Araç Satın Almak mı Kiralamak mı Daha Avantajlı

Araç Satın Almak mı Kiralamak mı Daha Avantajlı yazımızda hangi durumlarda araç satın almak karlıdır, hangi durumlarda aracı kiralamak bizim için daha avantajlıdır hakkında yazdık.

Araç Satın Almak Yerine Araç Kiralamak

Kiralık araçlar sektörü ilk başlarda turistler için oluşturulmuştur. Kısa vadede araca ihtiyaç duyan turistler, bu sektörün gelişmesine kişi ve şirketlerinde kiralama yoluna gitmesini sağlamıştır. Bazılarına göre araç satın alma daha avantajlı görülürken, bazı bilen kişiler araçların kiralanmasının maliyetleri daha düşüreceğini söylemektedir. Bu sorunun cevabı arabaya ne kadar ihtiyacınız var sorusuna verdiğiniz cevaba göre değişkenlik gösterir. Sıklıkla mı kullanıyorsunuz yoksa ayda yılda bir mi kullanıyorsunuz. Yıllık bazda kaç km yol kat ediyorsunuz. Haftanın belirli günlerinde mi kullanacaksınız yoksa her gün mü kullanacaksınız. Bu gibi sorular sizin tercihinizi etkilemektedir.

Araç Satın Almak
Araç kiralama

Uzun Dönem Araç Kiralama

Eğer her gün araç kullanıyorsanız kendinize ait araca ihtiyacınız vardır. Veya uzun dönemli indirimli kiralama seçeneğini de kullanabilirsiniz. Uzun vadeli kiralamada, kiralama süresi ne kadar uzun olursa o kadar indirim kazanırsınız. 12, 24 ve 36 aylık opsiyonları kiralama firmasından isteyin. Size uygun teklifi sunacaklardır. Araç kiralama da araca ait her türlü giderler kiraladığınız firma tarafından ödene bilmektedir. Yakıt hariç çoğu opsiyon gideri kiralama firmasından ödenmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi, trafik sigortası, kasko sigortası gibi giderleri tedarikçi firmanız karşılamaktadır. Şirketlerin çoğunluğu uzun vadeli araç kiralamaktadırlar. Bu onların araç ihtiyacını maddi yönden iyi bir şekilde karşılamaktadır.

Araç Satın Almak mı Kiralamak mı

Herkes Araç Kiralayabiliyor mu?

Uzun dönemlik ve kısa dönemlik araç kiralamalarda farklı süreçler ve uygulamalar yapılmaktadır. Kısa dönemde ehliyet yaşı, kredi kartı sahibi olma gibi kriterler isteniyor. Uzun dönem araç kiralama da daha fazla inceleme yapılmaktadır. Uzun dönemlik bir kira ödemesi yapacağınız için o parayı ödeyebilecek gücünüz olup olmadığını kontrol ediyorlar. Yeni gelen Ötv farkı ve kur farkları ile kişilerin satın almak yerine araçları kiralamaya gittikleri gözlemlenmektedir. Araçlar pahalılandığı için kiralarda da artış olmuştur fakat kiralama oranları gittikçe artmıştır.

Araç Satın Almak

Her Kiralama Firması Aynı Kalitede mi?

Kiralama işini yapan firmaların hepsi de farklı hizmet kalitesi vermektedir. Kiraladığınız aracın kalitesi ve bakımına dikkat edin sonuçta canınızı taşıyacaksınız. Araçların bakımları, kontrolleri yapılarak kiralamaya tam anlamıyla hazır hale getirilen araçları, araç kiralama firmasından kiralamalısınız. Kiralama maliyeti olarak tedarikçiler, kiraladığı güne ve yapılan km’ye dikkat etmektedir. Buna göre ekstra ücret yüklemesi yapmaktadır. Çünkü araçların 2.el piyasasına düşmesi buna göre hızlanır ve bunu da kiralama ücretine yansıtırlar.

Yorum yapın