Anonim Kart-İstanbul Kart

Anonim Kart-İstanbul Kart yazımızda 2018 yılının verilerine göre anonim kartın ücretini, kimlerin kullanabileceğini ve başvuru merkezlerini yazdık.

İstanbul Kart (Anonim Kart)

Dileyen her vatandaşımızın kullanabileceği, Temsilci ve ODM’ lerden temin edebileceği, yeniden dolum imkanı olan kişiselleştirilmemiş “istanbulkart“tır.

Kart ücreti ne kadardır?
Anonim Kartın ücreti 6 TL’ dir.

Kartı nasıl temin ederim?
İstanbul genelinde 1.800’e yakın TEMSİLCİ’mizden ve Otomatik Dolum Makinesi’nden (ODM) “istanbulkart”ınızı temin edebilir, DOLUM yapabilirsiniz.

Kartımı nasıl kullanırım?
Anonim istanbulkart’ınızı kullanmak için otobüslerdeki validatör cihazına veya raylı sistem ve metrobüs istasyonları ile deniz taşımacılığı iskelelerinde bulunan turnike üzerindeki kart okuyucuya yaklaştırılması yeterlidir. Cihaz o noktadaki toplu taşıma ücretini (veya duruma göre aktarma ücretini) tahsil ederek “Geçiş Onay Sesi” verir. Eğer bakiyeniz yeterli değil veya kartınızla ilgili başka bir durum var ise farklı bir ses duyarsınız.

Kartınızı okuyucudan uzaklaştırmadan başka bir tahsilat yapılmaz. Kartınızı uzaklaştırıp tekrar yaklaştırırsanız ikinci tahsilat yapılır. İkinci tahsilatın ücreti kartınızın tipine ve bindiğiniz aracın durumuna bağlıdır. Tahsilat miktarını ve kartınızdaki bakiyeyi kart okuyucu ekranında görebilirsiniz.

Kartım arızalanırsa ne yapmalıyım?
Kartınızda dış etken (kırık, çatlak, delik vb.) sorunlar var ise yeni alacağınız bir istanbulkart’a bakiye aktarımı için, 10 gün sonrasına başvuru oluşturulur. 10. gün size gelecek olan bilgilendirme mesajından sonra, başvuru yaparken bilgilerini vermiş olduğunuz yeni kartınızı, otomatik dolum cihazlarından herhangi birine okuttuğunuz takdirde bakiye yükleme işleminiz gerçekleşecektir.

Kullanıcıdan kaynaklanmayan arızalı kartların garanti süresi (2 Yıl) dolmamış ise ücretsiz olarak kart değişimi yapılmaktadır.

Anonim Kartın içindeki bakiye nakit olarak iade edilmemektedir. İade işlemleri; şahsınıza yahut bir yakınınıza ait banka hesabı IBAN bilgisi ve hesap sahibinin vereceği dilekçe ile gerçekleşmektedir.

Aşağıda yer alan başvuru merkezlerimizde talimat oluşturulmaktadır.

– Karaköy istanbulkart Başvuru Merkezi
– Yenibosna istanbulkart Başvuru Merkezi
– Kadıköy istanbulkart Başvuru Merkezi
– Bakırköy BELBİM Müşteri Hizmetleri Şefliği

iett.istanbul

Yorum yapın