Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Apple CEO’su Tim Cook Maaşına Yüzde 40’tan Fazla Kesinti Yaparak 49 Milyon Dolar Alacağını Söyledi

Apple CEO’su Tim Cook Maaşına Yüzde 40’tan Fazla Kesinti Yaparak 49 Milyon Dolar Alacağını Söyledi

Apple CEO’su Tim Cook Maaşına Yüzde 40’tan Fazla Kesinti Yaparak 49 Milyon Dolar Alacağını Söyledi

Apple CEO’su Tim Cook, şirket tazminatını kısmen Cook’un tavsiyesine dayanarak nasıl hesapladığını ayarladığından, bu yıl bir önceki yıla göre %40’tan fazla maaş kesintisi yapacak.

Apple Inc., Perşembe günü geç saatlerde yasal bir dosyalamada, Cook’un 2023 için hedef toplam tazminatının 3 milyon dolarlık maaş, 6 milyon dolarlık nakit teşvik ve 40 milyon dolarlık hisse senedi ödülleriyle birlikte 49 milyon dolar olduğunu söyledi.

Geçen Mart ayında California, Cupertino şirketi, yönetici ödeme paketi lehine 6,21 milyar hisse ve aleyhte 3,44 milyar hisse ile yönetici maaşı konusunda bir istişari hissedar oylaması gerçekleştirdi. Ayrıca çekimserler ve komisyoncu olmayan oylar da vardı.

Apple, ücret komitesinin hissedar geri bildirimlerini, şirketin performansını ve 2011 yılında CEO’luğa terfi eden Cook’un aldığı geri bildirimler ışığında tazminatını ayarlama tavsiyesini dikkate aldığını söyledi.

Apple, geçen yıl hissedarlardan tazminat konusunda geri bildirim istediğini ve “Bay Cook’un olağanüstü liderliği ve hissedarlar için sunduğu benzeri görülmemiş değer için ezici bir destek” aldığını söyledi. Şirket, öneride sürekli olarak Bay Cook’a verilen 2021 ve 2022 hisse senedi ödüllerinin boyutunu ve yapısını oylama kararlarının birincil nedeni olarak gösterdi” dedi.

Cook, son üç yılda 3 milyon dolarlık bir taban maaş aldı, ancak kısıtlı ödülleri içeren toplam tazminatı, 2020’de 14,8 milyon dolardan 2021’de 98,7 milyon dolara ve 2022’de 99,4 milyon dolara sıçradı.

Apple, Cook’un tazminatındaki değişiklikleri desteklediğini söyledi. Dosyalamaya göre şirket, Cook’un yıllık hedef tazminatını birincil emsal grubuna göre 80. ve 90. yüzdelik dilimler arasında konumlandırmayı planlıyor. Şirket yıllık toplantısını 10 Mart’ta yapacak. Gün ortası ticaretinde, Apple hisseleri 133 dolara geriledi. Hisse son bir yılda yaklaşık %23 düştü.

Kaynak: ap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir