Bilim ve Teknoloji

Apple’ın iPhone 14 Kamerası Çığır Açan Bir Yükseltmeyle Gelebilir

Apple’ın iPhone 14 Kamerası Çığır Açan Bir Yükseltmeyle Gelebilir

Apple'ın iPhone 14 Kamerası

Apple’ın iPhone 14 kamerası, çığır açan bir yükseltme çığlığına yol açabilecek bir oyun değiştirici olduğunu çok iyi kanıtlayabilir. Son iPhone sürümleri doğası gereği bir miktar artımlı olsa da, Apple’ın yakında çıkacak olan iPhone 14‘ünün kamera performansında ileriye doğru büyük bir adımı temsil edeceğine dair artan kanıtlar var.

Örneğin, yalnızca birkaç ay önce Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 14 kamerasının “cep telefonu kamera fotoğrafçılığını yeni bir düzeye çıkaracağını” dile getirdi. Ve her iPhone söylentisi doğal olarak bir tuz tanesi ile alınmalıdır, ancak Kuo’nun yaklaşmakta olan Apple ürünleri ve iPhone özellikleri ile ilgili sicili rakipsizdir. Gerçeği söylemek gerekirse, Kuo’nun bu kadar kapsamlı bir öngörüde bulunması ve bunun gerçekleşmesi sık değildir.

Apple’ın iPhone 14 Kamerası özellikleri

Kesinlikle iPhone 14 kamerayı çevreleyen çok fazla hype var, o yüzden dalalım ve ufukta neler olduğunu görelim. Kuo ve diğerlerine göre, iPhone 14 kamerası arkada 48 megapiksel sensöre sahip olacak. Üstelik cihazın 8K video kaydını desteklediği söyleniyor.

Kuo’nun notları:

Yeni 2H22 ‌iPhone‌’un aynı anda doğrudan 48MP çıkışı ve 12MP (dört hücre birleştirme çıkış modu) çıkışını destekleyebileceğine inanıyoruz. 12MP çıkışla, yeni 2H22 ‌iPhone‌un CIS piksel boyutu, ‌iPhone 12‌ ve ‌iPhone 13‌ modellerinden önemli ölçüde daha büyük ve mevcut Android telefonlardan daha büyük ve DSC düzeyine yakın olan yaklaşık 2.5um’a yükseliyor.

Bu rapora dayanarak, Weibo’da yakın zamanda yayınlanan bir gönderi, çok sayıda iPhone 14 Pro kamera özelliklerini listelediğini iddia ediyor. 48 megapiksel sensörle ilgili olarak, gönderi, sensör boyutunun Apple’ın iPhone 13 Pro modellerindeki sensöre göre %20’den daha büyük olacağını iddia ediyor. Bu durum ortadan kalkarsa, daha büyük sensör daha fazla ışık yakalayabilecektir. Bu, daha az gürültü ve daha dinamik aralık ile daha net fotoğraflar elde edilmesini sağlar. Ayrıca, düşük ışık koşullarında çekilen fotoğrafların iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Yukarıdakilerin tümü, Apple’ın hesaplamalı fotoğrafçılıktaki devam eden gelişmeleri ile birleştiğinde, iPhone kamera kalitesinde çok önemli bir gelişme olabileceğine dair zemin hazırlamaya yardımcı olur.

İlgili bir notta, Apple’ın iPhone 14 Pro modellerinin iddia edilen CAD çizimleri çok uzun zaman önce sızdırıldı. Ayrıca kamera çıkıntısının iPhone 13 Pro modellerine göre biraz daha fazla çıkıntı yapacağına dair raporlar da var.

Apple'ın iPhone 14 Pro Tasarımı
iPhone 14 Pro Tasarım

Kamera İyileştirmeleri iPhone 14 Pro Modelleriyle Sınırlı Olabilir

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Apple’ın yukarıda bahsedilen iPhone 14 kamera geliştirmeleri muhtemelen iPhone 14 Pro modelleriyle sınırlı olacaktır. Bu kesinlikle Apple’ın daha gelişmiş teknolojilerini premium iPhone modellerine bahşetme konusundaki denenmiş ve gerçek stratejisiyle uyumlu olacaktır.

Bu arada, Apple’ın iPhone’a periskop lens ekleme olasılığını da araştırdığına dair raporlar gördük. Güvenilir raporlara göre, bu özellik parçası olmayacak iPhone 14. Ancak Apple’ın iPhone 15 Pro modellerinde görme şansımız var.

iPhone 14 Çıkış Tarihi ve Amerika Fiyatı

Apple, iPhone 14 serisini Eylül ayı başlarında özel bir etkinlikte tanıtacak. Bunu takiben, iPhone 14’ün o ay sonra mağazalara gelmesi mantıklı. iPhone 14 fiyatlandırmasıyla ilgili olarak, Apple’ın stratejisi belirsizliğini koruyor.

iPhone SE’de gördüğümüz gibi, Apple’ın daha pahalı dahili bileşenleri hesaba katmak için satın alma fiyatını artırma konusunda hiçbir çekincesi yok. Bu nedenle, Apple’ın iPhone 14 serisinin potansiyel olarak iPhone 13’ten 100 $ daha pahalı olması mümkündür. Bu amaçla, iPhone 14 Pro 1099 $’dan başlayabilir. Bu arada iPhone 14 Pro Max 1199 dolardan başlayabilir. Umarım, yine de, herhangi bir fiyat değişikliği görmeyiz.

Apple’ın iPhone 14 Kamerası Çığır Açan Bir Yükseltmeyle Gelebilir-Kaynak: bgr.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir