Çocuk GelişimiNasıl YapılırYaşam

Anne Adaylarının Hastane Çantasına Konulacaklar

Anne Adaylarının Hastane Çantasına Konulacaklar yazımızda anne adaylarının hamilelikte ne zaman hastane çantası hazırlamaya başlayacağını ve hastane çantasının içindekileri yazdık.

Anne Adaylarının Hastane Çantası Ne Zaman Hazırlanır?

Anne adayında eğer çoğul bir gebelik varsa 30.hafta itibariyle hastane çantası hazır olmalıdır. Bunun nedeni çoğul gebeliklerde erken doğum söz konusu olabilmektedir. Tek gebeliklerde 34.haftada çantanın hazır olması gerekir. Hastane çantasını hazırlarken annenin hastanede kalacağı gün sayısı çok önemlidir. Normal doğumlarda anne hastanede tek gün kalırken, 2 veya 3 güne kadar da uzayabilmektedir. Hastane çantası olarak tek bir bavul yeterli olacaktır. Kafanızda eksik bir şeyler kaldıysa yedek çanta olarak daha küçük bir çantanın içine malzemeleri koyabilirsiniz. Veya evde yedek bir çanta hazırlayıp, eksiğiniz olduğu zaman yakınınızdan getirmesini isteyebilirsiniz.

Emzirme Hakkında Duruş
Emzirme Duruşu

Hastane Çantasında Neler Olmalı?

Anne adayı hastane çantasını hazırlamadan önce gitmeyi düşündüğü hastaneye danışarak, kendilerine hangi malzemelerin verileceğini sormalıdır. Göğüs pedi veriyorsa, çantaya bunu koymanıza gerek kalmıyor. Hasta pedi veriliyorsa bunu da yanınızda getirmenize gerek yok. Genelde bebek bezi de verilir, bunu da çantanıza koymanıza gerek yoktur. Kişiye ait badi, tulum, bebek şapkası, bebek eldiveni mutlaka çantada olmalıdır. Bazı hastaneler kendi markasının bulunduğu kıyafetleri verebilmektedir. Bunları da almanıza gerek kalmayabilir. Organik, doğal ve pamuklu çıtçıtlı badi ve patikli bir alt kıyafeti üçer tane alınabilir. Bebeğin şapkasını yeni doğan döneminde mutlaka bebeğe takın. Eldivenlerini takın. Bebeğe çorabını da mutlaka giydirin. Bebek alt temizleme pamuğu içermelidir. Bebeğe 2.gün itibariyle bebek yağı, pişik kremi kullanılacaktır. Ağız mendili ve omuz bezi alınmalıdır. Biberon alabilirsiniz. Emzirme yastığı mutlaka olmalıdır. Bebek yan yatış yastığı içermelidir. Battaniye olmalıdır. Hastaneden çıkarken bebeği taşımak için anakucağı alınmalıdır.

Emzirme Hakkında

Anneler İçin Malzemeler

Annelerin kozmetik ürün kullanmaması gerekir. Bebeğin hassasiyeti çok yüksek olacağından bebeğe bu ürünler zarar verecektir. Doğal ürünler tercih edilebilir. Anne kokusunu engelleyecek kokular sürmemelisiniz. Göğüs ucu kremi çantaya koyulmalıdır. Göğüs kalkanı almanıza gerek yoktur. Bu malzeme hastane için gerekli değildir. Emzirme sütyeni alınabilir, tercih anne adayına kalmış. Anne adayının kaç tane pijama alacağı kendisine kalmış. İsterse tek alır, isterse birkaç tane alır. Titizlikle alakalı bir durumdur. Yanınızda doğal sıvı sabun ya da katı sabun getirebilirsiniz. Dışarıdaki sabunların güvenilirliği tartışmalıdır. Anne sürekli olarak bebeğinin altını değiştireceği için sürekli ellerini yıkaması gerekir. Temizlik burada daha önemli olacaktır.

Bebek Alışveriş Koçu Gizem Köseoğlu Yılmaz’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir