Anasayfa » Sağlık » Apiterapi, Sülük Tedavisi ve Kupa Tedavisi

Apiterapi, Sülük Tedavisi ve Kupa Tedavisi

Apiterapi

Apiterapi, Sülük Tedavisi ve Kupa Tedavisi yazımızda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamalarının son yıllarda tercih edilmesini, arıların kullanıldığı Apiterapi, sülüklerin kullanıldığı sülük tedavisi ve kupaların kullanıldığı kupa tedavisini yazdık.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamalarına son yıllarda oldukça büyük ilgi var. Hastalar kendilerine uyan geleneksel tıp uygulamalarını uzman doktorlara yaptırarak tedavi oluyor. Yoğunluktan dolayı bazı hastanelerde randevuyu 6 ay sonrasına almanıza neden olmaktadır. Hastaların ilgisi bu yoğunluğa rağmen artarak devam etmektedir.

Apiterapi

Biyoterapi başlığı altında Apiterapi bu uygulamaların en sevimlisi olarak görülmektedir. Apiterapi de arının hem zehiri hemde ürünleri kullanılmaktadır. Bal, polen, propolis tedavide kullanılmaktadır. Arının zehri doğru kullanıldığında ve standardize edilebildiğinde pek çok hastalığın tedavisinden kullanılabilmektedir. Arı zehri, arının hastaya sokturulmasıyla ya da enjektöre çekilmesinden sonra akupunktur noktalarına enjekte edilmesiyle kullanılmaktadır. Pek çok otoimmün rahatsızlıklarında, kas ağrılarında, diskopatilerde kullanılabilmektedir.

Sülük Tedavisi Hangi Hastalıklarda

Sülük Tedavisi

Biyoterapi başlığı altında yer alır. Sülük tedavisi Andolu’da yıllardır kullanılmaktadır. Sülük tedavisinde özel sülükler üretilmektedir. Sülükler tedavi esnasında pis kanı almasının yanında faydalı enzimleri vücuda bırakarak hastayı tedavi etmektedir. Canlılarla yapılan tedavilerdendir. Hidroterapi olarak geçmektedir. Kan emerek tedavi sağlamaktadır. Sülük tedavisinde 2 tip sülük kullanılmaktadır. Tüm sülükler tedavi için kullanılmamaktadır. Sülük tedavisi binlerce yıllık bir geçişi bulunmaktadır. Modern tıbbın olmadığı zamanlarda kullanılmaktaydı. Ülkemizin sulak bir yerde olması, sülüklerin kaliteli bir şekilde yetişmesini sağlamaktadır. Amerika’da 2000’li yıllarda bir tedavi olarak kabul edilmiştir. Sülük ile ilgili ilk terapiyi Amerikalılar yapmıştır.

İlk sülük çiftliği ise İngiltere’de kurulmuştur. FDA sülüğü bir ilaç ve tedavi yöntemi olarak kabul etmiştir. Almanya ise sülüğü canlı tarafından enjekte edilen ilaç tedavisi olarak kabul etmektedir. Şuanda 300’e yakın Alman sağlık merkezinde sülük tedavisi uygulanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Hacamat Yaptırmak

Kupa Tedavisi

Kupa tedavisi, Anadolu tıbbının içindedir. Kupa tedavisi ikiye ayrılmaktadır. Kuru kupa ve yaş kupadır. Yaş kupa uygulaması halk arasında hacamat olarak bilinmektedir. Hacamatta asıl amaç kanın derinin yüzeyine doğru harekete geçirilip deride küçük delikler açılarak pis kanın buradan çekilmesidir. Fibromiyalji, diskopatiler, migren, bruksizm her türlü kas ağrısında kullanılmaktadır. Kuru kupa ise bardak çekme ya da kupa çekme, akupunktur noktaları uyarılarak yapılan tedavi yöntemine verilen isimdir.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın uygulanmasına uzman doktorlar karar vermektedir.

Dr. Kanat Tayfun’un videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir