Antibiyotik Kullanımının Alerjik Rahatsızlıkları Arttırması

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik Kullanımının Alerjik Rahatsızlıkları Arttırması yazımızda gereksiz yere antibiyotik kullanımının bağışıklık sistemini zayıflattığı ve alerjik rahatsızlıkların artmasına neden olduğunu ve hamile bayanların antibiyotik kullanımında dikkat etmesi gerektiğini yazdık.

Antibiyotik Kullanımının Her Geçen Gün Alerjik Rahatsızlıkları Arttırması

Antibiyotik kullanımına bağlı hastalıklar her geçen gün artmaktadır. Antibiyotiğe karşı dikkatli olunması artık bilinmektedir. Bu konu hakkında yapılan araştırmaya göre; antibiyotiğe dirençli hale gelen bakterilerin 23 bin kişinin ölümüne yol açmıştır ve 2 milyondan fazla hastalığa sebebiyet vermiştir.

kantin

İmmünolojik Hastalıklarda Yaşanan Artış

Son 25 yılda immünolojik hastalıklarda inanılmaz bir artış görülmektedir. Bu durum alerji uzmanlarını kara kara düşündürmektedir. Alerjik vakaların çoğalmasıyla ilgili yapılan çalışmada; okul çağı çocuklarının %45’i bir veya daha fazla alerjene duyarlıdır. En sık kaldıkları alerji çeşitleri ise cilt alerjileri, solunum yolu alerjileri ve gıda alerjileridir. Çocuklarda görülen soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklarda genellikle antibiyotik kullanılıarak tedavi edilmektedir. Bu tedavi ile antibiyotikler bakterilerle savaşmanın yanında çocukları alerjilere karşı savunmasız bırakmaktadır. Bunun sebebi ise, enfeksiyonlarla savaşan antibiyotiklerin, bağırsak florasını yani sindirim sisteminde yaşayan yararlı bakterileri öldürmesidir.

bagisiklik-sistemini-koruma

Mikroplara Erken Yaşta Maruz Kalmanın Faydası

Mikroplara erken yaşta maruz kalmak, bağışıklık sisteminin gelişmesi için gereklidir. Mikroplardan tamamen arınmak, kendimizi temiz ve sağlıklı hissettirse de bu durum bağışıklık sistemimiz için iyi sonuçlar vermemektedir. Yine yapılan bir araştırmada; kırsal alanda büyüyen çocukların bağırsak florası, şehirde büyüyen çocuklara göre çok daha geniş ve bu çocuklarda alerji ve astımın görülme ihtimali çok daha düşüktür. Çeşitli mikroplara maruz kalınması ve daha az antibiyotik kullanımı bu durum için etkili olmuştur. 2005 yılında yapılan bir araştırmada da bir defa da olsa antibiyotiğe maruz kalmış bebeklerin, maruz kalmayan diğer bebeklere göre alerjilere daha açık oldukları görülmüştür.

hamilelikte-kas-kaybi

Hamilelikte Kullanılan Antibiyotikler

Hamilelikte kullanılan antibiyotiklerde de durum aynıdır. Danimarka’da gerçekleştirilen The Copenhagen Prospective Study on Asthma in Childhood isimli araştırmaya göre; gebelikleri boyunca antibiyotik kullanmış olan astım hastası annelerin çocukları, astım hastası olup da antibiyotik kullanmayan diğer annelerin çocuklarına göre iki kat daha fazla astım hastalığına yakalandığı görülmektedir.

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik Kullanımı Alerjik Rahatsızlıkları

Bütün bu araştırmalara ve delillere bakıldığı zaman annelerin çocuklarını alerjik hastalıklardan koruması hamilelik sürecinde başlamaktadır. Aynı şekilde virüs kaynaklı antibiyotiğe cevap vermeyecek olan soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı rahatsızlıklarının tedavisinde antibiyotikten uzak durulması gerekir. Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek yazımızda bağışıklık sistemini güçlendirmeyi yazdık.

Antibiyotik Kullanımının Alerjik Rahatsızlıkları Arttırması-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.