Sağlık

Aralıklı Açlık Diyeti Yapmak

Aralıklı Açlık Diyeti Yapmak yazımızda geceleri veya gündüzleri uzun süreli yemek yememe diyeti olarak göze çarpan ve arada sadece su içerek vücuda besin alınmayan, özellikle yaşlılar için faydalı aralıklı açlık diyeti yazdık.

Aralıklı Açlık Diyeti

Aralıklı açlık diyetleri kısa süreli açlık hissi yaşatan yeme biçimleridir. Erkekler 14-16 saat kadınlar ise 12-14 saatlik açlık kürü yapabilmektedir. Bu süreçte sadece su içilir. Bu sürede vücuda besin girmediği için metabolik faaliyet gerçekleşmemektedir. Akşam 6’da yemek yedikten sonra bir daha sabah 9’da kahvaltı yaparak uzun süreli açlık kalımı sağlanır. Akşam 8’de yemek yenildiği zaman ona göre kahvaltı saati ayarlanır. Bu yeme alışkanlığını gündüz saatlerine de çevirebilirsiniz. Doğru ritm geceyi aç geçirmektir. Açlık süresi uzatıldığı zaman vücudumuz tamir ve tadilat işlerini uzatarak daha sağlıklı olmamazı sağlamaktadır.

Ayrıca vücudumuzda biriken kullanmadığımız artıkları gıda olarak kullanmaya başlar. Kendi çöplerini tüketmeye başlar. Bu şekilde vücudun toksin yükü de azalmış olur. Vücut ilk başta gereksiz olarak gördüğü gıdaları kenarda bırakır ve kullanmaz. Siz aç kaldığınızda vücut gıda olarak bu arta kalan gıdaları tüketmek zorunda kalır ve toksinler bu sayede vücudunuzdan atılmaya başlar.

Şok Diyetlerden Uzak Durun

Aralıklı Açlık Diyetinin Faydaları

Vücut bu sistemle çok ciddi detoks yapmaktadır. Aralıklı açlık kürleri uygulayanlar bu kürü ne kadar sık uygularlarsa o kadar çok detoks yapmış olurlar. Bu nedenle de şeker hastalığına yakalanma oranında düşme, bunama riskinden azalma, fit ve formda olma, hücre büyümesi sağlama gibi etkileri olur. Aynı zamanda açlık kürü sayesinde büyüme hormonu da salgılanır. Aralıklı açlık diyetinin en faydalı olacağı yaşlar 40 yaşın üstünde olanlardır. 0-25 yaş vücudun gelişme yaşıdır. 25-50 yaş vücudun oturma, güçlenme ve sağlama alma yaşıdır. 50’den sonra ise vücut yıkım dönemine girer. Aralıklı beslenmenin en çok işe yaradığı dönemde 50 yaş üstü dönemdir.

Aralıklı açlık diyetinde metabolizma yavaşlamaz aksine hızlanır. Burada önemli olan yemeklerde protein, sebze, bakliyat kombinasyonlarının doğru yapılmasının yanında yeterli sıvı alımıdır. Bunların üzerine bolca yürüyüş eklendiği zaman çok faydasını görürsünüz. Hipoglisemik krizi yaşayanlar bu diyette ısrar etmeyebilir. Sık sık az az yemek yemek özellikle insülin direnci olanlar için zararlıdır. Günde 2-3 öğün yemek yemek sağlıklı yeme biçimidir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir