Bilim ve Teknoloji

Apple Analisti Ming-Chi Kuo, ‘iPhone 14 Plus Ön Siparişleri, Mini’yi Terk Etme Stratejisinin Başarısız Olduğunu Gösteriyor’ Dedi

Apple Analisti Ming-Chi Kuo, ‘iPhone 14 Plus Ön Siparişleri, Mini’yi Terk Etme Stratejisinin Başarısız Olduğunu Gösteriyor’ Dedi

Apple iPhone 14 Serisi

Ünlü Apple Analisti Ming-Chi Kuo, ‘iPhone 14 Plus Ön Siparişleri, Mini’yi Terk Etme Stratejisinin Başarısız Olduğunu Gösteriyor’ Dedi

Tanınmış bir Apple analisti, iPhone 14 Plus‘ın düşük ön siparişlerinin Apple’ın stratejisini kötü yansıttığını söyledi. Ming-Chi Kuo, düşük talep göstererek iPhone 14 ve 14 Plus’ın piyasaya sürüldüklerinde stokta olacağını söyledi. Daha büyük iPhone 14 Plus, Apple serisinde önceki, daha küçük iPhone 13 mini‘nin yerini alıyor.

Ünlü bir Apple analisti olan Ming-Chi Kuo, bir Medium blog yazısında, şirketin iPhone 14 ve 14 Plus için ön siparişlerinin ürün segmentasyon stratejisinde bir başarısızlığa işaret ettiğini yazdı.

Geçen hafta, Apple yeni iPhone 14 serisini duyurdu. 9 Eylül’de ön siparişe sunuldu ve iPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max 16 Eylül’de piyasaya sürüldü. iPhone 14 Plus biraz daha sonra 7 Ekim’de piyasada olacak.

Apple, cihazlar için ön sipariş numaralarını yayınlamadı. Bununla birlikte, gelecekteki Apple gelişmelerini öngörme konusunda güçlü bir sicili ile tanınan TF International Securities’de analist olan Kuo, talebin nasıl değiştiğini anlamak için şirketin mevcut iPhone serisi için ön siparişlerin erken göstergelerine baktı.

Özellikle Apple, temel model iPhone’u standart ve daha büyük “Plus” sürümlerinde sunmayı seçti – standart ve “mini” cihaz boyutlarında bulunan iPhone 13 temel modellerinden bir strateji değişikliği.

Kullanılabilirlik ve gönderim tahminlerine bakıldığında, iPhone 14 Pro Max ve Pro’nun sırasıyla “iyi” ve “nötr” sonuçlar gösterdiğini söyledi. Bununla birlikte, Kuo’ya göre, iki standart model – iPhone 14 ve 14 Plus – için ön siparişler “kötü”.

Kuo, iPhone 14 Plus hakkında “Bu yeni ürünün ön sipariş sonucu beklenenden önemli ölçüde düşük, bu da Apple’ın standart modeller için ürün bölümlendirme stratejisinin bu yıl başarısız olduğu anlamına geliyor” dedi.

Kuo, hem iPhone 14 hem de 14 Plus’ın stoklarının piyasaya sürüldüklerinde perakende mağazalarında satışa sunulacağını ve “cansız talebi yansıtacağını” söyledi. Kuo’nun analizine göre, her iki telefon da iPhone SE 3 ve iPhone 13 mini’den daha zayıf ön sipariş işaretleri gösteriyor ve iPhone 14 ve 14 plus’ın teslimat süresi, iPhone 13 ve 13 mini’nin varış tahminlerinden daha kısa.

Kuo, iPhone 14 ve 14 Plus’a olan talep artmazsa, Apple’ın Kasım ayından itibaren her iki telefon için sevkiyat tahminlerini büyük olasılıkla azaltacağını söyledi. Kuo, bunun şirketin gelir artışını engelleyebileceğini söyledi.

Apple Analisti Ming-Chi Kuo, ‘iPhone 14 Plus Ön Siparişleri, Mini’yi Terk Etme Stratejisinin Başarısız Olduğunu Gösteriyor’ Dedi-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir