Anasayfa » Haber » Avrupa, Rus Doğalgazı Kullanımını Nasıl Üçte Bir Oranında Azaltabilir?

Avrupa, Rus Doğalgazı Kullanımını Nasıl Üçte Bir Oranında Azaltabilir?

Dünyanın Elektrik İhtiyacının Karşılanması İçin Çatıların

Avrupa, Rus Doğalgazı Kullanımını Nasıl Üçte Bir Oranında Azaltabilir?

Avrupa, Rus Doğalgazı Kullanımını Nasıl Hızlı Bir Şekilde Üçte Bir Oranında Azaltabilir?

Avrupa yaptırımları devreye girdiğinde ve Batılı enerji şirketlerinin artan bir listesi Rus petrol ve gaz üreticileriyle olan bağlarını kesse bile AB, Rusya’dan gaz ithalatına günde yüz milyonlarca dolar harcamaya devam ediyor.

Gaz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in en önemli finansman kaynağı ve ithalatın kesilmesi, onun savaş çabalarına yıkıcı bir darbe indirecek. Sorun şu ki, Rusya elektrik, bina ısısı ve fabrikalar için vazgeçilmez bir yakıt olan Avrupa gazının yaklaşık %45’ini sağlıyor ve bunun yerini alacak birkaç iyi alternatif var.

Uzun vadede, Avrupa ülkelerinin yenilenebilir enerji kaynakları ve diğer kaynaklardan gaz almak için altyapı inşaatlarını hızlandırmaları muhtemeldir; Avrupa Komisyonu’nun bu stratejiyle ilgili daha fazla ayrıntıyı önümüzdeki hafta yayınlaması bekleniyor.

Ancak Uluslararası Enerji Ajansı’nın yeni bir raporuna göre, kısa vadede Avrupa’nın Rus gaz ithalatına olan bağımlılığını üçte bir oranında azaltabilecek bir dizi önemli adım var.

Rusya'nın askeri gücü
Ruslar

Avrupa’nın Yeni Enerji Arzı Kaynakları Bulması ve Talebi Azaltması Gerekiyor

Birinci adım, Rus devlet petrol şirketi Gazprom ile artık yeni sözleşmeler değil. IEA’ya göre, Gazprom’un Avrupa ihracatının yaklaşık %12’sine denk gelen sözleşmelerin süresi 2022’nin sonunda sona erecek.

Diğer adımlar arasında alternatif enerji kaynaklarının güvence altına alınması yer alıyor: daha fazla rüzgar ve güneş santralleri inşa etmek, mevcut nükleer santrallerden elektrik üretimini artırmak ve yerli gaz üretimini artırmak. Şirketler, hükümetler ve bireyler ayrıca binalarda ve fabrikalarda enerji verimliliğine yatırım yapabilir, gaz kazanlarını elektrikli ısı pompalarıyla değiştirebilir ve bina termostatlarını azaltabilir.

Bu müdahalelere rağmen, gaz fiyatlarının yükselmeye devam etmesi muhtemeldir. Bu nedenle, IEA tarafından önerilen son adım, hükümetlerin düşük gelirli haneler için enerji faturası sübvansiyonlarına yönelik harcamalarını artırmalarıdır. Ancak ucuz olmayacak: Fiyat artışını dengelemek AB ülkelerine yaklaşık 61 milyar dolara mal olacak.

Avrupa, Rus Doğalgazı Kullanımını Nasıl Üçte Bir Oranında Azaltabilir?-Kaynak: qz.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir