Anasayfa » Haber » Apple Piyasa Değeri

Apple Piyasa Değeri

Apple Mac OS X 10

Apple Piyasa Değeri yazımızda Apple ve diğer 4 büyük teknoloji devinin piyasa değerlerini, gelirlerini nasıl elde ettiklerini ve karlarını yazdık.

Apple ve Diğer Şirketlerin Piyasa Değeri 2017

Teknoloji devlerinin ne kadar para kazandığı 2017 yılı verileri baz alınarak yapılmıştır. Parayı nerelerden kazandığı ise 2016 yılı veri analizlerinden elde edilmiştir. 2017 yılı yeni bittiği için daha 2017’nin raporları yayınlanmamıştır.

En Çok Ziyaret Edilen Siteler-Facebook

5. Facebook

434 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan Facebook, teknoloji devleri arasında 5.sırada yer almaktadır. Facebook’un gelirlerini elde ettiği kalem ise %97 oranında reklamlardır. %3’ü ise diğer kazançlar olarak belirtilmiştir. Diğer kısmında yer alan kazançlar ortak oldukları şirketler ve oyun şirketleriyle anlaşmalarından gelmektedir. Anlayacağımız Facebook’ta gördüğümüz sağda solda yer alan reklamlar Facebook’u ayakta tutmaktadır. Facebook’un yıllık geliri 28 Milyar dolar olurken karı ise yıllık 10 Milyar Dolardır.

En Değerli 100 Teknoloji Şirketi

4. Amazon

Amazon, dünyanın en büyük online perakendecisidir. Facebook’dan daha değerli olan Amazon, gelirinin büyük bir kısmını satmış olduğu ürünlerden kazanmaktadır. Aracı olduğu ürünlerden büyük paralar kazanmaktadır. 455 milyar dolarlık piyasa değeri bulunmaktadır. Amazon gelirinin %72’sini ürün satışlarından kazanmaktadır. %18 oranında medya yayıncılığından kazanmaktadır. Amazon Web Services hizmetinden de %9 oranında gelir elde etmektedir. %1’de diğer kaynaklar olarak kayda geçmiştir. Facebook’a göre Amazon’un gelirleri birçok farklı noktadan gelmektedir. Amazon’un yıllık geliri 136 Milyar dolar olurken karı ise 2 Milyar dolar olmaktadır. Satış yapma işleminin maliyeti burada ortaya çıkmaktadır. 134 Milyar dolar maliyetlere gitmektedir. Facebook’ta ise bu rakam sadece 18 Milyar dolardı.

Microsoft Windows

3. Microsoft

Microsoft, dünyanın en büyük yazılım şirketidir ve piyasa değeri 536 milyar dolardır. Microsoft gelirlerinin %28’ini MS Office uygulamaları ile kazanmaktadır. %22’sini Windows Server ve Microsoft Azure(cloud teknolojisi) ile kazanmaktadır. %11 geliri ise XBOX oyun konsolu dünyasından gelmektedir. %9 oranında Windows işletim sistemi lisanslama ücretinden gelmektedir. %7’si Microsoft’un reklamları ve Bing arama motoru üzerinden gösterilen reklamlardan gelmektedir. %5 Microsoft Surface’dan gelmektedir. %18 oranında ise diğer gelir grubu oluşturmaktadır. Microsoft ‘un gelirleri oldukça dağınık gözükmektedir. Microsoft ‘un yıllık geliri 85 Milyar dolar olurken karı ise 17 Milyar dolardır.

En Çok Kullanılan Siteler

2. Alphabet-Google

Google’ın sahibi olan şirkettir. Piyasa değeri 651 milyar dolardır. Alphabet gelirinin %88’ini Google Adwords aracılığıyla YouTube ve internet siteleri reklamlarından kazanmaktadır. %11’ini Google play, Pixel ve Android lisanslamadan kazanmaktadır. %1 oranında ise diğer kalemler gelirlerini oluşturmaktadır. Alphabet’in yıllık geliri 90 Milyar dolardır. Karı ise 19 Milyar dolardır.

iPhone X İncelemesi

1. Apple Piyasa Değeri

Apple piyasa değeri en yüksek teknoloji şirketi durumundadır. Apple’ın piyasa değeri 804 milyar dolardır. Apple gelirinin %63’ünü iPhone satışlarından elde etmiştir. Mac satışları %11’lik gelir kısmını oluşturmaktadır. Aynı şekilde %11’lik gelir payı servislerden gelmiştir. AppleStore ve iTunes hizmetlerinden gelmektedir. iPad satışları %10’luk kısmı oluşturmaktadır. %5 diğer kalemler gelirleri oluşturmaktadır. Apple’in geliri 216 milyar dolardır. Karı ise 46 Milyar dolardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir