İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple, AB’deki iPhone’larda Rakip Uygulama Mağazalarına İzin Vermeyi Planlıyor

Apple, AB’deki iPhone’larda Rakip Uygulama Mağazalarına İzin Vermeyi Planlıyor

2007'de Apple'a 3.000 Dolar Yatırmış Olsaydınız

Apple, AB’deki iPhone’larda Rakip Uygulama Mağazalarına İzin Vermeyi Planlıyor

Apple, AB’deki iPhone’larda Rakip Uygulama Mağazalarına İzin Vermeyi Planlıyor

Bloomberg News’in Salı günü yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Apple Inc, mücadele ettiği yeni bir Avrupa rekabet yasasına uymak için önümüzdeki yılın sonlarında Avrupa Birliği‘ndeki iPhone ve iPad‘lerinde alternatif uygulama mağazalarına izin vermeye hazırlanıyor.

Dışarıdaki uygulama mağazalarına açılmak, Apple’ın hızla büyüyen hizmet işi için büyük bir tehdit oluşturabilir, ancak rakiplerin önce tüketicileri Apple’ın kendi mağazasını kullanmanın güvenliğini ve basitliğini bırakmaya ikna etme engelini aşması gerekir.

Sonuçların büyüklüğü, ABD şirketinin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) olarak bilinen Avrupa yasalarındaki ek zorunluluklara nasıl uyduğuna bağlıdır.

Microsoft Corp, Meta Platforms Inc, Amazon.com Inc ve uygulama mağazaları olan diğer şirketler, Apple’ın rakip vitrinlerde planladığı değişikliğin bir sonucu olarak satışlarında artış elde edebilir.

Apple yorum yapmaktan kaçındı. Meta, Amazon ve Microsoft yorum taleplerine yanıt vermedi, ancak uygulama üreticilerinden oluşan bir koalisyon, Apple’ın gerçekten açık rekabet için DMA’ya tam olarak uyması gerektiğini söyledi.

Bildirildiğine göre planlanan değişikliğin bir parçası olarak, Apple müşterileri nihayetinde şirketin App Store‘unu kullanmadan uygulamaları yükleyebilecek. Ancak Apple, kendi alternatif ödeme sistemlerine izin vermek gibi yasanın diğer hükümlerine uyup uymama konusunda karar vermedi.

Ödeme aracının atlanmasına izin vermek, Apple’ın App Store satın alımlarında %30’a varan bir komisyon almaktan topladığı milyarlarca dolarlık geliri tehdit eder

Bir mobil analiz şirketi olan Sensor Tower’ın tahminlerine göre, geçen yıl App Store’dan yaklaşık 10 milyar dolar değerinde işlem aktı. Fonların en az %70’i uygulama yapımcılarına gidiyor.

CFRA’da hisse senedi analisti olan Angelo Zino, Apple’ın toplam satışlarının %0,2’den azının Avrupa’daki rakip uygulama mağazalarından etkilenmesini beklediğini söyledi.

Çoğu tüketici alışkanlık yaratıkları olduğundan ve platformdan çok memnun olduklarından, nihai etki minimum düzeyde olacaktır” dedi. “Tüketicilerin çoğunluğunun (Apple’ın) mevcut uygulama mağazasını kullanarak mevcut durumu sürdürmesini bekliyoruz.”

Avrupa Birliği’nin DMA’sının uygulanmasının 2024 ortalarında başlaması bekleniyor. Yasa, büyük teknoloji şirketlerinin tüketici seçimini artırma umuduyla sistemlerini rakiplerine açmasını gerektiriyor. Yasanın tanımladığı şekliyle büyük bekçiler, ihlaller nedeniyle yıllık küresel gelirin %10’una varan para cezalarıyla karşı karşıya kalır.

iPhone üreticisi, App Store’u atlayarak yandan yüklemeye izin verilmesinin kullanıcıları güvenlik ve gizlilik tehlikelerine maruz bıraktığını söyledi. Ancak “Fortnite” yapımcısı Epic Games gibi bazı düzenleyiciler ve eleştirmenler, bu endişelerin abartılı olduğunu söylediler.

Epic CEO’su Tim Sweeney Salı günü tweet attı, ABD Kongresi’nin DMA’ya benzer önerilen yasaları geçirmesi gerektiğini, aksi takdirde “Amerikalı geliştiricileri serflik içinde bırakacağını” söyledi.

Alphabet Inc’in Google’ı, yıllardır Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarda yandan yüklemeye izin veriyor. Ancak Epic’in mahkemede iddiasına göre, yararlanmak için kullanıcıların ayarları değiştirmesi ve güvenlik uyarılarını kaydırması gerekiyor, yani indirmelerin %90’ı hala Google’ın resmi uygulama mağazasından geliyor.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir