Anasayfa » Haber » Araçlarda Yağ Değişim Süresi

Araçlarda Yağ Değişim Süresi

Araçlarda Yağ Değişim

Araçlarda Yağ Değişim Süresi yazımızda yağ değişiminin neye göre yapıldığı, hangi zamanlarda yağ değişimi yapılması gerektiği, yağın durumunu etkileyen yol faktörlerini ve geç kalınan yağ değişiminin zararını yazdık.

Araçlarda Yağ Değişim

Araçlarda yağ ömrü iki şekilde belirlenmektedir. İlkinde aracın periyodik bakımında yağ değişimi yapılır. Bu 10 bin km, 20 bin km gibi markanızın önermiş olduğu km’yi tamamlamanız gerekir. Diğer yağ değişimi ise 1 yıl dolduğu zaman yapılır. Bu iki durumdan hangisi önce dolarsa yağı o zaman değiştirmeniz gerekiyor. Yağların yıllık değiştirilme şartı yoktur. Kilometre veya zaman ne zaman dolarsa o zaman yağ değiştirilmelidir. Yağ üreticileri motor yağlarını üretirken 12 ayın üzerine biraz daha kullanılabilmesi için tolerans koymaktadır. 12 aydan sonra 1-2 haftalık bir tolerans sunulmaktadır. Fakat birkaç ay uzatılması araç için zararlı olacaktır.

Yağın 12 ayda bir değiştirilmesinin sebebi çevre koşullarıdır. Çevre koşullarında başta hava koşulları gelmektedir. Soğukluk, sıcaklık farkı çok etkilidir. Trafikte geçirilen süre de aynı şekilde yağın kullanımını etkilemektedir. Bazıları sadece otobanda giderken bazıları da trafikte saatler geçirebilmektedir. Özellikle trafikteki dur-kakların yağın kullanımına olumsuz etkileri vardır.

2018 Yılında En Ucuz Arabanın Fiyatı

Durumların hepsine baktığımızda yağın 12 ayda değilde 11 ayda değişimi araç için faydalı olabilecektir. Bazı koşullarda ise yağı 13 ay kullansanız bile araç zarar görmeyecektir. Hiç kullanılmayan araçlarda katık ayrışması motorda oluşabilmektedir. Aynı durum yağın kabında durmasıyla benzerdir. Yağın işlemesi ve çalışması gerekir. Uzun süre bekletilmemesi gerekmektedir. Araç trafikte zorlu koşullarda çalışıyorsa yağ vakti geldiği zaman değiştirilmelidir. Beklemek motora zarar verecektir. Yağ değişimine geç kalındığı zaman daha zahmetli ve pahalı yağ değişimi yapılmaktadır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir