İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Araştırmacılar Sağlıklı İdeal Uyku Miktarını Belirledi! Uyku İçin En İyi Yiyecekler Neler?

Araştırmacılar Sağlıklı İdeal Uyku Miktarını Belirledi! Uyku İçin En İyi Yiyecekler Neler?

Uyku Problemleri

Araştırmacılar Sağlıklı İdeal Uyku Miktarını Belirledi! Uyku İçin En İyi Yiyecekler Neler?

Uyku Problemleri

Araştırmacılar Sağlıklı İdeal Uyku Miktarını Belirledi

Uykunun sağlığımızın birçok yönü için ne kadar önemli olduğunu giderek daha fazla duyuyoruz. Bu yılın başlarında, tipik olarak bir gecede yedi saatten az uyuyan ve ardından her gece bir saat daha fazla ekleyen araştırma deneklerinin, kilo almayan akranlarına kıyasla günde ortalama 270 daha az kalori tükettiklerini öğrendik. Bununla birlikte, yeterli uykuyu puanlamanın etkisi, tabağınızdakinin çok ötesine geçer.

Nature Aging dergisinde 28 Nisan’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, gece başına yaklaşık yedi saat uyuyan yetişkinler yaşlandıkça daha iyi bilişsel performansa ve zihinsel sağlığa sahip olma eğilimindedir.

Yedi saat boyunca kapalı kalmanın neden en iyi nokta olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin, düzenli olarak bundan daha fazla veya daha az saat harcarsanız ne olabilir, ardından yemeği daha iyi uykuyu desteklemeye yardımcı olabilecek yiyeceklerden alın.

Göz İltihabı-Rahat uyku

Uyku Araştırmasının Buldukları

Bu bulguya ulaşmak için, Birleşik Krallık ve Çin’den bilim adamları, UK Biobank’ta yaşları 38 ile 73 arasında değişen yaklaşık 40.000 yetişkinin verilerini incelediler. Özellikle uyku alışkanlıkları, zihinsel sağlık, bilişsel testler, beyin görüntüleme ve genetik ile ilgili raporlara baktılar.

Hem çok fazla hem de çok az uykunun şunları yapabileceğini buldular:

 • İşlem hızı, hafıza, problem çözme yetenekleri ve dikkat gibi bilişsel görevleri etkiler
 • Depresyon ve anksiyete belirtilerini daha olası hale getirir
 • Genel olarak daha düşük refah puanlarıyla ilgili

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık %35’i şu anda gecelik ortalama yedi saatten az – bu araştırma, beynimize herhangi bir iyilik yapmayan üçte birinden fazlasının olduğunu gösteriyor.

Bunun nedeni, altı saatlik işarete ulaştıktan sonra, beynin son uykumuzdan beri öğrendiklerimizi “birleştirmeye” başlaması ve beta amiloidler ve tau proteini de dahil olmak üzere atık yan ürünleri dışarı atabilmesidir. Bu toksik metabolitlerin beyin içinde birikmesine izin verilirse, demans ve Alzheimer hastalığı riskini potansiyel olarak artırabilirler.

Ve yoğun bir hafta boyunca beş saatlik gecelerinizi karşılamak için hafta sonları o şekerlemelerden uykunuzu “bankalayabileceğinizi” düşünüyorsanız, tekrar düşünün: tutarlılık anahtardır. Uyku süresindeki büyük bir dalgalanma, uyku süresinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Kronik iltihap ve bazı yaşlanma ile ilgili hastalıklar için daha yüksek risk, araştırmacılar onaylıyor.

“Çok az veya çok fazla uykunun bilişsel sorunlara yol açtığını kesin olarak söyleyemesek de, bireyleri daha uzun bir süre boyunca inceleyen analizimiz bu fikri destekliyor gibi görünüyor. Ancak yaşlı insanların daha az uykuya sahip olmasının nedenleri karmaşık görünüyor, genetik yapımızın ve beynimizin yapısının bir kombinasyonundan etkilenir “Jianfeng Feng Çin’deki Fudan Üniversitesi’nde Beyinden Esinlenilmiş Zeka için Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün ortak yazarı, profesörü ve dekanı olan bir çalışma şöyle diyor: Cambridge Üniversitesi Haberleri.

Bu özellikle yaşlandıkça önemlidir, diye ekliyor Barbara Sahakyan, Cambridge Üniversitesi’nde başka bir ortak yazar ve psikiyatri profesörü.

İyi bir gece uykusu almak, yaşamın her aşamasında, özellikle de yaşlandıkça önemlidir. Yaşlı insanlar için uykuyu iyileştirmenin yollarını bulmak, özellikle hastalar için iyi bir zihinsel sağlık ve esenliği sürdürmelerine ve bilişsel gerilemeden kaçınmalarına yardımcı olmak için çok önemli olabilir. Psikiyatrik bozukluklar ve bunama ile,” diye ekliyor Sahakian, Cambridge Üniversitesi Haberlerine.

Sade Yoğurtlarda Jelatinin Kıvam Arttırıcı Olması

Araştırmacılar Sağlıklı İdeal Uyku İçin En İyi 10 Yiyeceği Belirledi

Vücudunuzu yedi saatlik işarete biraz daha yaklaşma görevinde desteklemek istiyorsanız (veya zaten orada olacak kadar şanslıysanız, sürekli ertelemeye devam edin!), araştırma destekli bu araştırmaları ekleyin. Uyku için en iyi yiyecekleri menünüze ekleyin, Uyku Vakfı ve Amerikan Uyku Derneği:

 • Vişne veya turta vişne suyu
 • Kivi
 • Yağlı balık
 • Fındık
 • Pirinç
 • Yumurta
 • Tavuk veya hindi
 • Yoğurt
 • Kara lahana
 • Tam tahıllar

Sonuç Olarak

Yedi saat civarında bir uyku beyin için en faydalı gibi görünüyor, ancak yedi ila sekiz saat arası herhangi bir yer sağlık ve uzun ömür için iyi bir hedeftir. Araştırma öneriyor.

Uykuyu destekleyen yiyecekleri içeren dengeli bir beslenme, önerilen günlük uyku saatinizi almanızı kolaylaştırabilir. Ancak, sadece ne yediğiniz ile ilgili değil. Sizin uyku ortamı, yatma zamanı rutini ve çok daha fazlası zzz’lerinizin kalitesine yardımcı olabilir veya zarar verebilir.

Araştırmacılar Sağlıklı İdeal Uyku Miktarını Belirledi! Uyku İçin En İyi Yiyecekler Neler?-Kaynak: eatingwell.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir