İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Apple, 699 Dolardan Başlayan iPhone 13 Serilerini Tanıttı

Apple, 699 Dolardan Başlayan iPhone 13 Serilerini Tanıttı

Apple, 699 Dolardan Başlayan iPhone 13

Apple, 699 Dolardan Başlayan iPhone 13 Serilerini Tanıttı

Apple, 699 Dolardan Başlayan iPhone 13 Serileri İncelemesi

Apple, Salı günü düzenlediği sanal sonbahar etkinliği sırasında yeni iPhone 13’ü tanıttı. Yeni iPhone, iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere dört versiyonda geliyor. 24 Eylül’de satışa sunulacak telefonların fiyatları iPhone mini için 699$’dan iPhone 13 Pro Max için 1.099$’a kadar değişiyor.

iPhone 13’ün tasarımı iPhone 12’den büyük ölçüde değişmeden kalırken, bazı küçük farklılıklar var. Yeni başlayanlar için, iki arka kamera artık çapraz olarak yerleştirilmiştir. Yeni telefonların ekranlarının üst kısmındaki çentik de %20 oranında küçültülerek daha fazla ekran alanı sağlandı.

Ekranlardan bahsetmişken, iPhone 13 ve iPhone 13 mini, Apple’ın önceki nesil iPhone’dan %28 daha parlak olduğunu söylediği yeni Super Retina XDR ekranlara da sahip.

Ardından, altı çekirdeğe, iki yüksek performanslı çekirdeğe ve daha az yoğun görevler için dördüne sahip yeni 5 nanometre A15 Bionic çip var. Apple, yonganın CPU’sunun rakiplerinden %50 daha hızlı olduğunu, GPU’sunun ise %30 daha iyi performans sunduğunu söylüyor.  

iPhone 13’ün kameralarına gelince, Apple 13’ün daha az gürültü için %47 daha fazla ışık toplayan yepyeni bir geniş açılı kamera sistemine sahip olduğunu söylüyor. Kameralar ayrıca düşük ışık ayarlarında çekimleri iyileştiren sensör kaydırmalı görüntü sabitleme özelliğine de sahip. Ultra geniş kamera, düşük ışıkta çekimler için de geliştirildi.

iPhone 13 ayrıca Sinema Modu adlı yeni bir video özelliğine de sahip. Bu özellik, videolarınızın odak noktasını hızla değiştirmenize ve akıllı telefonunuzla Hollywood tarzı filmler yapmanıza olanak tanır. Apple, Sinema Modunun birisinin çerçeveye girmek üzere olduğunu algılayabildiğini ve odağı otomatik olarak değiştirebildiğini söylüyor. Kameradan uzağa bakarsanız, odağı da değiştirir.

Elbette, bir çekimde odağı değiştirmek veya bir özneye odaklanmayı tutmak için öğesine de dokunabilirsiniz. Apple, bunların hepsinin A15 Bionic çipin sinir motoru sayesinde olduğunu söylüyor.

Apple, 699 Dolardan Başlayan iPhone 13 Serileri

Pil Ömrü

Pil ömrü konusunda Apple, iPhone 13’ün önceki nesil iPhone’dan daha iyi pil ömrüne sahip olacağını söylüyor. Mini’nin bir buçuk saat daha pil alması beklenirken, iPhone 13’ün iki buçuk saat daha alması bekleniyor.

iPhone 13 mini 699 dolardan, iPhone 13 ise 799 dolardan başlıyor. Her ikisi de kutudan 128 GB depolama alanıyla satışa sunulacak.

iPhone 13 Pro ve Pro Max

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, kaygan yeni bir mavi de dahil olmak üzere dört renkte geliyor. iPhone 13 gibi iPhone Pro ve Pro Max da genel ekran boyutunu iyileştirmek için %20 daha küçük çentiklere sahip.

Ayrıca iPhone 13 Pro ve Pro Max, iPhone 13’ün %30’luk oranına kıyasla grafikleri %50 oranında artırarak iPhone 13’ten daha iyi grafik özellikleri elde ediyor.

Pro serileri ayrıca ProMotion teknolojisine sahip yeni XDR Süper Retina ekranlara sahip. Bu özellik, ekran yenileme hızının 10Hz kadar düşük ve 120Hz kadar yüksek olmasını sağlayacak. Bu, ekranın saniyede 120 defaya kadar yenileneceği anlamına gelir. Apple, ProMotion’ın yaptığınız şeye bağlı olarak yenileme hızını otomatik olarak değiştireceğini, böylece kaydırdıkça hızın arttığını, ardından statik bir görüntüye bakarken düştüğünü söylüyor.

iPhone 13 Pros ayrıca 3x yakınlaştırma sağlayan telefoto lens, düşük ışık kalitesinde %92 iyileştirme sağlayan ultra geniş açılı lens ve düşük ışıkta 2,2 kat iyileştirme sağlayan geniş açılı sensör ile yeni bir kamera sistemine sahip.

Apple, yeni ultra geniş açılı lensin küçük ayrıntıların çekilmesi için makro fotoğrafçılığa da izin vereceğini ve kameraların her birinin artık gece modunu desteklediğini söylüyor.

Profesyoneller ayrıca makro video yakalama yeteneğinin yanı sıra Sinema Modu da dahil olmak üzere yükseltilmiş video yeteneklerine sahiptir. Bu yılın ilerleyen saatlerinde Apple, bu yıl profesyonel video çekimi için ProRes video ekleyeceğini söyledi.

Apple, iPhone 13 Pro’nun pilinin iPhone 12 Pro’dan bir buçuk saat daha uzun olduğunu ve iPhone 13 Pro Max’in 12 Pro Max’ten iki buçuk saat daha uzun süre dayanacağını söylüyor.

iPhone 13, 999 dolardan, Pro Max ise 1.099 dolardan başlıyor.

iPhone, Apple’ın en önemli ürünüdür. 2020’de akıllı telefon, şirketin toplam 274.5 milyar dolarlık gelirinin 137.8 milyar dolarını oluşturdu. Analistler, iPhone 13 satışlarının iPhone 12 satışları kadar sıcak olmasını bekliyor. Apple’ın son modelinin 24 Eylül’de ne zaman satışa çıktığını öğreneceğiz.

Apple, 699 Dolardan Başlayan iPhone 13 Serilerini Tanıttı-Kaynak: Yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir