Avrupa Ülkelerinde Kitap Okuma Süreleri

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Kitap Okuma Süreleri Türkiye

Avrupa Ülkelerinde Kitap Okuma Süreleri yazımızda Avrupa ülkeleri arasında 15 tane ülke içinde yapılan araştırmaya göre kitap okumaya en çok vakit ayıran ülkeler, Türk vatandaşlarının ortalama kaç dakika kitap okuduğunu ve en az kitap okuyan ülkeleri yazdık.

Türkiye’de Günlük Ortalama Kitap Okuma Dakikası

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat, 15 ülkede 2008-2015 yılları arasında yapılan araştırmanın sonucunu yayımladı. Bu araştırmaya göre, Türkiye’de kitap okumaya ayrılan süre 7 dakikadır. Türklerin yaklaşık yüzde 10’u temel kültürel aktivitelerinin kitap okumak olduğunu aktarırken, bu oran Finlilerde yüzde 16.8’i, Polonyalılar’da yüzde 16.4’ü bulmuştur. Türkiye kitap okuma dakikası bakımından İngiltere, Fransa, İtalya, Avusturya, İspanya, Hollanda, Belçika ve Romanya gibi Avrupa ülkelerini geride bırakmıştır.

avrupa-birligi-haritasi

Avrupa’nın En Çok Kitap Okuyan Ülkesi

Eurostat’ın araştırmasına göre, Estonyalılar günde 13 dakika kitap okuyarak Avrupa’nın en çok kitap okuyan ülkesi konumundadır. Estonyalıları 12’şer dakikayla Polonyalılar ve Finlandiyalılar takip etmektedir. Macarlar günde 10 dakika, Yunanlılar ise günde 9 dakika kitap okumaktadır. Ülkemizle aynı süre olan 7 dakika kitap okuyan ülke vatandaşları ise Lüksemburglular ve Almanlardır.

kitap-okuma-hizi

Avrupa’nın En az Kitap Okuyan Ülkeleri

Avrupa’da en az kitap okuyanlar 2 dakikayla Fransızlardır. Fransızları 5 dakikayla Avusturyalılar, İtalyanlar ve Romenler geçmektedir. İtalyanların ve Fransızların kitap okuma sürelerinde diğer Avrupa ülkelerinden geride kalmaları şaşkınlık yaratmıştır.

Avrupa Ülkelerinde Kitap Okuma Süreleri.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.