Aşk Nedir

Aşk Nedir ve Aşk Çeşitleri Nelerdir?

Psikoloji Yaşam

Aşk Nedir ve Aşk Çeşitleri Nelerdir? yazımızda psikolojiye göre aşkın tanımı, 7 tür aşk çeşidinin olduğu ve kara sevdanın nasıl bir aşk türü olduğunu yazdık.

Aşk Nedir?

Güncel yaşamda çok geniş bir yelpazede aşk kavramını kullanmaktayız. Aşk bir insanın diğer insana duyduğu bir kavramdır. Bunun haricinde vatan aşkı, bilim aşkı, spor aşkı, ilahi aşk v.b birçok aşk türü vardır. Genel olarak günlük hayatta yoğun sevgi anlamında aşk kullanılmaktadır. Psikolojide aşk türleri sıralanmıştır.

18 Mart Çanakkale

Aşk Türleri

1.Romantik Aşk

Romantik aşkta esas olan fiziksel çekiciliktir. Kadın ve erkek birbirinin dış görünüşünden etkilenerek aralarında etkileşim başlar.

2.Sahiplenici Aşk

Sahiplenici aşkta kişiler kıskançtır, kişinin kafası sürekli aşık olduğu kişiyle meşguldür. Onu elinin altında tutmak ister ve hegemonyası altına almak ister. Reddedilmekten korkar ve reddedilirse öfkelenir. Ya benimdir ya da kara toprağın diyenlerin aşkı bu türe girmektedir.

3.En İyi Arkadaş Aşkı

Sosyal yaşamda bir çok arkadaş olabilir fakat en iyi arkadaşa duyulan yoğun sevgi en iyi arkadaş aşkıdır. Duygular ve düşünceler karşılıklı olarak paylaşılır. Can cana iletişim vardır.

4.Yararcı Aşk

Yararcı aşkta kişiler birbirlerini tamamlarlar. Birbirlerini heyecandan çok hoşnut ederler. İkisi birbirlerinin eksiklerini tamamlarlar. İki kişi birlikte daha güçlü bir grup oluştururlar. İkisinin uyumu çok iyi bir güç oluşturur.

5.Özgeci Aşk

Özgeci aşk fedakarlık içermektedir. Kişi karşısındakini koşulsuz sevmektedir. Verici, hoşgörülü ve haksızlığa uğradığı zaman affedici özelliği bulunmaktadır.

6.Oyun Aşkı

Kadın veya erkek gönül eğlendirmek için aşık olur. Kazanova aşkı denilebilir. Aşk konusunda ciddi değildir. Eğlence ve rahatlıkla aşk yürütülür. İş ciddiye bindiği zaman ve evlilik kararına yakın ilişkiyi bitirirler. Adı üstünde oyun oynayıp eğlence son bulmaya yakın oyunu bitirirler.

7.Kara Sevda

Kara sevda literatürde bulunmamaktadır. Geleneksel yaşamda daha çok yaşanmaktadır. Erkek ve kadın birbirini görmüyor, elde bulunan az veriyle büyük bir aşk motifi oluşturmaktır. Erkek kadının yüzünü çok az görüyor, fakat erkek zamanla kadını aklında büyütüyor. Erkek bir kere çeyrek gördüğü kadını zamanla bir aşk objesi olarak tanımlamaktadır. Don Kişot’un Dulcinea’ya aşık olması da bir kara sevdadır. Az görülen kadın daha sonra erkeğin kafasında ideal kadın formuna getirilir. Leyla ile Mecnun hikayesi de bir kara sevdadır. Kara sevdayı Fuzuli Leyla ile Mecnun’da çok iyi işlemiştir. Bu hikayede de Mecnun, Leyla’yı beyninde büyüterek idealleştirmiştir. Daha sonra gerçek Leyla’yı bulduğunda beğenmemiştir. Bulduğu Leyla kafasında tasarladığı Leyla değildir. Kara sevda sağlıklı bir aşk türü değildir.

Aşk Nedir ve Aşk Çeşitleri Nelerdir?-Prof. Dr. Üstün Dökmen’in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir