Ekonomi ve ParaHaber

Apple Dünyanın En Değerli Şirketi Unvanını Kaybetti

Apple Dünyanın En Değerli Şirketi Unvanını Kaybetti

Dünyaca Ünlü Markaların Dürüstlük Sloganları-iPhone

Apple Dünyanın En Değerli Şirketi Unvanını Saudi Aramco’ya Karşı Kaybetti

Petrol, son birkaç aydır finansal piyasaları tanımlayan türbülansın ortasında teknolojiden daha güçlü bir şekilde ortaya çıkıyor. Devlet destekli üretici Suudi Arabistan şirketi Saudi AramcoApple‘ı devirdi. iPhone’ların ve Mac bilgisayarların üreticisi, dünyanın en değerli şirketi olarak en üst sıralarda yer alıyor. Petrol devi 2,4 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Çarşamba günü rekora yakın bir seviyeye yükseldi ve Apple’ın önüne geçti. Bu da %5’ten fazla düşerek bu seviyenin hemen altına düştü. Apple hisseleri bu yıl neredeyse %20 düşerken, Aramco %28 kazandı. Suudi Aramco en son 2020’de Apple’ın değerini geçti.

Dünyanın en büyük ikinci rezervine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’dan ham petrol çıkarma tekeli olan şirket, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana petrol fiyatlarındaki artıştan yararlandı. Bu aynı zamanda ABD’li üreticiler Exxon Mobil’in hisselerine de yardımcı oldu.

Bu arada Apple, daha hızlı enflasyonun Federal Rezerv’i harekete geçirmesi nedeniyle zemin kaybetti. Yükselen faiz oranları teknoloji hisselerini hırpaladı ve Nasdaq Composite’ı sürükledi. 2022’de şimdiye kadar %25 düştü.

Uluslararası standart olan Brent ham petrolü, ekonomik yavaşlamanın yakıt talebini azaltacağı endişeleriyle Perşembe günü %1.9 düşüşle 105.49 dolardan işlem gördü. Ama bir yıl öncesine göre %50’den fazla arttı. ABD kriteri West Texas Intermediate, %2 düşüşle 103.45$’da kaldı.

Kaynak: barrons.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir