İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Araç Satışlarında Son Durum Kasım 2017

Araç Satışlarında Son Durum Kasım 2017

Honda Nsx Spor Araba

Araç Satışlarında Son Durum Kasım 2017 yazımızda kur farkı ve enflasyon gibi ekonomik durumların araç satışlarını nasıl etkilediğini, araba değiştirme zamanı ve araba sahibi olmanın kolaylaşmasını yazdık.

Araç Satışlarında Son Durum-Kur Farkının Etkisi

Otomotiv sektörü satış rakamları geçen yıla benzer bir hedef tutturmuştur. Araç firmaları özellikle Kasım ve Aralık ayında ciddi satış rakamları beklemektedir. Yıl sonu yapılan indirimler ve taksitler bunda etkili olmaktadır. Kur, faiz ve enflasyonun ciddi oranda artması araç fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Bu kadar olumsuzluğa rağmen araç satışlarının aynı şekilde devam etmesi otomotiv sektörünü umutlandırmıştır. Özellikle kur baskısı dolar ve euro’nun sürekli artışı otomobil üreticilerini zor durumda bırakmıştır. Tahminlerde araç satışlarının azalacağı düşünülürken 2016 yılıyla benzer satışlar yapılması otomotiv firmalarını memnun etmiştir. Firmalar araç fiyatlarını oluşturmada da sürekli olarak değişiklikler yapmaktadır. Kurlarda oluşan oynaklık araç firmalarını da sürekli olarak fiyatlarında oynama yapmaya zorlamaktadır.

Yeni Nissan Qashqai

Araba Sahibi Olmak Kolaylaştı

Araç satışlarında araçlarını yenileyen kişiler, yeni araç alanlara oranla daha fazla olduğu belirtilmektedir. Araç yenileme ortalama olarak 8 yılda bir yapılmaktaydı. Günümüzde ise bu rakam 5 yılın altına inmeye başladı. Gelecek 5 yıl içerisinde uzmanların tahminlerine göre 3 yılda bir araç değiştirilecektir. İnsanlar araçlarını fazla beklemeden değiştirme yoluna gitmeye başlamıştır. Bunun en önemli nedeni ise otomobile ulaşım daha kolay oldu. Eskiden belli bir birikimi olan insanlar araba veya ev alabiliyorken, şimdi çeşitli ödeme yöntemleri sayesinde uzun vadede araç sahibi olmak işleri kolaylaştırdı.

Eskiden ortalama bir ev ve araba neredeyse aynı fiyata satılmaktaydı. İnsanlar yatırımlarını bu alanlarda yapmaktaydı. Şimdi ise ev fiyatları araba fiyatlarının çok üstünde bir değere sahiptir. Yatırım yapacaklarda ev yerine daha kolay alabildikleri arabalara yöneldiler. Finansman olarak da anlattığımız gibi daha kolay araç sahibi olunmaktadır. Bir diğer araç değiştirme nedeni ise insanların daha fazla farklı araca binmek istemesidir. Çeşitli araçların ve teknolojinin hızla araçlar üzerinde etkili olması ile insanların araç değiştirme hızı da artmış oldu. Kullanıcılar farklı otomobil ve farklı modelleri kullanmayı da seviyorlar. Yıl bitmeden kurların artışı fiyatlara yansıtılmadan ve yeni MTV vergisi yürürlüğe girmeden 2018 yılına girmeden önce araç alacaklar ciddi avantajlı olacaktır.

Araç Satışlarında Son Durum Kasım 2017.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir