Atıştırmalık Cheesecake

Atıştırmalık Cheesecake yazımızda cheesecake hamurumuzu yapıp içine krem peyniri ekledikten sonra bitter çikolata ve taze meyveyle süsleyeceğiniz Atıştırmalık Cheesecake Tarifi yazdık.

Atıştırmalık Cheesecake Yapımı

Malzemeler

  • 1,5 paket yulaflı bisküvi
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 paket krem peynir
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 3 adet yumurta
  • 1 bardak bitter çikolata
  • 1 kase çilek
Atıştırmalık Cheesecake Yapımı
Hamur

Hazırlanışı

Bir kaba 3 yemek kaşığı kadar tereyağı ekleyin. Ocağa koyarak ısıtın. 1,5 paket kadar yulaflı bisküviyi blendıra dökün. Blendırda bisküvileri doğrayarak un haline getirin. Bir cam kaseye blendırdaki un halini almış bisküvileri boşaltın. Hamur halini alana kadar karıştırın. Bir fırın tepsisi alın ve üzerine fırın kağıdı yerleştirin. 20×20 cm’lik bir kek kalıbını üzerine koyun. Kek kalıbının içine hamuru yerleştirin. Taban olacak şekilde kaşık ile düzleyin ardından soğuması için buzdolabına koyun.

Bir kaseye 3 paket kutu şeklinde krem peynir koyun. Kaseyi kaplayacaktır. 5 yemek kaşığı kadar şeker ekleyin. El çırpıcısı ile peynirleri çırparak tam krem şeklini almasını sağlayın. Kasenin içine 3 tane yumurta kırın ve karıştırmaya devam edin. Dolaptan bisküvi hamurunu kalıbıyla çıkartın. Üzerine peynir kremasını dökün. Fırını 200 derece de ısıtın. Ardından 150 dereceye düşürerek bisküvi hamurunu ve kremasını içine koyun. 50 dakika kadar pişirin. Dışarıda biraz beklettikten sonra buzdolabına koyarak 4 saat kadar bekletin.

Bir tencereye su koyun ve üzerine benmarin koyun. Benmarinin içine 1 bardak kadar bitter çikolata koyun ve eritin.

Cheesecake hamurunu otaya çıkarmak için kalıbın yanlarından hamuru kesin. Kalıbı çıkarttığınızda cheesecake hamurunuz hazır hale gelecektir. Eğer isterseniz kettle da ısıttığınız suyu bir kaba boşaltarak bıçağın ısınmasını sağlayıp cheesecake hamurunu öyle dilimleyebilirsiniz. Cheesecake dilimlerini benmari içine daldırarak çikolatalanmasını sağlayın. Her çikolatalı cheesecakein üzerine bir tane çilek koyarak meyveli olmasını sağlayın. Benmari kabından çikolatayı çıkarmayın ki soğumasın. Tüm cheesecake dilimlerini çikolatalayıp ve çilek koyduktan sonra buzdolabına koyun. Biraz soğuduktan sonra dışarı çıkartın. Atıştırmaya hazırlar.

Atıştırmalık Cheesecake Yapımı
Atıştırmalık Cheesecake

Benmari: Kimi maddeleri ısıtmak ya da eritmek için kullanılan, ısıtılacak ya da eritilecek maddenin içinde bulunduğu kabı doğrudan ateş üstüne koymak yerine kaynar suya oturtarak maddeyi ısıtma ya da eritme yöntemine verilen addır.

Yorum yapın