İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Atık Bertaraf ve Geri Kazanım Tesisleri 2018 İstatistikleri

Atık Bertaraf ve Geri Kazanım Tesisleri 2018 İstatistikleri

Çöpün Geri Dönüştürülmesi

Atık Bertaraf ve Geri Kazanım Tesisleri 2018 İstatistikleri

Atık Bertaraf ve Geri Kazanım Tesisleri İstatistikleri

Türkiye’de 2.223 atık bertaraf ve geri kazanım tesisi faaliyette bulundu

Ankete göre; lisanslı veya geçici faaliyet belgeli tüm atık bertaraf ve geri kazanım tesisleriyle. Lisansı olmasa da belediyeler tarafından ya da belediyeler adına işletilen. Düzenli depolama, yakma ve kompost tesislerine uygulandı. Anket sonuçlarına göre 2018 yılında 166 atık bertaraf tesisi ve 2.057 geri kazanım tesisi olmak üzere toplam 2.223 tesisin faaliyet gösterdiği tespit edildi.

Düzenli depolama tesislerinde 56 milyon ton atık bertaraf edildi

Toplam kapasitesi 799 milyon m3 olarak tespit edilen 159 düzenli depolama tesisinde 17 milyon tonu tehlikeli olmak üzere 56 milyon ton atık bertaraf edildi.

Yakma tesislerinde 494 bin ton atık bertaraf edildi

Toplam kapasitesi 757 bin ton/yıl olan 7 yakma tesisinde 65 bin tonu tehlikeli ve 429 bin tonu tehlikesiz olmak üzere toplam 494 bin ton atık bertaraf edildi.

Geri kazanım tesislerinde 48 milyon ton atık geri kazanıldı

Toplam kapasitesi 483 bin ton/yıl olan 8 kompost tesisinde 138 bin ton atık işlendi ve 35 bin ton kompost üretildi. Atık geri kazanım lisanslı 40 beraber yakma (ko-insinerasyon) tesisinde 1 milyon ton atık yakılarak enerji geri kazanımı gerçekleştirildi. Lisanslı diğer 2 009 atık geri kazanım tesisinde ise toplam 47 milyon ton metal, plastik, kâğıt, mineral vb. atık geri kazanıldı.

AÇIKLAMALAR

Atık Bertaraf ve Geri Kazanım Tesislerinin Araştırması kapsamında nihai atık bertaraf ve geri kazanım verilerini elde etmek amaçlandığından. Atık toplama, ayrıştırma, ara depolama gibi ön-işlem tesisleri kapsam dışı tutulmuştur.

Kaynak: TÜİK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir