Eğer bu döngü bozulursa, saçlar dökülme evresinde takılıp kalıyor. Kişi bu durumda olduğunda saçını dökebilecek nedenleri tespit etmeye çalışmalıdır. Kandaki düşük demir seviyesi veya tiroid değerleri, saçların aşırı dökülmesinin nedeni olabilir. Kafa derisinde iltihaplanma da saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Eğer insanlar saç dökülmesi nedeniyle endişelenirse, mutlaka bir doktora başvurması gerekir. Kafa derisi için bölgesel steroid tedavileri saç dökülmesine karşı kullanılmaktadır. Saçların uzamasını sağlayan ilaçlar da kullanılabilir. Daha farklı bir sorun varsa ve tedaviler sonuç vermiyorsa bir cilt uzmanına görünmek faydalı olacaktır.

Avrupalı Genine Sahip Olanların Saçı Daha Erken Dökülüyor-Dr. Vicky Jolliffe’nin videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir