İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple, Avrupa Birliği’ndeki iPhone’larının Şarj Cihazını 2024 Sonbaharından İtibaren Değiştirmek Zorunda Kalacak

Apple, Avrupa Birliği’ndeki iPhone’larının Şarj Cihazını 2024 Sonbaharından İtibaren Değiştirmek Zorunda Kalacak

iPhone 8 Plus

Apple, Avrupa Birliği’ndeki iPhone‘larının Şarj Cihazını 2024 Sonbaharından İtibaren Değiştirmek Zorunda Kalacak

iPhone 8 Plus

Apple, Avrupa Birliği’ndeki iPhone’larının Şarj Cihazını 2024 Sonbaharından İtibaren Değiştirmek Zorunda Kalacak

Apple, AB revizyonu onayladığında Avrupa’da şarj cihazını değiştirmek zorunda kaldı. Apple, çoğu elektronik cihaz için tek bir şarj bağlantı noktası getiren yeni kurallara uymak için Avrupa Birliği’ndeki iPhone’larının şarj cihazını 2024 sonbaharından itibaren değiştirmek zorunda kalacak.

Salı günü Avrupa Parlamentosu’nda ezici bir çoğunlukla kabul edilen reform, dünyanın herhangi bir yerinde türünün ilk örneği, potansiyel olarak AB’nin telefon teknolojisinde küresel bir standart belirleyici olarak rolünü güçlendiriyor. Oylama, AB kurumları arasında daha önceki bir anlaşmayı doğruladı.

Yeni kurallar, Android tabanlı cihazlar tarafından kullanılan USB-C konektörlerini 27 ulustan oluşan blokta standart haline getirerek Apple’ı iPhone’lar ve diğer cihazlar için şarj bağlantı noktasını değiştirmeye zorlayacak.

2026’dan itibaren dizüstü bilgisayarlar için de geçerli olacak ve çoğu zaten USB-C kullanıyor olsa da üreticilerin uyum sağlaması için daha uzun süre tanıyacak. Analistler, alışveriş yapanları USB-C’siz cihazlar yerine ABD şirketinin yeni cihazlarını satın almaya teşvik ederse, etkinin olumlu olabileceğini söylese de, Apple’ın Avrupalı ​​müşterilere büyük elektronik cihaz sağlayıcıları arasında en çok etkilenen şirket olması bekleniyor.

Apple tedarikçileri STMicro ve Infineon da dahil olmak üzere Avrupalı ​​yarı iletken üreticilerinin hisseleri, oylamanın ardından Salı günü yükseldi.

Analistler, anlaşmanın e-okuyucular, kulak tomurcukları ve diğer teknolojileri de kapsadığını ve bunun Samsung, Huawei ve diğer cihaz üreticileri üzerinde de bir etkisi olabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Apple, Samsung ve Huawei hemen yorum yapmak için müsait değildi.

Reforma AB meclisi aracılığıyla yön veren AB milletvekili Alex Agius Saliba, reform kapsamında 2024 sonbaharından sonra satılan cep telefonlarının ve diğer cihazların tek şarj cihazıyla uyumlu olması gerektiğini söyledi. Bununla birlikte, müşterilerin eski modelleri kullanmaya devam edebilmeleri için eski şarj cihazları yasa dışı olmayacak.

AB pazarının büyüklüğü, yeni kuralların diğer ülkelerde değişikliklere yol açabileceği anlamına geliyor.

Apple iOS ve macOS Güvenlik Açıkları

KADEMELİ AŞAMA ÇIKIŞI

Saliba bir basın toplantısında, eski şarj cihazlarının yasaklanmasının tüketiciler ve çevre üzerinde orantısız bir etkisi olacağını söyledi, ancak değişikliğin eski ürünlerin kademeli olarak kaldırılmasına yol açmasının beklendiğini kaydetti.

Toplam 13 elektronik cihaz kategorisi, 2024 sonbaharına kadar uyum sağlamak zorunda kalacak. Parlamento, AB yürütme Komisyonunun yalnızca yedi tür cihazı kapsayan orijinal önerisini genişletti. Milletvekilleri ayrıca 2026’dan dizüstü bilgisayarları da ekledi.

Apple geçmişte, teklifin yeniliğe zarar vereceği ve bir elektronik atık dağı yaratacağı konusunda uyardı. Değişiklik yıllarca tartışılmıştı ve iPhone ve Android kullanıcılarının cihazları için farklı şarj cihazlarına geçmeleri gerektiği konusundaki şikayetleri üzerine harekete geçirilmişti.

Avrupa Komisyonu, tek bir şarj cihazının tüketiciler için yaklaşık 250 milyon Euro (247,3 milyon $) tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.

2018’de cep telefonlarıyla satılan şarj cihazlarının yarısında bir USB mikro-B konektörü, %29’unda bir USB-C konektörü ve %21’inde Apple tarafından kullanılan bir Lightning konektörü vardı. Bloomberg’in Mayıs ayında bildirdiğine göre Apple, gelecek yıl piyasaya sürülebilecek USB-C şarj bağlantı noktasına sahip bir iPhone üzerinde çalışıyor.

Komisyon ayrıca, milletvekilleri tarafından kablosuz şarjın olası düzenlemesini değerlendirmekle görevlendirildi, ancak bir AB yetkilisi, teknolojinin henüz olgunlaşmadığını belirterek henüz bir karar verilmediğini söyledi.

Apple, Avrupa Birliği’ndeki iPhone’larının Şarj Cihazını 2024 Sonbaharından İtibaren Değiştirmek Zorunda Kalacak-Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir