Annelerin Çocuklarını Doğru Emzirmesinin Önemi

Anne Sütünü Azaltıcı Besinler Nelerdir?

Mutfak Sağlık

Anne Sütünü Azaltıcı Besinler Nelerdir? yazımızda yeni doğum yapmış annelerin bebekleri için süt artırırken dikkat etmesi gereken süt azaltıcı 10 besini yazdık.

Anne Sütünü Azaltıcı Besinler

Yeni doğum yapmış bir anne için bebeğini emzirmek çok önemli ve bunun için süt artırıcı gıdalar ön planda olur. Anne tüketmiş olduğu besinlerle sütünü artırmaya çalışırken bazı besinleri tüketerek sütünün verimini düşürebilmektedir. Aşağıda süt azaltıcı besinler yer almaktadır. Bu besinlerin kesin olarak süt azaltıcı olduğuna dair bilimsel bir çalışma olmamakla birlikte annelerin deneyip de gördüğü gerçeklerdir.

  • Maydanoz
  • Acı gıdalar
  • Taze nane
  • Limon
  • Sirke
  • Turşu
  • Adaçayı
  • Nişasta
  • Kafein
  • Tuz

Maydanoz

Maydanoz ve dereotu genelde karıştırılmaktadır. Dereotu tüketmek süt artırırken, maydanoz tüketmek süt azaltır. Bu ikisinin çok iyi bilinmesi gerekir. Maydanozun aşırı tüketilmesi sütün azalmasına neden olacaktır. Az tüketilmesinde herhangi bir sıkıntı yoktur.

Acılar

Bütün acı olan gıdalar sütünüzü azaltabilir. İlk 1 yılda yemiş olduğunuz acı gıdalar bebeğinizi de olumsuz etkileyebilir. Aşırı acı tüketmekten uzak durun.

Taze Nane

Taze nane süt azaltıcı listede en çok süt azaltan besindir. Özellikle bebeğinin süt bırakma zamanı gelmiş anneler taze nane tüketebilir.

Limon

Fazla limon kullanımı da süt azaltacaktır. Az limonun herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Sirke

Fazla sirke kullanımı da süt azaltır.

Tuz

Aşırı tuzlu gıdalar tüketmek süt azaltır.

Turşu ve Salamura Besinler

Özellikle kış aylarında tüketilen turşular sütünüzü azaltacaktır. Turşunun içinde aşırı tuz olduğu için süt azalmasına neden olacaktır. Özellikle ilk 6 ayda bebeğin gazı çoksa, turşu ve kurubaklagillerinden uzak durulmalıdır.

Adaçayı

Adayı hamilelikte yasak olan bitki çaylarındandır. Aynı şekilde emzirme döneminde de adaçayı kullanılmamalıdır.

Nişasta

Nişastanın fazlası sütü azaltabilir. Aşırı patates ve bezelye tüketmekte aynı şeydir.

Kafein

Kafein sizin dinç ve uyanık kalmanızı sağlar. Anne içince bu kafein bebeğe geçeceği için bebek uyumayacaktır. Günlük çay, kahve ve çikolata alımlarına çok dikkat edilmelidir. Bebeğin ilk aylarda çok uykuya ihtiyacı vardır. Bu nedenle de kafein oranının iyi ayarlanması gerekir.

Spazm-Süt Artırıcı

Anne Sütünü Azaltan Besinleri Öğrenmenin Faydaları

Bebeklerde ilk 6 ay sadece anne sütü verildikten sonra yavaş yavaş ek gıdaya geçilir. 1 yıldan sonra ek gıda yoğunlukta verilir ve anne sütü azaltılır. Eğer bebeğiniz hala ek gıda yerine anne sütü istiyorsa yukarıdaki gıdalara tüketerek sütünüzü azaltabilir ve bebeğin ek gıdaya geçmesini sağlayabilirsiniz. Bebeklere 2 yıl anne sütü verilmesi tavsiye edilmektedir. Anne sütünü bırakamayan bebekler yeterli besinleri alamazlar ve gelişimi durmaya başlar. Artık anne sütü bebeğe yeterli gelmez. Süt azaltıcı gıdaları öğrenmenizin size bu şekilde iki faydası olacaktır. Hem süt artımını sağlayacaktır, hemde diğer yandan büyüyen bebeğinizin sütü bırakmasını sağlayacaktır.

Anne Sütünü Azaltıcı Besinler Nelerdir?-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir