İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple Ceo’su Tim Cook, Çalışanlarında Aradığı 4 Özelliği Açıkladı

Apple Ceo’su Tim Cook, Çalışanlarında Aradığı 4 Özelliği Açıkladı

Google, Amazon ve Apple Tim Cook

Apple Ceo’su Tim Cook, Çalışanlarında Aradığı 4 Özelliği Açıkladı

Google, Amazon ve Apple Tim Cook

Apple Ceo’su Tim Cook, Çok İyi Bir Formül Kullandığını ve Çalışanlarında Aradığı 4 Özelliği Açıkladı

Apple’da iş bulmak kolay değil – ancak CEO Tim Cook‘a göre, dört özel niteliğe sahip kişilerin kendilerini koşuda bulma olasılığı çok daha yüksek. İnovasyon ve uluslararası yönetim alanında fahri derece aldığı İtalya’daki Napoli Federico II Üniversitesi’nde konuşan Cook, öğrencilere, gelen çalışanların çevrelerindeki dünyayla ilgilenmelerinin önemli olduğunu söyledi.

“Şirkette dünyayı gerçekten değiştirmek isteyen, insanların hayatlarını zenginleştirmek isteyen, dünyayı bulduklarından daha iyi bırakmak isteyen bir grup insanımız var” dedi. “İnsanları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya iten bu tür bir duygu ve bunun tekrar tekrar olduğunu gördüm ve sonuçlar inanılmaz.”

Ardından Apple’ın yeni işe alımlarda aradığı belirli özellikleri araştırdı ve teknoloji devinin özellikle dört özelliği ödüllendirdiğini ortaya koydu.

Apple Ceo’su Tim Cook, Çalışanlarında Aradığı 4 Özellik: İşbirliği

Cook, geçen hafta Napoli’de izleyicilere, Apple’da çalışmayı umut eden herkesin ihtiyaç duyduğu önemli bir becerinin meslektaşlarıyla işbirliği yapma yeteneği olduğunu söyledi.

“Güçlü bireysel katkıların gerçekten anahtar olduğuna inanıyoruz, ancak birlikte çalışan iki güçlü kişi harika işler yapabilir ve küçük ekipler inanılmaz şeyler yapabilir” dedi.

“Bu yüzden insanlarla işbirliği yapma yeteneğini arıyoruz – eğer fikrimi sizinle paylaşırsam, bu fikir büyüyecek, büyüyecek ve daha iyi olacak temel duygu.”

Farklı bakış açılarının fikirlerin yeşermesine yardımcı olduğunu yineleyen Cook, Apple’ın yeni ürünler yaratma yeteneğinden işbirlikçi süreçlerin sorumlu olduğunu kaydetti.

“Bu, birinin bir köşeye ya da dolaba girip kendileri hakkında bir şeyler bulması değil, ortaklaşa bir çaba” dedi.

Yaratıcılık (Üretkenlik)

Cook, yaratıcılığın Apple’ın olası çalışanlarda aradığı başka bir özellik olduğunu da sözlerine ekledi.

Öğrencilere “Farklı düşünen, bir soruna bakabilen ve o sorunun her zaman nasıl görüldüğü dogmasına kapılmayan insanları arıyoruz” dedi. “Ve bu yüzden, problemin etrafında dolaşacak ve ona farklı açılardan bakacak ve yaratıcı sularını çözümler bulmak için kullanacak birini [arıyoruz].”

Merak

Apple’ın meraka değer verdiğini ve meraklı bir yapıya sahip insanları aradığını söyleyen Cook, “Bu bir klişe ama aptalca soru yok” dedi.

“Merak, ister akıllı sorular olsun ister aptal sorular olsun, çok soru sormak için bir şeyi merak etmektir” dedi. “Birinin bir çocuk gibi sorular sormaya başlaması şaşırtıcı, bu kişinin yanıtları gerçekten derinlemesine düşünmesi için nasıl baskı yapıyor. Biz de insanlarda bu doğuştan gelen merakı arıyoruz.”

Uzmanlık

Son olarak Cook, Apple’ın ilgili uzmanlığa sahip kişilerin iş gücüne katılmasını istediğini belirtti.

“Endüstriyel tasarımda bir şey yapıyorsak, endüstriyel tasarımı bilen veya kolej günlerinden ya da iş günlerinde bu konuda bir beceriye sahip birine ihtiyacımız var” dedi.

Cook, bu dört özelliğe sahip kişilerin Apple’da başarılı olmaya devam ettiğini ve bu nedenle şirketin bu özellikleri masaya yatırabilecek kişileri işe almaya devam edeceğini öne sürdü.

“İnsanlarda aradığımız şeyler bunlar ve bizim için çok iyi bir formül oldu” dedi. Ancak, işte iyi olmanın iki yönlü bir yol olduğunu ve sizi tatmin etmeyen bir işte çalışmanın başarı için bir reçete olmadığını kaydetti.

“İnsanlar kendilerinden daha büyük bir neden için çalışmak zorundalar” dedi. “Yani müşteriye hizmet etmek ve onların hayatlarını bir şekilde iyileştirmekle ilgili bir şirket için bir vizyona sahip olmak istiyorsunuz. Bunu etik bir şekilde yapmak istiyorsun.”

Bu bileşenler olmadan, hiçbir miktarda paranın yapmaya değer bir iş yapamayacağını savundu.

“Bundan hiçbir yerçekimi çekimi yok – yerçekimi çekimi her zaman, Başkaları için ne yapıyorsun?” dedi. “Ve böyle bir amaçla, insanların iş açısından ne yapacakları şaşırtıcı.” dedi.

Apple Ceo’su Tim Cook, Çalışanlarında Aradığı 4 Özelliği Açıkladı-Kaynak: fortune.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: