İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Araç Kiralamak Avantajlı mı?

Araç Kiralamak Avantajlı mı?

Yakında Çıkacak Olan Elektrikli Araçlar-Porsche

Araç Kiralamak Avantajlı mı? yazımızda son yıllarda giderek popülerleşen araç kiralamanın satın almaya oranla nasıl bir karlılığı olduğunu ve filolardan araç kiralamanın önemini yazdık.

Araç Satın Alma Zorlaştı

Özellikle büyük şehirlerde büyük firmalar araçları satın almak yerine araç kiralama yöntemini kullanmaktadır. 2007 yılında başlayan araç kiralama durumu hızla yaygın hale gelmiştir. Bu tür uygulama büyük şirketlere daha karlı gelmektedir. Büyük şirketler artık araç satın almayıp araç filo hizmeti veren firmalar ile anlaşmaktadır. Bu etki kişilere de yansıdı ve artık bireylerde araç almak yerine araç kiralama yöntemini kullanmaya başladı. Araç kiralama hizmeti veren firmaların büyümesi de bu yönde artmaktadır. Müşteri başına araç kiralama adedi 5’tir. Bu rakam araç kiralamada oldukça iyi bir rakamdır.

Ülkemizde araç satın almanın ve diğer masraflarının çok pahalı olması nedeniyle insanlar artık ihtiyaçlarına göre araç kiralayıp kullanmaktadır. Otomotiv sektörünün döviz kuruna çok bağlı olması ile birlikte araç fiyatları da her döviz artışında artmaktadır. Yerli ve yabancı otomotiv üretim sanayisi araçları bu artışlardan etkilenmektedir. Araçlardan alınan ÖTV vergisinin 2016 Kasım ayında artırılması, MTV vergisinin %25 kadar artırılması araç sahibi olmanın maliyetlerini oldukça artırmıştır. Bu artışlar nedeniyle insanlar araç kiralamaya daha sıcak bakmaktadır. Yeni nesil insanlar araçları kiralamayı tercih etmektedir.

Araç Satın Almak

Araç Kiralamak Avantajlı mı?

Tüm maliyetleri bir araya getirdiğinizde araç kiralamak daha avantajlıdır. Bireysel araç kiralamalarda %10 gibi bir kar elde edilmektedir. Aracın modeli, fiyatına göre bu oran değişmektedir. Şirketler tarafında ise %25-30 oranlarında avantaj elde edilmektedir. Şirketler araç kiralamaları şirket gideri olarak gösterdiği için avantajlılık durumu yükselmektedir. Bireysel araç kiralamada başlarda vergi levhası olan kişiler daha çok araç kiralamaktaydı, fakat son yıllarda her kesimden kişiler artık araç kiralamayı tercih etmektedir. Garanti Filo gibi şirketler 6 ay ile 47 ay arasında aylık olarak araç kiralamaktadır.

Araç kiralama firmaları tercih ederken referanslarına bakmayı unutmayın. Araç kirasını ödeyen kişi tüm masraflar eklenmiş bir şekilde ödemektedir. Araç kiralamada müşteriler daha çok sıfır araç tercih etmektedir. Büyük filo şirketlerinde kiralanan araçların tüm bakımları yapılmış bir şekilde kiralayana teslim edilmektedir. Filolar genellikle araçları Dolar ve Euro üzerinden kiralamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir