İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple, iPhone, iPad ve Mac Kullanıcılarını Yazılımlarını Güncellemeleri Konusunda Uyarıyor

Apple, iPhone, iPad ve Mac Kullanıcılarını Yazılımlarını Güncellemeleri Konusunda Uyarıyor

Apple Mac OS X 10

Apple, iPhone, iPad ve Mac Kullanıcılarını Yazılımlarını Güncellemeleri Konusunda Uyarıyor

Apple, iPhone, iPad ve Mac Kullanıcıları Güvenlik Nedeniyle Yazılımlarını Güncel Tutmalı

Apple, bu hafta başlarında iOS 14.7.1, iPadOS 14.7.1 ve macOS Big Sur 11.5.1‘i piyasaya sürdü. Numaralandırmadan da anlaşılacağı gibi bunlar iPhone, iPad veya Mac için en önemli güncellemeler değildi. Yine de, henüz yapmadıysanız, tüm Apple cihazlarınızı güncellemelisiniz. Bu güncellemeler yalnızca birkaç hatayı düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda tehlikeli bir sıfırıncı gün açığını da düzeltir.

Bir güvenlik bildiriminde Apple, yakın zamanda keşfedilen güvenlik açığından aktif olarak yararlanılmış olabileceğini söylüyor. Cihazlarınızı şimdi güncellemezseniz, bela için kapıyı açık bırakıyorsunuz demektir. Apple, güvenlik açığının bir uygulamaya “çekirdek ayrıcalıklarıyla rastgele kod yürütme” yeteneği verdiğini açıklıyor. Apple, bellek bozulması sorununu iyileştirilmiş bellek işleme ile ele aldı.

Aşağıdaki cihazlardan herhangi birine sahipseniz en son güncellemeyi indirdiğinizden emin olun: iPhone 6s ve üstü, iPad Pro (tüm modeller), iPad Air 2 ve üstü, iPad 5. nesil ve üstü, iPad mini 4 ve üstü, iPod touch (7. nesil) ve macOS Big Sur çalıştıran herhangi bir Mac.

iOS 14.7.1, tehlikeli bir güvenlik açığını düzeltmenin yanı sıra can sıkıcı bir iPhone hatasını da giderir. iOS 14.7’nin piyasaya sürülmesinin ardından, bazı kullanıcılar iPhone’larının artık Apple Saatlerinin kilidini otomatik olarak açmadığını bildirdi. Apple, destek sitesindeki bir mesajda “iOS 14.7’deki bir sorunun Touch ID’li iPhone modellerinin Apple Watch’un kilidini açma yeteneğini etkilediğini” doğruladı. Bu hata iOS 14.7.1’de düzeltildi, bu yüzden onu indirmek için başka bir neden daha var.

iPhone, iPad ve Mac Güncellemeleri Nasıl Yapılır?

iPhone, iPad veya iPod touch’ınıza yeni bir güncelleme yüklemek inanılmaz derecede basit bir işlemdir. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin ve ardından o sayfanın altındaki “İndir ve Yükle”ye dokunun. Dilerseniz güncellemeyi iOS cihazınızı bir bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden de yükleyebilirsiniz.

Mac kullanıcıları, en son yazılımı bulmak için Apple menüsü > Sistem Tercihleri > Yazılım Güncelleme’ye gidin. Bir kez daha, cihazlarınızı mümkün olan en kısa sürede güncellemelisiniz.

Bu, Apple’ın son aylarda yamaladığı uzun bir dizi ciddi güvenlik sorununun en sonuncusu oldu. Platformun genellikle Android’den daha güvenli olduğu doğrudur. Ancak iOS sorunlardan muaf değildir ve bu son sıfır gün, en son yazılım güncellemelerini kullanıma sunulur sunulmaz neden her zaman yüklemeniz gerektiğinin harika bir hatırlatıcısıdır. iPhone, iPad veya Mac’inizi mümkün olan en kısa sürede güncellemek için yukarıdaki talimatları izleyin. Bu şekilde, bu son istismardan güvende olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Apple, iPhone, iPad ve Mac Kullanıcılarını Yazılımlarını Güncellemeleri Konusunda Uyarıyor-Kaynak: Yahoo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir