Ankilozan Spondilit Tedavisi

Ankilozan Spondilit Tedavisi yazımızda Ankilozan Spondilit’in nasıl bir romatizma hastalığı olduğunu, Ankilozan Spondilit belirtileri ve tedavisini yazdık.

Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan Spondilit; iltihaplı romatizma hastalığıdır. Bel bölgesini tutan romatizmadır. Sakroiliak eklem olan leğen kemiğinin bileşke noktasında başlayan bir inflamasyonla, iltihapla, mikrobik olmayan bir iltihapla ortaya çıkan ve omurgayı tutan bir hastalıktır. Zaman içerisinde omurganın boyun bölgesinde etkili olan bir durumdur. Omurganın hareket kabiliyetinde ciddi bir azalmaya yol açar. Omurganın yanı sıra omuz, kalça, diz, ayak bileğinde de ağrılar, şişlikler ve hareket kısıklıkları oluşabilmektedir.

İltihaplı romatizma hastalıkları içerisinde en bilineni Ankilozan Spondilit’tir. Genç yaş hastalığıdır. 45 yaşından sonraki kişilerde görülmemektedir. 20’li yaşlarda görülmektedir ve askerlik çağına gelmiş gençlerde görülebilmektedir. Görülme sıklığı oldukça fazladır. Ülkemizde %0,5-1 oranında görülmektedir. Ankilozan Spondilit’in neden oluştuğu hakkında tam olarak bilgi yoktur. Genetik sebepler, çevresel faktörler ve yaşam tarzıyla ilgili çeşitlilikler bulunmaktadır. Net bir nedeni yoktur. Her yıl daha şiddetli olarak hastalık artmaktadır. Rahatsızlık erkeklerde, kadınlara göre 3-4 kat daha fazla görülmektedir.

Pankreas Salgısı-Romatizma

Ankilozan Spondilit’in Belirtileri

Hastalar doktora başvurduklarında genellikle yıllarca bu rahatsızlığından muzdarip olmuşlardır. Hastalar Ankilozan Spondilit olduklarını bilmedikleri için yıllarca bu hastalıkla yaşayabilmektedirler. Bel ağrısı uyarıcı bir durum olabilir. Her bel ağrısını buna bağlamak doğru değildir, fakat yine de doktora baktırmakta fayda vardır. Ankilozan Spondilit’te ise zamanla daha fazla ağrı oluşmaktadır ve kendisini iyice belli etmektedir. En önemli belirtisi bel ve sırt ağrısıdır. Sabahları yaşanan tutukluklar birkaç dakika dışında 30-40 dakika kadar sürüyorsa ve kişisel bakımınızı yapmanızı engelliyorsa bu durumda Ankilozan Spondilit’in olmasının belirtisidir.

Ankilozan Spondilit’de erken tanı önemli bir noktadır. Çünkü bu rahatsızlık gençlerin tüm hayatını olumsuz etkilemektedir. Yaşam kalitesini düşüren ve sürekli ağrı yaşatan bir hastalıktır. Hastanın kişisel ihtiyaçlarını yaparken zorlanmasına neden olmaktadır.

Romatizma Belirtileri

Ankilozan Spondilit’in Tedavisi

Son 15 yıldır Ankilozan Spondilit hastalığında kişiye özel tedavi uygulanmaktadır. Hastaya hastalık hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Yapması gereken egzersizler anlatılmaktadır. Bunların yanında ilaç takviyesi yapılmaktadır. Bu tedavilerin işe yaramadığı durumlarda modern ve biyolojik tedaviler kişiye özel olarak özel ilaçlar kullanılmaktadır. Ataklarla seyreden bir hastalıktır. Geçtiği sanılan ağrılar geri gelecektir. Tedavi sürecinde romatoloğun hastayı iyi bir şekilde takip etmesi gerekiyor. Bütün hastaların mutlaka egzersiz yapması gerekir.

Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Karabulut’un videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın