Google, Amazon ve Apple Tim Cook

Apple Çalışanları, Uzaktan ‘Olağanüstü İşler’ Yaptıklarını İddia Ettikleri İçin Ofise Dönmek İstemiyor

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para Haber

Apple Çalışanları, Uzaktan ‘Olağanüstü İşler’ Yaptıklarını İddia Ettikleri İçin Ofise Dönmek İstemiyor

Google, Amazon ve Apple Tim Cook
Apple CEO’su Tim Cook

Apple Çalışanları Ofise Geri Dönmek İstemiyor

Ofise dönüş savaşları, Apple’ın çalışanlarının ofise geri dönmesini istemesiyle ve işçilerin buna sahip olmamasıyla öfkelenmeye devam ediyor. Apple, kurumsal Amerika’nın daha fazla çalışanın ofis masalarını daha sık kullandığını görme arayışında en sesli firmalardan biri haline geldi. Geçen hafta, CEO Tim Cook, çalışanların haftada en az üç gün ofiste olmaları için 5 Eylül’e kadar bir son tarih belirledi; bu, teknoloji şirketinin çalışanları şahsen geri almak için yaptığı çok sayıda girişimin sonuncusu.

En son ofise dönüş politikasına yanıt veren teknoloji devindeki çalışanlar, ofiste oldukları gibi uzaktan çalıştıklarında da iyi performans gösterebileceklerini savunuyor ve “konum” talep eden bir dilekçeyle düşüncelerini duyuruyorlar. “Esnek çalışma” hafta sonu Apple çalışanları arasında dolaşmaya başladı. “Apple Together” olarak bilinen bir grup işçi tarafından yazılan dilekçede, çalışanların ister evden ister ofisten çalışıyor olsunlar, pandemi boyunca “olağanüstü işler” yaptıkları iddia ediliyor.

Ancak, uzaktan çalışmanın üretkenlik üzerinde gerçekte ne gibi bir etkisi olduğuna dair sorular hala devam ediyor ve son veriler, evden çalışmanın arkasındaki kültürel tuhaflıkların, Apple gibi çalışanların ofise geri dönmesini talep eden şirketlerin haklı olabileceği anlamına geldiğini gösteriyor.

Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararı Nedir?

Uzaktan Çalışma Tehlikeleri

Apple’ın çalışanların ofise geri dönme talepleri şimdiye kadar kararlı bir muhalefetle karşılandı ve çalışanların %76’sı, ofise dönmek isteyip istemediklerini soran Nisan anketine olumsuz yanıt verdi. Ofise dönüş emrine karşı olan çalışanlar, evde de aynı derecede verimli ve üretken çalışabileceklerini iddia ediyor, ancak bu kesinlikle doğru olmayabilir. Qatalog ve GitLab’ın Temmuz ayındaki bir raporuna göre, uzaktan çalışanlar günde 67 dakikaya kadar önemsiz ve gereksiz işler yaparak amirlerine işleriyle fiilen meşgul olduklarını kanıtlamak için harcıyorlar.

Yazarların “dijital mevcut işcilik” olarak adlandırdığı şeyde, giderek daha fazla sayıda uzaktan çalışan, üstlerine görünür bir şekilde çevrimiçi olduklarını kanıtlama konusunda baskı hissediyor ve bunu yaparken düzenli programlarına haftada ortalama 5,5 fazla çalışma saati ekliyor.

MIT Sloan Management Review’de yayınlanan yakın tarihli bir başka araştırmaya göre, uzaktan çalışma aynı zamanda çalışma kültürünün bozulmasına ve sonuç olarak belirli çalışanlar için verimliliğin düşmesine katkıda bulunmuş olabilir.

Çalışmanın yazarları, uzaktan çalışmanın, çalışan mutluluğu ve potansiyel olarak üretkenlik üzerinde etkisi olan daha fazla sayıda daha az önemli toplantıya yol açtığını buldu.

Cambridge Judge Business School’dan çalışma yazarı Thomas Roulet yaptığı açıklamada, “Düşük kaliteli toplantılar genellikle daha az üretkenliğe dönüşüyor ve yüksek düzeyde çoklu görev stresi artırabilir” dedi.

Apple gibi şirketler ofise dönüş politikalarıyla boğuştukça, diğer şirket CEO’ları evden çalışmanın geleceği olmadığı konusunda daha da kararlılar ve çalışanlar bu hakkın yakında iptal edilmesini beklemeliler.

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, uygulamayı şirketin yakında ortadan kaldırmayı umduğu bir ” sapma ” olarak nitelendirirken, Tesla CEO’su Elon Musk kısa süre önce şirketin beyaz yakalı çalışanlarına onları yakında ofiste şahsen görmeyi beklediğini söyledi. “Başka bir yerde çalışıyormuş gibi yap.”

Apple, çalışanlara haftada sadece üç gün ofise gelmelerini sağlayacak hibrit bir strateji sunarak çizgiye ayak uydurmaya daha meyilli görünüyor. Şirketin yine de çalışan beklentilerini dikkatli bir şekilde dengelemesi gerekecek. Geçen Nisan ayında, birkaç Apple çalışanı, şirketin ofise dönüş politikası nedeniyle istifa etmeye istekli olduklarını öne sürdü.

Apple Çalışanları, Uzaktan ‘Olağanüstü İşler’ Yaptıklarını İddia Ettikleri İçin Ofise Dönmek İstemiyor-Kaynak: fortune.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir