İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple, Eski iPhone’ların Güvenliği İçin Acil iOS 12.5.5 Güncellemesi Yayınladı

Apple, Eski iPhone’ların Güvenliği İçin Acil iOS 12.5.5 Güncellemesi Yayınladı

Apple, Eski iPhone'ların Güvenliği

Apple, Eski iPhone’ların Güvenliği İçin Acil iOS 12.5.5 Güncellemesi Yayınladı

Apple, Eski iPhone’ların Güvenliği İçin Güncelleme Çıkardı

Apple, bu hafta eski iPhone, iPad ve iPod touch modelleri için acil bir yazılım güncellemesi yayınladı. Daha eski bir cihazınız varsa, iOS 12.5.5‘i hemen yüklediğinizden emin olun. Haziran ayında iOS 12.5.4‘e çok benzeyen bu güncelleme, eskiyen cihazınızı tehlikeli tehditlerden koruyabilir.

Neyse ki, iOS 15 çoğu modern iPhone modeliyle uyumludur. Aynı durum, en yeni iPad modellerinin çoğu ve iPadOS 15 için de geçerlidir. Durum ne olursa olsun, Apple sürekli olarak yeni tehditler keşfediyor, bu nedenle, kaç yaşında olursa olsun cihazınızı her zaman güncel tutmalısınız.

iOS 12’nin en son sürümündeki yenilikler neler?

Apple, iOS 12.5.5’in “önemli güvenlik güncellemeleri sağladığını ve tüm kullanıcılar için önerildiğini” söylüyor. Bu güncellemeler, CVE-2021-30860 (bir CoreGraphics sorunu), CVE-2021-30858 (bir WebKit sorunu) ve CVE-2021-30869 (bir XMU sorunu) için düzeltmeleri içerir. Apple, ilk iki sorunun aktif olarak istismar edilebileceğini ve vahşi doğada üçüncüsü için bir istismar bulunduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, hemen güncelleyin.

iOS 12.5.5 ile hangi cihazlar çalışır?

Apple cihazınızın iOS 12.5.5 ile uyumlu olup olmadığını merak ediyorsanız işte şirketin bu destek sayfasında bahsettiği cihazların tam listesi. iPhone veya iPad’iniz aşağıdakilerden daha yeniyse, bunun yerine iOS 15’in en son sürümünü indirmelisiniz:

  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6
  • iPhone 5s
  • iPad mini 3
  • iPad mini 2
  • iPad Air
  • iPod touch (6th generation)

iOS 12.5.5 Nasıl İndirilir ve Yüklenir?

Bildiğiniz gibi, iPhone, iPad veya iPod touch’ınıza bir iOS veya iPadOS güncellemesi yüklemek daha kolay olamazdı. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin ve ardından sayfanın altındaki “İndir ve Yükle”ye dokunun. Dilerseniz iOS cihazınızı bilgisayarınıza bağlayarak iTunes üzerinden de güncelleme yükleyebilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, güncellemeyi yüklemeden önce cihazlarınızı yedeklediğinizden emin olun. Bu konuda dikkatli olmayı unutmayın ve telefonunuzu güncellerken şarjınızın yeteri kadar olduğundan emin olun. Aksi halde telefonunuz çökebilir.

Apple, Eski iPhone’ların Güvenliği İçin Acil iOS 12.5.5 Güncellemesi Yayınladı-Kaynak. bgr.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir