You are currently viewing Apple iPhone 14’ü Tanıtıyor! İşte Çentik ve iPhone Mini’ye Olası Vedalar da Dahil Olmak Üzere Beklentiler
Apple CEO'su Tim Cook

Apple iPhone 14’ü Tanıtıyor! İşte Çentik ve iPhone Mini’ye Olası Vedalar da Dahil Olmak Üzere Beklentiler

  • Post author:
  • Post category:Bilim ve Teknoloji
  • Reading time:6 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:7 Eylül 2022

Apple iPhone 14’ü Tanıtıyor! İşte Çentik ve iPhone Mini’ye Olası Vedalar da Dahil Olmak Üzere Beklentiler

Google, Amazon ve Apple Tim Cook

Apple iPhone 14’ü Tanıtıyor

Tim Cook, Çarşamba günü Apple CEO’sunun Far Out etkinliğinde bir dizi yeni ürün ve özelliği duyuracak, ancak jüri, sadık hayranlarından oluşan lejyonuna gerçek anlamlı yenilikler sunup sunmayacağı konusunda kararsız.

En yeni iPhone nesline ek olarak, Pasifik saatiyle 10:00’da yapılması planlanan etkinlikte, daha iyi ses için AirPods Pro kulaklıkların yeni bir sürümü ve potansiyel olarak eskiyen iPad tabletinde bir iyileştirme olan Apple Watch Series 8’in lansmanı yapıldı.

Bununla birlikte, Cook’un iPhone serisi onun tacıdır: Şirketin elde ettiği gelirdeki her ikinci dolar, amiral gemisi ürününden kaynaklanmaktadır. Bu sefer, yeni iPhone 14’ün sunumu etrafında dönen söylentiler, Mini’nin (potansiyel olarak yeni, daha büyük bir iPhone Max modeli lehine standart versiyonu en küçük model olarak bırakarak) sona ermesiyle ve bu modelin potansiyel olarak kaldırılmasıyla ilgilidir.

Telefonun ön yüzündeki çentik denir. Çentik, yüz tanıma sensörünü ve kamerasını gizlemek için estetik bir uzlaşma olarak küçük bir siyah alana ihtiyaç duyan daha büyük bir uçtan uca ekran sunan 2017’de iPhone X ile tanıtıldı.

Apple uzmanları ayrıca şirketin, 2018’deki dördüncü nesilden bu yana ilk yeniden tasarımla tamamlanacak olan Watch Series 8’in yeni bir Pro sürümünü ortaya çıkaracağını tahmin ediyor. Ancak, kardiyovasküler hastalık ve diyabeti izlemek için kan basıncını veya kan şekeri seviyelerini doğrudan ölçebilen, yoğun bir şekilde beklenen sensörleri içerebileceğine dair umutlar azalmaktadır.

Apple en çok sezgisel kullanıcı deneyimi, zarif tasarım estetiği ve cihazlar arasında sorunsuz birlikte çalışabilirliği ile tanınır. Bu, tüketicilerin bir akıllı telefonu, tableti veya dizüstü bilgisayarı rakip bir ürünle değiştirme olasılıklarını azaltmak için ekosistemlerine kilitlenmesine yardımcı olur.

Yine de iPod MP3 çalarla tüketici elektroniğini yeniden icat eden şirket, Steve Jobs’un 15 yıl önce ilk iPhone’u elinde tuttuğundan beri büyük bir atılım yapmadı.

Apple Watch, Samsung Gear saatlerinin yanı sıra Garmin ve Fitbit fitness takipçileri tarafından popüler hale getirilen giyilebilir cihazlara yönelik bir trendi kopyalarken, iPad gibi ürünler evrimsel olmuştur.

iPhone 14 Büyük Tanıtım

VR Alay

iPhone 12, Ekim 2020’de tanıtıldığında, mevcut en hızlı 5G bağlantısı olan milimetre dalga teknolojisini destekleyen ilk Apple cihazıydı. Ancak geçen yıl, en büyük donanım yükseltmesi, Pro ve Pro Max’te 3x teleskopik yakınlaştırma özelliğine sahip yeniden tasarlanmış bir kamera sistemiyle geldi.

Bu, birçok kişinin Elon Musk’ın Tesla’sının Apple’ı teknoloji açısından geride bıraktığını düşünmesine neden oldu. Vizyon sahibi Tesla CEO’su, bu ayın sonundaki Yapay Zeka Günü’nde, nihayetinde bir arabadan daha ucuza mal olacak, ne zaman piyasaya sürülecek olursa olsun, günlük insansı bir robotun prototipini açıklayacak.

Karşılaştırıldığında, Tim Cook’un yatırımcıları on yıla yakın bir süredir olası bir Apple iCar’ı bekliyorlar. Haziran ayında CEO tarafından alay edilen ve Mark Zuckerberg’in Meta Quest 2’si veya daha fazla kitlesel pazara sahip Sony PlayStation VR gibi mevcut tekliflerle rekabet edebilecek karma bir artırılmış/sanal gerçeklik kulaklığı bile yakın zamanda çıkacak gibi görünmüyor.

Eleştirmenler Apple’ı iPhone için yeni renkler taklidi yaptığı veya iOS 16’da kesin pil şarj değerlerine dönüş yaptığı için kötüleyebilse de, inovasyonun yerini alabilir, ancak görünüşte durdurulamaz bir güç olmaya devam ediyor.

Temmuz ayının sonunda Apple, arz kısıtlamalarına, dövizdeki dalgalanmalara ve Rusya’daki iş kaybının etkisine rağmen 83 milyar dolarlık rekor mali üçüncü çeyrek geliri bildirdi.

Hisse senedi, Ocak ayından bu yana 3 trilyon dolarlık piyasa değerini koruyamasa da (bu rekoru kıran ilk şirket) Apple, Suudi petrol devi Aramco’nun önünde dünyanın en değerli mega cap’i olmaya devam ediyor.

Apple iPhone 14’ü Tanıtıyor! İşte Çentik ve iPhone Mini’ye Olası Vedalar da Dahil Olmak Üzere Beklentiler-Kaynak: fortune.com

Bir yanıt yazın