Antibiyotik Kullanımının Artması

Antibiyotik Kullanımının Alerjik Rahatsızlıkları Arttırması

Haber Sağlık Yaşam

Antibiyotik Kullanımının Alerjik Rahatsızlıkları Arttırması yazımızda gereksiz yere antibiyotik kullanımının bağışıklık sistemini zayıflattığı ve alerjik rahatsızlıkların artmasına neden olduğunu ve hamile bayanların antibiyotik kullanımında dikkat etmesi gerektiğini yazdık.

Antibiyotik Kullanımının Alerjik Rahatsızlıkları Arttırması Durumu

Antibiyotik kullanımına bağlı hastalıklar her geçen gün artmaktadır. Antibiyotiğe karşı dikkatli olunması artık bilinmektedir. Bu konu hakkında yapılan araştırmaya göre, antibiyotiğe dirençli hale gelen bakteriler 23 bin kişinin ölümüne yol açmıştır ve 2 milyondan fazla hastalığa sebebiyet vermiştir.

Canan Karatay ile Sağlık Tavsiyeleri-Sağlık Eğitimi

İmmünolojik Hastalıklarda Yaşanan Artış

Son 25 yılda immünolojik hastalıklarda inanılmaz bir artış görülmektedir. Bu durum alerji uzmanlarını kara kara düşündürmektedir. Alerjik vakaların çoğalmasıyla ilgili yapılan çalışmada; okul çağı çocuklarının %45’i bir veya daha fazla alerjene duyarlıdır. En sık kaldıkları alerji çeşitleri ise cilt alerjileri, solunum yolu alerjileri ve gıda alerjileridir. Çocuklarda görülen soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklarda genellikle antibiyotik kullanılarak tedavi edilmektedir. Bu tedavi ile antibiyotikler bakterilerle savaşmanın yanında çocukları alerjilere karşı savunmasız bırakmaktadır. Bunun sebebi ise, enfeksiyonlarla savaşan antibiyotiklerin, bağırsak florasını yani sindirim sisteminde yaşayan yararlı bakterileri öldürmesidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Hakkında Bilgi

Mikroplara Erken Yaşta Maruz Kalmanın Faydası

Mikroplara erken yaşta maruz kalmak, bağışıklık sisteminin gelişmesi için gereklidir. Mikroplardan tamamen arınmak, kendimizi temiz ve sağlıklı hissettirse de bu durum bağışıklık sistemimiz için iyi sonuçlar vermemektedir. Yine yapılan bir araştırmada; kırsal alanda büyüyen çocukların bağırsak florası, şehirde büyüyen çocuklara göre çok daha geniş ve bu çocuklarda alerji ve astımın görülme ihtimali çok daha düşüktür. Çeşitli mikroplara maruz kalınması ve daha az antibiyotik kullanımı bu durum için etkili olmuştur. 2005 yılında yapılan bir araştırmada da bir defa da olsa antibiyotiğe maruz kalmış bebeklerin, maruz kalmayan diğer bebeklere göre alerjilere daha açık oldukları görülmüştür.

Hamilelikte Omurga Ağrısı

Hamilelikte Kullanılan Antibiyotikler

Hamilelikte kullanılan antibiyotiklerde de durum aynıdır. Danimarka’da gerçekleştirilen The Copenhagen Prospective Study on Asthma in Childhood isimli araştırmaya göre; gebelikleri boyunca antibiyotik kullanmış olan astım hastası annelerin çocukları, astım hastası olup da antibiyotik kullanmayan diğer annelerin çocuklarına göre iki kat daha fazla astım hastalığına yakalandığı görülmektedir.

Antibiyotik Kullanımının Alerjik Rahatsızlıkları

Bütün bu araştırmalara ve delillere bakıldığı zaman annelerin çocuklarını alerjik hastalıklardan koruması hamilelik sürecinde başlamaktadır. Aynı şekilde virüs kaynaklı antibiyotiğe cevap vermeyecek olan soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı rahatsızlıklarının tedavisinde antibiyotikten uzak durulması gerekir.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir