Antarktika’da Kurulacak Türk Bilim Üssü

Antarktika’da Kurulacak Türk Bilim Üssü yazımızda Antarktika Kıt’asında kurulması planlanan Türk Bilim Üssünün ne zaman kurulacağı ve hedefinin ne olduğunu yazdık.

Antarktika’da Türk Bilim Üssü Kurma Çalışmaları

Antarktika‘da kurulması düşünülen Türk Bilim Üssü için çalışmalar devam ediyor. Üs için en uygun yer olarak Horseshoe Adası seçildi. Son karar ise İstanbul Teknik Üniversitesinin fizibilite raporunun değerlendirilmesinden sonra verilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bu konu hakkında bilgilendirmede bulundu. “Yapılan çalışmalar kapsamında Horseshoe Adası’nın Türk Bilim Üssünün kurulması için en uygun yer olduğu tespit edilmiştir. Üssün kurulmasıyla ‘Danışman ülke’ statüsü kazanma sürecini de hızlandırmış olacağız. Tüm bu çalışmalar sonucunda ulaşmak istenen hedef Antarktika’da söz sahibi olmaktır. Kararlıyız ve mutlak surette Antarktika’da söz sahibi olacağız.”

Antarktika'da Türk Bilim Üssü
Antarktika

Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü Açılış Tarihi

Türk bilim insanları ise Antarktika seferini başarılı bir şekilde tamamlamıştı. Kıt’ada toplamda 4 bin kilometre yol katedilmiştir. Toplamda 2 milyon metrekarelik alan incelenmiştir. Antarktika kurulması planlanan Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü’nün 2019 yılında açılması planlanmaktadır. Antarktika’da kurulacak Türk Bilim Üssü yeni heyecanlara kapı açacaktır.

Yorum yapın