İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Avrasya Tüneli Yeni İsmi Ne olsun

Avrasya Tüneli Yeni İsmi Ne olsun

Avrasya Tüneli Yeni İsmi

Avrasya Tüneli Yeni İsmi Ne olsun yazımızda açılışına günler kala İstanbul ve Türkiye için yeni bir yol olacak olan tünel ile Asya ve Avrupa ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle birleşecek.

Avrasya Tüneli Yeni İsmi Ne olsun Anketi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 20 Aralık’ta açılacak olan Avrasya tüneli için kendi sitesinden anket ile isim arıyor. Bakanlık udhb.gov.tr sitesi üzerinden oylama başlattı. Oylamada iki isim çekişiyor. Birincisi Abdülhamid Han ikincisi Mustafa Kemal Atatürk. Avrasya Tüneli anket sonuçları görünmediği için hangi ismin önde olduğu da bilinmiyor. Tabi farklı isim önerileri de yapma imkanınız bulunmaktadır.

Avrasya Tüneli Yeni İsmi

Avrasya Tüneli Yeni İsmi İçin Ulaştırma Bakanlığı’nın sitesinde yer alan ankete katılıp oy verme işlemi 10 Aralık’a kadar sürecek

Anket sonucunda birinci olan isim Avrasya Tüneli’nin adı olacak. Sloganı ise; Kıtalar Birleşiyor Alttan, İsmi Geliyor Halktan 20 Aralık’ta açılacak Avrasya Tünelinin ismi milletin önerileriyle belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrasya Tüneli inşaatında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki Avrasya Tüneli‘nde test sürüşü yaptıktan sonra önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını yazıyoruz. 20 Aralık’ta  açılışını aziz milletimizle beraber yapacağız. 14 yıl içinde ulaşımda tarihi adımları attık. Marmaray‘da 156 milyon yolcu kullanıyor ve üst düzey de ulaşıma katkı sağlıyor bu metro yapısı. 29 Ekim 2013’ten bugüne 156 milyon Marmaray’dan Asya Kıtası’na, Avrupa’dan Asya’ya geçiş oldu.

Avrasya Tüneli Yeni İsmi
Avrasya Tüneli Hattı

ŞİMDİ LASTİKLİ SİSTEME GEÇİYORUZ

Şimdi lastikli sisteme geçiyoruz. Çift katlı olacaktır. Az önce biz şöyle bir test yapalım dedik. Aracımızla Avrupa’dan Asya’ya Asya’dan da Avrupa’ya gittik geldik. İnşallah 26 Aralık’ta da açılışını yapacağız. Burada Türk Kore işbirliğiyle; aslında inşaat süreciyle işletme süreci, bir arada olmak şeklinde 26 yıl bu firmalar burayı işletecek; daha sonra da devletimize bırakılacak. Bu anlayış bu mantık aslında Türkiye Cumhuriyeti tarihinde devlet olarak devletin işletilmesinde bir bütçe yapma anlayışının bir çeşitliliğin nasıl olacağını biz 14 yıl içerisinde gösterdik. Bu tabii bizim bütün yatırımlarımıza hız kazandırdı. Uzun yıllar Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım’la çalışmaları birlikte gerçekleştirdiler. Avrasya Tüneli Yeni İsmi Ne olsun.

YAVUZ SULTAN SELİM VE OSMANGAZİ KÖPRÜLERİ MEDARI İFTARIMIZ

Burada Yavuz Sultan Selim Köprüsü bizim medarı iftarımız olsun ve Osmanlı Köprüsü bizim medarı iftarımız oldu.

Bizim için önemli adımlar 2018’in başında Havalimanı’nın birinci etabını açacağız. 90 milyon kapasiteli kısmı açacağız. Bir başka adım da Kanal istanbul projesini inşaallah yakın bir zamanda ihalesi yapılacak. O da Karadeniz’i Marmaray’a bağlaması açısından çok önemli bir proje! Bir diğer adım olarak inşallah bu projenin bedeli önem arzediyor. Maliyeti 1 milyar 150 milyon dolar. (Bu parayı bir yerden çıkarmaları gerekiyor haklı olarak)Avrasya Tüneli Yeni İsmi Ne olsun.

Bütün bu tüneller birbirine bağlanıyor. Bir taraftan Yenikapı’ya ulaşmamız, bizi artık bizi çok önemli bir noktaya getiriyor. Artık ağır vasıtaların hepsi Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde böyle bir yük kalmadı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde zaten böyle bir sıkıntı yok. Burası da açıldığında 15 Temmuz Şehitler Köprüsünün yükü de azalacaktır. Yıllık yakıt tasarrufu çok çok önemli. Avrasya Tüneli Yeni İsmi Ne olsun.

ZAMAN VE AKARYAKIT TASARRUFU SAĞLAYACAK

Bununla birlikte bizim akaryakıt tasarrufumuzu arttıracak. Zaman tasarrufumuz olacak. Her türlü güvenlik önleminin düşünüldüğü 100 yıllık bir proje ile artık havalar sisliymiş gibi endişeler kalmadan seyahat yapılabilecek. Trafik sıkışıklığının olmaması hasebiyle tünellerin çıkışlarındaki özellikle buradaki hassasiyete çok önem veriliyor. Her şeye rağmen yatırımlarımızı sürdürdüğümüz ve 2023 vizyonuyla hedefe emin adımlarla yürüdüğümüz modern Türkiye’nin geleceğinde sizleri el ele özellikle 15 Temmuz akşamı bize o alçaklığı yaşatanlara gereken yerde gereken cevabı veren milletime inanarak söylüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir