İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple CEO’su Tim Cook, Kodlamanın İlkokuldan İtibaren Öğretilmesi Gerektiğini Söylüyor

Apple CEO’su Tim Cook, Kodlamanın İlkokuldan İtibaren Öğretilmesi Gerektiğini Söylüyor

Google, Amazon ve Apple Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook, Kodlamanın İlkokuldan İtibaren Öğretilmesi Gerektiğini Söylüyor

Google, Amazon ve Apple Tim Cook
Apple CEO’su Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook, Kodlamanın İlkokuldan İtibaren Öğretilmesi Gerektiğini Söylüyor: ‘Öğrenebileceğiniz en önemli dildir’

Apple CEO’su Tim Cook, Cuma günü Hollandalı haber kuruluşu Bright ile yaptığı röportajda metaverse ve daha fazlasını tartıştı. Cook, çıkışa programlamanın “öğrenebileceğiniz en önemli dil” olduğunu söyledi. Herkesin kodlamayı öğrenmesi gerektiğini ve derslerin ilkokul kadar erken verilmesi gerektiğini söyledi.

Apple CEO’su Tim Cook, Cuma günü Hollandalı bir medya kuruluşu olan Bright ile yaptığı röportajda okulda kodlama becerilerini öğretmenin önemini tartıştı. Cook, haber yayınına yaptığı açıklamada, “Bence herkes liseden mezun olmadan programlamayı öğrenmeli ve aslında bunun ilkokulda öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek, kodlamayı “tek evrensel dil” olarak gördüğünü de sözlerine ekledi. “Öğrenebileceğin en önemli dil bu,” diye devam etti. “Elbette ana diliniz iletişim için daha önemlidir, ancak bir programlama dili yaratıcılığınızdan yararlanmanın bir yoludur.”

CNBC’nin 2019’da bildirdiğine göre Cook, 2019’da bunun tıpkı matematik ve tarih gibi “temel bir beceri” olduğunu savunarak yıllardır erken eğitim müfredatına programlamayı dahil etmeyi teşvik etti.

Bu yaz CEO, ABD hükümetine her eyaletteki K-12 müfredatını bilgisayar bilimi derslerini içerecek şekilde güncellemesi çağrısında bulunan 500’den fazla iş liderine katıldı.

“Amerika Birleşik Devletleri teknolojide dünya lideri, ancak lise öğrencilerimizin sadece %5’i bilgisayar bilimi okuyor. Bu nasıl kabul edilebilir? Kişisel bilgisayarı, interneti ve akıllı telefonu biz icat ettik. Gelecek nesli hazırlamak bizim sorumluluğumuzdur. Yeni Amerikan Rüyası için” yazıyor mektupta.

Programlama Dilleri Sıralaması

Çalışma İstatistikleri Bürosu, ABD’nin 2026 yılına kadar 1,2 milyon yazılım mühendisi sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor. 2021’de, BLS başına ABD’deki yazılım geliştiriciler için ortalama yıllık ücret 109.020 dolardı.

İş gücü sıkıntısına rağmen, geleneksel olmayan eğitim ve kariyer geçmişine sahip programlama rollerine başvuran bazı öğrenciler hala iş bulmakta zorlandıklarını söylüyor.

Pandemi sırasında restoran işinden kodlama eğitim kampına kaydolmak için ayrılan Sophia Cheong, geçen yıl Insider’a teknoloji endüstrisinde giriş seviyesi bir pozisyon almadan önce 357 kez reddedildiğini söyledi. Cheong o sırada, “Hemen hemen her yerde kıtlık olduğunu biliyorum” dedi. “Ama aynı zamanda aynı anda iş arayan çok fazla insan olduğunu hissediyorum. Sadece neden henüz dengelenmediğini bilmiyorum.” demişti.

Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir