Aort Darlığı Hastalığı ve Ameliyatı

Aort Darlığı Hastalığı ve Ameliyatı yazımızda aort darlığının neden oluştuğu, hangi yaş grubunda daha çok görüldüğü, aort darlığının belirtileri ve kalp kapak ameliyatının önemini yazdık.

Aort Darlığı

Kalbin kanı pompalaması esnasında kalp kasılıp gevşemektedir, aort kapağı kalbin kasıldığı esnada açılarak kalpteki temiz kanın aort damarına ulaşması ve vücuda yayılmasını sağlamaktadır. Aort tüm organların beslenmesini sağlayan kalbin en önemli yapılardan birisini oluşturmaktadır. Aort kalbin sol karıncığından çıkmaktadır. Aort darlığı aort kapağının açılma kabiliyetinin azalması veya kaybolması durumda oluşan bir klinik durumdur. Aort darlığının göstergeleri efor ile ortaya çıkmaktadır.

Kalp Damar Hekimi

Belirtileri

Kişi hareket ettiğinde göğüs ağrısı, çarpıntı ve nefes darlığı, bayılma ve senkop atakları görülmektedir. Kişi daha önce rahat yaptığı işleri artık rahat yapamaz hale gelir ve çabuk yorulur. Aort darlığının ilerlemesi neticesinde ani ölümlere neden olmaktadır.

Kalp Kapağı Hastaları

Ülkemizde kalp kapağı hastaları ikiye ayrılmaktadır. İlki aort darlığı çeken hastalar, bu hastalar 60-70’li yaşlarda yaşa bağlı olarak kalp kapağında oluşan bozulmalar neticesinde hastalanmaktadır. Diğer hasta grubu çoğunlukla gençlerde görülmektedir. Çoğunlukla bademcik enfeksiyonlarından çıkan reaksiyonların kalp kapağının dokusunu bozmasıyla romatizmal kalp hastalıkları vardır. Genelde 30-40’lı yaşlarda görülen kalp kapağı hastalıkların büyük bir kısmı romatizmal kalp hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Bir kısmı da kalp kapaklarının doğumsal bozukluklar nedeniyle kendisini 30-40’lı yaşlarda göstermesiyle kaynaklanan rahatsızlıklardır.

Kalp Kapağı Ameliyatı

Kalp kapağı ameliyatı için belirgin bir yaş sınırı yoktur. Eğer kişinin fizik kondisyonu uygunsa, başka bir rahatsızlığı yoksa ve ameliyat sonrası hayatını kötü etkiyecek bir hastalığı yok ise tüm hastalar kalp kapağı ameliyatını olabilir. Ameliyatın yapılma zamanını kalbin kasılma durumu belirlemektedir. Kalp kapağı ameliyatları kasık bölgesinde bulunan damardan girilerek yapılmaktadır. Açık kalp ameliyatları yerine kasık damarlarından girilerek kalp kapağı ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde 5 yıldır bu yöntem ile ameliyatlar başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Aort darlığı yaşayan yaşlı hastalar çok zorluklar çekmektedir. Ameliyatını olan yaşlı hastalar eski sağlıklı günlerine dönebilmektedir. En yaşlı hastalardan olan 91 yaşındaki kişi ameliyatı olduktan sonra sağlığını geri kazanmıştır ve yaşamına devam etmektedir. Kalp kapağı ameliyatının başlaması ve bitmesi 4-5 gün sürmektedir. Hasta ameliyat için hastanede yatar, operasyonunu olur ve hastaneden taburcu olur. Hasta hastaneden yürüyerek sağlıklı bir şekilde çıkar. Bu süreçten sonra hasta 3-6 ay arası 2’li kan sulandırıcı tedavisi almaktadır. Vücuda kan gireceği zaman hastanın öncesinde ve sonrasında antibiyotik alması önerilmektedir. Kalp kapağının mikrop kapmaması için alınan bir önlemdir.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. R. Emre Alptekin’in videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın