AraçlarEkonomi ve Para

Arabalar Neden Enflasyon Riski Taşıyor?

Arabalar Neden Enflasyon Riski Taşıyor?

2015 Ferrari M458-T Araba

Az Araba, Çok Müşteri Etkisi! Arabalar Neden Enflasyon Riski Taşıyor?

Corina Diehl, Pittsburgh bölgesinde ve çevresinde müşterilerine daha fazla sedan ve kamyonet satmaya hevesli, ancak pandemi üçüncü yılına girerken otomobillerde arz sıkıntısı devam ediyor ve envanterdeki baskı azalma belirtisi göstermiyor. Arabalar neden enflasyon riski taşıyor peki!

Diehl, “Bugün 100 Toyota alabilseydim, bugün 100 Toyota satardım” dedi. Bunun yerine, üç çocuğu olduğu için şanslı olduğunu söyledi. “Sahip olduğum her markada durum aynı.”

Diehl’s gibi bayiler, bilgisayar çiplerinin kıtlığı, üretim kesintileri ve diğer tedarik zinciri sıkıntılarının sonucu olarak stok kıtlığıyla boğuşuyor. Bu sadece daha fazla para ödeyen araba alıcıları için bir sorun değil; bu aynı zamanda son kırk yılın en hızlı enflasyonunu kontrol altına almaya çalışan ekonomi politikası yapıcıları için de bir sorun.

Otomobil fiyatları, geçen yıl enflasyonu keskin bir şekilde yükseltmeye yardımcı oldu ve ekonomistler, artan tüketici fiyat endeksinin belirgin bir şekilde ılımlı olmasına izin vererek, 2022’de bunların dengeleneceğine ve hatta düşeceğine güveniyorlar.

Arabalar neden enflasyon riski taşıyor? Çünkü, piyasayı baskı altında tutmakla tehdit eden tekrarlanan aksilikler nedeniyle, araba fiyatlarının yükselişlerini ne kadar ve ne kadar hızlı yavaşlatacağı giderek belirsizleşiyor. Fiyat artışları bazı erken yavaşlama işaretleri gösterirken ve özellikle kullanılmış araba maliyetlerinin geçen yılki gibi baş döndürücü bir hızla artması pek olası değilken, devam eden yeni araç açıkları fiyatları birçok ekonomistten daha uzun süre yüksek, hatta yükselmeye devam edebilir.

Bir endüstri danışmanlık firması olan Cox Automotive’in baş ekonomisti Jonathan Smoke, “Bir dizi talihsiz olayın başka bir modeline rastladık” dedi. Çin’deki koronavirüsü kontrol altına almayı amaçlayan kapatmalar, Japonya’da yakın zamanda meydana gelen bir depreme bağlı bilgisayar çipi fabrikası kesintileri, Kanada’daki kamyon şoförü grevinin yan etkileri ve Ukrayna’daki savaş yavaşlayan üretime katkıda bulunuyor.

Toyota Aygo X Araba

Smoke, yeni otomobil fiyatlarının bu yıl belki de geçen yılki ile neredeyse aynı hızda artmaya devam etmesini bekliyor

Kullanılmış arabaların yeniden değer kaybetmeye başlamasını bekliyor, ancak yeni araba kıtlığının bu zayıflamayı köreltmek için yayılabileceğini söyledi. Ve kiralama şirketleri 2021’de olduğu gibi onları yakalamaya başlarsa, kullanılmış arabaların fiyatları hiç düşmeyebilir.

“Tedarik durumu daha da kötüleşirse, geçen yıl sahip olduklarımızın bir kısmını tekrarlamamız hala mümkün” dedi.

Smoke’un tahminleri – ve endişeleri – birçok ekonomistin tahminlerine kaleme aldığından daha acımasız.

UBS’de kıdemli bir ekonomist ve Federal Rezerv Kurulu’nun ücretler ve fiyatlar bölümünün eski başkanı Alan Detmeister, yıl sonuna kadar kullanılmış araba fiyatlarında %15’lik bir düşüş beklediğini ve yeni araba fiyatlarının %2,5 düşüşle %3’e düştüğünü söyledi.

Bu tahminler arzdaki bir artışa dayanıyor.

Detmeister, “Bu, tahminlerde büyük bir joker kart” dedi. Ancak üretim artmasa bile, fiyatlara atıfta bulunarak “geçen yıl gördüğümüz artışları görmemiz pek olası değil” diye ekledi.

Bir araştırma firması olan Inflation Insights’ın kurucusu Omair Sharif, kullanılmış araba pazarının dengeye gelmesine yardımcı olmak için hala daha iyi arz ve daha yavaş talep beklediğini söyledi. Hane halkı otomobillere vergi iadesi harcadıkça kullanılmış araba fiyatları birkaç aylığına yükselebilirken, artışın kısmen mütevazı olmasını bekliyor çünkü bunlar zaten neredeyse yeni araba fiyatlarına denk geliyor.

“İkinci el otomobil piyasası gerçekten hızlanırsa şok olurum” dedi. Yeni araba fiyatları daha karmaşık bir hikaye, diye ekledi: “Orada, meşru olarak ciddi envanter sorunlarımız var.”

Otomobil üreticileri üretimi artırmak için mücadele ediyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, otomobiller için gerekli olan elektrikli bileşenlerde kıtlık yarattı ve S&P Global Mobility’nin ABD üretimi için 2022 ve 2023 tahminlerini düşürmesine neden oldu. Daha da önemlisi, panolardan tanılamaya kadar her şeye güç sağlamak için gereken çipler yetersiz kalıyor. Ford Motor ve General Motors, tedarik sorunları nedeniyle geçen hafta bazı ABD fabrikalarını geçici olarak kapattı ve endüstri genel olarak müşterilerin satın almak istediği kadar araba gönderemiyor.

Mercedes-Benz'in Zırhlı S-Serisi

Fed başkanı Jerome H. Powell geçen ay yaptığı konuşmada, otomobillerde, “üretim pandemi öncesi seviyelerin altında kalıyor ve fiyatlarda beklenen keskin düşüş defalarca ertelendi” dedi

Genel olarak tedarik zinciri rahatlamasının zamanla gerçekleşmesi muhtemel görünse de, zamanlama ve kapsamın belirsiz olduğunu kaydetti.

Analistler, özellikle çip kıtlığının hafifleyeceğini umuyordu, ancak tedarik zinciri ve ağ yöneticisi Chris Richard, tedarik zincirinin iyileşmesi için “daha ​​fazla olmasa da en az bir yılımız var” dedi.

Daha küçük elektronik üreticileri yeterli yarı iletken bulabilse de, arabaların yüzlerce hatta binlerce çip içerdiğini – genellikle farklı türlerde – ve birçok otomobil şirketinin sağlayıcılarıyla doğrudan ve yakın ilişkileri olmadığını söyledi.

Japonya’daki deprem, otomobil endüstrisini besleyen yonga fabrikalarını geçici olarak kapattı ve bir seferde birkaç haftalık üretime mal oldu. Cips yapmak neon gerektirir ve bunun çoğu Ukrayna’dan geliyor. Şanghay’daki karantinalar, bazı Çin fabrikalarında çip üretimini azaltabilir.

Aynı zamanda talep patlaması yaşıyor. Ford, Mart ayında, benzin fiyatları yükselse bile talep gören F serisi kamyonları da dahil olmak üzere rekor perakende araç siparişleri bildirdi.

Fed faiz oranlarını artırdıkça araba satın alma yavaşlamaya başlayabilir, bu da araba kredilerini daha pahalı hale getirebilir, ancak şu ana kadar bunun olduğuna dair çok az işaret var. Aslında, talep o kadar güçlüydü ki, otomobil üreticileri, liste fiyatının üzerinde fiyat veren bayilere karşı yeni envanteri alıkoymakla tehdit ediyor.

“Fiyatların düştüğünü görmüyorum. Bir endüstri analisti olan AutoForecast Solutions’dan Joseph McCabe, bayi maliyetlerinin arttığını ve şirketlerin karlarını korumak istediğini açıklayarak, bunların azalmasına ihtiyacınız yok” dedi. “Fiyatlar yükselecek ve tüketiciler için daha az pazarlık alanı olacak çünkü yüksek talep var ve kullanılabilirlik yok.”

McCabe, araba envanterinin hiçbir zaman tam olarak toparlanacağını düşünmüyor: Bayiler ve otomobil üreticileri, etkin bir şekilde sipariş üzerine araba üreterek ve öğrenci envanteriyle çalıştırarak daha fazla para kazandıklarını öğrendiler. Durum buysa, kalıcı olarak kısıtlanan arzın kiralama ve kullanılmış araba pazarları üzerinde etkileri olabilir.

2015 Rolls Royce

Araba fiyatları hızlı bir şekilde yükselmeye devam ederse, genel enflasyonun ekonomistlerin beklediği kadar ılımlı olması zor olacak

Bir Bloomberg anketine göre yıl sonuna kadar tüketici fiyat endeksi ile ölçüldüğünde yaklaşık %4 ila %4,5 arasında düşüş bekleniyor, Şubat ayındaki %7.9’du. (ABD)

Çünkü endeksin %60’ını oluşturan hizmet fiyatları da güçlü bir şekilde tırmanıyor. Şubat ayına kadar 12 ayda %4,8 arttılar ve yüksek kalabilirler, hatta işgücü kıtlığı arttıkça yükselmeye devam edebilirler.

Endeksin diğer %40’ını oluşturan malların yaklaşık yarısını gıda ve enerji oluşturmaktadır. Her ikisi de son zamanlarda belirgin şekilde daha pahalı hale geldi ve eğilimler değişmedikçe, bu yıl yüksek enflasyona katkıda bulunacak gibi görünüyor. Bu, arabalar, giysiler, ev aletleri ve mobilya gibi endeksin geri kalanını oluşturan ürünlerde soğutma enflasyonunun sorumluluğunu üstleniyor.

Fed’in politika değişiklikleri talebi baskılayabilir ve nihayetinde fiyatları yavaşlatabilirken, politika yapıcılar ve ekonomistler, arabalar ve diğer mallar için tedarik zincirleri kendi kendine çalışırken doğal bir yardım alacaklarını umuyorlardı.

MacroPolicy Perspectives’te ekonomist olan Laura Rosner-Warburton, tahminini “Hala mallarda bir miktar deflasyon bekliyoruz” dedi. Akaryakıt fiyatlarının düşmesini beklediğini ve çağrısının araç fiyatlarında “ılımlı düşüşler” içerdiğini söyledi.

Artan arz ve daha ılımlı otomobil fiyatlarına ilişkin tahminlerin gerçekleşmesini umanlar sadece ekonomistler değil. Alıcılar ve bayiler daha fazla araç için çaresiz. Pittsburgh’daki Diehl, Toyota, Volkswagen, Hyundai ve Chevrolet dahil olmak üzere markalar satıyor ve şirketler ona, envanterin yıl sonuna doğru toparlanmaya başlayabileceğini söyledi – çok uzak görünen bir erteleme.

Müşterileri kamyonlara, elektrikli araçlara ve eline geçen her şeye aç. Bayilerinden biri akşam web sitesinde yeni bir araba listelediğinde, sabah ilk iş bir alıcının geleceğini söyledi. Bayiliklerinde, pandemi öncesi 10’dan 20’ye kadar arabaları tamir etmek için 400 ila 500 parçadan oluşan bir birikim var.

Diehl, “En iyi haliyle mutlak delilik,” dedi. “2023 ve 2024’ten önce çok fazla envanter görmüyorum.”

Arabalar Neden Enflasyon Riski Taşıyor?-Kaynak: nytimes.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir