İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple, Çocuk İstismarını Önlemek İçin Fotoğraf Kontrol Sistemi Kuracak

Apple, Çocuk İstismarını Önlemek İçin Fotoğraf Kontrol Sistemi Kuracak

Apple Mac OS X 10

Apple, Çocuk İstismarını Önlemek İçin Fotoğraf Kontrol Sistemi Kuracak

Apple, Çocuk İstismarını Önlemek İçin Fotoğraf Kontrol Sistemi Sunacak

Apple, yaptığı açıklamada, yerel yasalara bağlı olarak ülke bazında çocuk istismarı görüntüleri için fotoğrafları kontrol etmek için bir sistem sunacağını söyledi.

Bir gün önce Apple, bu tür görüntüler için fotoğrafları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iPhone‘lardan iCloud deposuna yüklenmeden önce tarayan bir sistem uygulayacağını söyledi.

Çocuk güvenlik grupları, Apple’ı bu tür önlemleri alırken Facebook Inc, Microsoft Corp, Alphabet Inc’in Google’ına katılırken övdü.

Ancak Apple’ın iPhone’daki fotoğraf kontrolü, şirketin hükümetler tarafından istismar edilebilecek şekillerde kullanıcıların cihazlarını araştırdığı endişelerini artırdı. Diğer birçok teknoloji şirketi, fotoğrafları sunuculara yükledikten sonra kontrol ediyor.

Cuma günü bir medya brifinginde Apple, faaliyet gösterdiği her ülkenin yasalarına göre hizmeti genişletmeyi planlayacağını söyledi

Şirket, iPhone’dan Apple’ın sunucularına aktarılan ve yararlı veriler içermeyen “güvenlik kuponları” gibi sistemindeki nüansların, Apple’ı çocuk istismarı görüntüleri dışındaki materyalleri tanımlamaya yönelik hükümet baskısından koruyacağını söyledi.

Apple, hükümetin suistimallerine karşı bir dayanak görevi gören bir insan inceleme sürecine sahip olduğunu ekledi. İncelemede çocuk istismarı görüntüsü bulunmazsa, şirket fotoğraf kontrol sisteminden gelen raporları kolluk kuvvetlerine iletmeyecektir.

Düzenleyiciler, teknoloji şirketlerinin yasa dışı içeriği kaldırmak için daha fazlasını yapmasını giderek daha fazla talep ediyor. Son birkaç yıldır, kolluk kuvvetleri ve politikacılar, daha önce terörizmi engelleme gereğini dile getirdikleri şekilde, güçlü şifrelemeyi kınamak için çocuk istismarı materyallerinin belasını kullandılar.

İngiltere de dahil olmak üzere ortaya çıkan birkaç yasa, teknoloji şirketlerini kullanıcılarına karşı gizlice hareket etmeye zorlamak için kullanılabilir.

Apple’ın stratejisi, girişimini göstererek veya Avrupa’da beklenen direktiflere uyarak hükümetin müdahalesini saptırabilirken, birçok güvenlik uzmanı, gizlilik şampiyonunun müşteri telefonlarına ulaşma isteğini göstererek büyük bir hata yaptığını söyledi.

Stanford İnternet Gözlemevi’nde araştırma görevlisi olan Riana Pfefferkorn, “Bu, ABD düzenleyicilerinin dikkatini bu konuya yönlendirmiş olabilir, ancak uluslararası düzenleyicileri aynı şeyi terörist ve aşırılık yanlısı içerikle yapmaya çekecek” dedi.

Hollywood ve başka yerlerdeki politik olarak etkili telif hakkı sahipleri, dijital haklarının bu şekilde uygulanması gerektiğini bile iddia edebilir, dedi.

Dünyanın en büyük tamamen şifreli mesajlaşma hizmeti olan Facebook’un WhatsApp’ı da insanların ne söylediğini görmek isteyen hükümetlerin baskısı altında ve bunun artacağından korkuyor. WhatsApp şefi Will Cathcart, cuma günü yeni mimari için Apple’a karşı bir eleştiri tweetledi.

“On yıllardır kişisel bilgisayarlarımız var ve hiçbir zaman tüm masaüstü bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların veya telefonların özel içeriğini yasa dışı içerik için küresel olarak tarama zorunluluğu olmadı” diye yazdı. “Özgür ülkelerde inşa edilen teknoloji böyle çalışmıyor.”

Apple uzmanları, cihazlarına gönderilen verilerin birden fazla engeli aşması gerektiği için insanların telefonlarına gerçekten girmediklerini savundu. Örneğin, yasaklanmış materyaller bekçi grupları tarafından işaretlenir ve tanımlayıcılar, Apple’ın dünya çapındaki işletim sistemlerinde bir araya getirilerek manipüle edilmelerini zorlaştırır.

Bazı uzmanlar, Apple’ın temel bir şekilde yönünü gerçekten değiştirmediğini ummak için bir nedenleri olduğunu söyledi

Reuters‘in geçen yıl bildirdiği gibi, şirket iCloud yedeklerini uçtan uca şifreli hale getirmek için çalışıyordu, bu da şirketin okunabilir sürümlerini kolluk kuvvetlerine devredemediği anlamına geliyordu. FBI‘ın itirazından sonra projeyi düşürdü.

Stanford Gözlemevi’nin kurucusu Alex Stamos, Apple’ın bu değişiklikle ilgili beklenen eleştirileri önlemek için bu haftaki önlemleri kullanarak şifrelemeyi bu yılın ilerleyen aylarında açma aşamasını hazırlıyor olabileceğini söyledi.

Apple, gelecekteki ürün planları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Apple, Çocuk İstismarını Önlemek İçin Fotoğraf Kontrol Sistemi Kuracak-Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir