Bilim ve Teknoloji

Apple, Zayıf Talep Nedeniyle iPhone 14 Plus Üretimini Azaltıyor

Apple, Zayıf Talep Nedeniyle iPhone 14 Plus Üretimini Azaltıyor

Apple iPhone 14 Serisi

Apple, Zayıf Talep Nedeniyle iPhone 14 Plus Üretimini Azaltıyor

Pazar araştırma şirketi TrendForce Salı günü yaptığı açıklamada, Apple Inc‘in orta sınıf modele yönelik ılık talep nedeniyle iPhone 14 Plus‘ın üretimini azalttığını ve daha pahalı iPhone 14 Pro‘nun üretimini artırdığını söyledi.

Rapora göre, daha pahalı iPhone 14 Pro serisinin payı, başlangıçta planlanan %50’den toplam çıktının %60’ına yükseldi ve gelecekte %65’e yükselebilir.

Apple’ın üst düzey modellere odaklanması, akıllı telefon satışlarındaki yumuşaklığa karşı koymasına yardımcı olabilir. Çip krizinin ortasında, Apple’ın güçlü satıcılar olan Pro ve Pro Max premium cihazları, şirketin marjları yükseltmesine yardımcı oldu.

TrendForce raporu, artan ABD faiz oranlarının tüketici harcamalarını kısıtlayarak 2023’ün ilk çeyreğinde iPhone’lara olan talebi baltalayabileceğini söyledi. Bu, üretimde yıllık %14’lük bir düşüşle 52 milyon adede yol açabilir.

Analistler geçmişte iPhone 14’ün Pro ve Pro Max sürümlerinin hızlı bir şekilde satıldığını söylediler, ancak tipik olarak Apple’ın en çok satanı olan temel modele olan talep yetersizdi.

Araştırma firması Canalys’e göre Apple, üçüncü çeyrekte sevkiyatlarda büyüme kaydeden ilk beşteki tek satıcıydı ve küresel akıllı telefon pazarındaki payını bir yıl önce %15’ten %18’e çıkardı. Canalys, paydaki artışın, genel akıllı telefon pazarının %9 daralmasıyla geldiğini söyledi.

Geçen ay şirket, teknoloji devi Washington ve Pekin arasındaki artan gerilimden kaynaklanan riskleri önlemek için üretiminin bir kısmını Çin’den uzaklaştırdığı için en son iPhone 14’ünü Hindistan’da üreteceğini söyledi.

TrendForce, Apple’ın Hindistan’daki üretiminin payının 2023’te %5’i geçeceğini ve yıllar içinde artacağını tahmin ediyor.

Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir